Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la euroclinic


Recommended Posts

ideea e ca nu vreau sa ma trezesc cu costuri separate pentru supraveghere bb si cazare la neonatologie sau alte analize de exemplu hemoleucograma care par uzuale dar avand in vedere ca nu le stipuleaza pe site s-ar putea sa coste. Nu vorbesc aici de cazurile speciale cu prematuri sau urgente ci doar de normalitate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dalailana, analizele tale nu sunt incluse, si nici ale lui bebe presupun, desi de facut i le fac, la fel ca si primele vaccinuri, ii fac primul vaccin la o ora de la nastere si pe urma urmatorul la trei zile. Primul control de neonato, la 1 saptamana, este "gratuit", dar presupun ca este de fapt inclus cumva in pretul nasterii, se stie ca in ziua de azi nimic nu este "gratuit". La ei pe site scrie ca pot aparea costuri suplimentare si in functie de medicii care participa la nastere, si apar. Presupun ca este valabil in special pentru cezariana asta, pentru ca sunt intotdeauna doi medici care opereaza si in functie de gradul celui de al doilea medic difera si onorariul si, implicit, factura noastra. Chiar vroiam sa mentionez asta pentru toate fetele interesate de acest subiect, sa aveti o rezerva suplimentara de bani ca nu se stie niciodata. Cand am nascut eu chiar vorbea anestezistul cu asistentii ca li se termina stocul de nu stiu ce substanta pt. anestezie si nu o mai gaseau decat la un alt furnizor la un pret mult mai mare. Deci pot aparea din mers diferente. Factura mea a fost mai mare decat suma mentionata de ei initial, desi nu am avut probleme nici eu, nici bebe. Mi-e jena sa recunosc, dar nu i-am intrebat de unde provine diferenta, efectiv nu am avut nici timp, nici putere dupa cezariana si am presupus ca sunt costuri legate si de onorariul celui de al doilea medic, vaccinuri etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dalaailana chiar nu cred; eu inclus acolo si taxa pt peridurala si taxele medicilor, cazarea 2-3 zile parca; de analize nu zice nimic, dar nu se fac analize cand nasti decat la nu stiu ce urgente. Cred ca si scrie undeva jos, acolo...ceva d egenul...nastere fara complicatii. Posibil daca e nevoie de ceva in plus, sa platesti. Eu nu vreau sa gandesc la rele! Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si 21+[gravired]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136147"]Cum a venit pe lume Robert[/url][olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dalailana, uite ce am primit eu pe mail de la Euroclinic, atunci cand am solicitat mai multe informatii despre ce presupune nasterea la ei: Aveti in continuare datele financiare legate de nastere si ceea ce cuprinde pachetul respectiv ; Costul nasterii prin operatie de cezariana, fara complicatii este de 9.500 lei, pret estimativ. Costul nasterii spontane fara complicatii este de 6.500 lei, pret estimativ. Costul include in ambele cazuri : 3 nopti in rezerva de tip standard, 3 mese/ zi, Onorariile profesionale standard, Anestezia epidurala, Produsele farmaceutice necesare pentru mama si nou nascut, Consumabilele necesare pentru mama si nou nascut, Vaccinul pentru Hepatita B pentru nou nascut. Valoarea facturii poate varia in functie de : Examinari la alte specialitati – la recomandarea medicului obstetician/neonatolog, Screening neonatal profilactic ( Laborator Synlab ) - 351.50 lei, Analize medicale - la recomandarea medicului obstetician/neonatolog, Produse farmaceutice, Cazare neonatologie terapie intensiva – 395 lei, Consultul prenestezic – 92 lei, Diferenta de cost intre camera de tip standard si cea de tip VIP . Costul cazarii intr-o rezerva de tip VIP este de 870 lei/ noapte, Meniu insotitor – 40 leizi. Cazare camera tip standard 495 lei/ noapte – in cazul in care trebuie sa ramaneti internata mai mult de 3 nopti. Fee-ul medicilor ( anumiti medici beneficiaza de tarife speciale ) Mentionez ca nu se pot rezerva camerele VIP intrucat exista posibilitatea ca la momentul internarii, acestea sa nu fie disponibile. In ceea ce priveste recoltarea celulelor stem, Spitalul Euroclinic colaboreaza cu firmele Cord Blood Center si Biogenis. Daca incheiati contract cu o alta firma decat cele mentionate, la costul facturii se vor adauga 500 lei, taxa de de recoltare. Daca optati pentru Cord Blood Center sau Biogenis nu vor fi nici un fel de costuri suplimentare. Sper sa te fi lamurit![flo]
Mamica fluturasului Andrei si [gravi] 15+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Foarte utila lista ta happiness. Exact la asta ma refeream de exemplu consultul preanestezic este obligatoriu si pentru naturala cu epidurala si pentru cezariana asta inseamna ca automat adaugam 92 lei. e bine de stiut. Vroiam sa te mai rog sa imi trimiti si mie emailul in care cei de la euroclinic vorbesc de reducerea CAS ca e bine de pastrat. Putem vorbi pe privat eu am mesajele activate. Thanks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...