Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PARODONTOZA


Recommended Posts

Eu nu am facut si nu stiu dar parca era doar la un dinte sau doi. M-a impresionat ca avea pastrate toate hartiile de la dentist cu evolutia gingiilor pe ani si ani si apoi a reusit sa se vindece in felul asta.

 

Arbore verde este acelasi cu arborele de ceai? Tea tree oil? Si eu pun o picatura pe periuta peste pasta de dinti si ma ajuta.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie acum 5 ani dentistul mi-a recomandat "deep cleaning" , am fost la o clinica specializata.

Aceasta curtare se face sub anestezie, mi-a facut in 2 etape si curata de fapt radacinile dintiilor. Respect cu sfintenie regulire  de spalare si curatate care mi le-a recomandat,  

Aveam inceput de paradontoza si se pare ca aceasta curatare a incetinit semnificativ chiar stopat. Merg in contimure la fiecare 4 luni la "Hyginisist" si se pare ca nu a mai avansat de atunci. 

Eu stiu din alte postari ca tu esti "mare fan" al curatatului dintilor, parerea mea personala este ca este drumul (sigur as spune eu, dar poate am avut eu experiente proaste) spre paradontoza.

 

Eu cred ca o tehnica proasta de detratare , sau prost folosita , a dus la mine la pierderea dintelui.

 

Si mai cred- dar sper din tot sufletul sa ma insel, ca odata ce ai paradontoza, o poti tine sub control atita timp cit starea de sanatate corporala e ok.Cind anumiti paramteri nu mai corespund...revine si paradontoza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Arbore verde este acelasi cu arborele de ceai? Tea tree oil? Si eu pun o picatura pe periuta peste pasta de dinti si ma ajuta.  

Da, asta este, tea tree oil!!!

 

Dimineara si seara, dupa ce ma spal pe dinti, imi "masez" dgingiile cu ulei.

 

Am citti ca si "clatitul" gurii cu ulei de masline( cred ca nu e termenul corect clatit dar nu stiu cum sa spun altfel, in timpul procedeului, uleiul trebuie trecut de citeva ori printre dinti) are rezultate foarte bune. A, imcercat de citeva ori insa nu m-am tinut de treaba.

 

"Masatul" gingiilor insa il practic d evreo 6-7 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, este ulei esential (de tea tree)? Nu iti ai gura foc dupa el sau il diluezi? Indienii (Ayurveda) folosesc in scop similar ulei de mustar amestecat cu sare parca pt. masajul gingiilor. Chinezii spun ca poti si sa le "ciocanesti" usor cu buricele degetelor ca sa faci circulatie.  

 

Judoka a amintit de clatirea cu ulei. Merge si cu ulei de nuca de cocos, de masline sau floarea soarelui cred. Si imi inchipui ca poti pune in el o picatura de ulei esential de Tea tree, fenicul, cimbru, scortisoara, menta etc. in functie de ce ti se potriveste. 

 

Am experimentat si eu in decursul anilor (trebuie dedicatie si atentie) dar am renuntat din alte motive oarecum ciudate. Chiar sunt curioasa daca altcuiva i s-a intamplat asta (nu am gasit nicaieri online confirmare).

Am observat ca a inceput sa imi bata inima repede dupa cateva zile. In doua sedinte la diferente de 10 ani mi s-a intamplat. Nu am inghitit din el (stiu ca este deosebit de toxic), m-am curatat bine dupa, tot protocolul.  

 

Am recitit ce s-a scris inainte si multe fete spun ca tatii lor au avut. Tata a fumat de la 12 ani, la 38 de ani ii cazusera deja cativa dinti! Eu nu am fumat, ma ingrijesc, merg la detartraj si uite ca tot am facut. Nu am pierdut dinti dar nici prea grozav nu stau. Bunica mea (mama tatalui) si ea a avut , fara sa fumeze. Sunt acum cu ochii pe baiat (nu are nici o carie pana in prezent, mereu a fost astfel) dar dentista i-a spus ca are "thin gingival tissue" si sa ii faca un graft!! Asta cand avea 10 ani parca. Nu i-a facut, nu a mai zis nimic de atunci, dar ma intreb daca, peste ani, el va fi urmatorul la rand :(. Si la voi s-a mostenit?

 

P.S. Judoka, m-am uitat pe linkul cu retete si sunt dragute, face sens. Sunt si unele cu ciocolata:). Daaa, cacaoa, ceaiul negru (parca si verde) si resveratrolul omoara una dintre bacteriile de baza care sunt responsabile de parodontoza. Coincidental sau nu, astea toate fac bine si inimii 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...