Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cele 10 porunci


michelle-usa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aveti ce aveti si tot la sabat si la nebunia asta ca "unii" ar fi schimbat poruncile. Culmea e ca cei ce sustin ca "unii" au schimbat poruncile sunt aparuti si ei pe la anul o mie si....ca secta inregistrata (cult am vrut sa zic dar iesea cacofonie, dar nu am vrut sa aiba sens peiorativ ci doar explicativ) deci tot ce au au preluat si au "tradus" in sens propriu si dupa propriul chef au luat de la cei incriminati dupa aceea ca au schimbat.Pentru ca aceste culte nu au nici un manuscris si nici adepti prea multi cunoscatori de limbi biblice. Din nefericire, Iisus nu a vorbit engleza. Mai , nu v-ati saturat de revenirea asta ciclica a unei singure presupuse probleme?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am ascultat un mesaj audio foarte interesant. una din ideile care mi-a dat de gandit este: Isus a murit pentru ca noi sa ne putem impaca cu Dumnezeu si suntem mantuiti prin viata lui Isus care este in noi (Duhul Sfant). Daca nu avem aceasta viata in noi nu suntem mantuiti. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara
Aveti ce aveti si tot la sabat si la nebunia asta ca "unii" ar fi schimbat poruncile. Culmea e ca cei ce sustin ca "unii" au schimbat poruncile sunt aparuti si ei pe la anul o mie si....ca secta inregistrata (cult am vrut sa zic dar iesea cacofonie, dar nu am vrut sa aiba sens peiorativ ci doar explicativ) deci tot ce au au preluat si au "tradus" in sens propriu si dupa propriul chef au luat de la cei incriminati dupa aceea ca au schimbat.Pentru ca aceste culte nu au nici un manuscris si nici adepti prea multi cunoscatori de limbi biblice. Din nefericire, Iisus nu a vorbit engleza. Mai , nu v-ati saturat de revenirea asta ciclica a unei singure presupuse probleme?
ceea ce s-a intamplat a fost doar restaurarea crestinismului pe baze biblice. crestinismul a luat-o razna cand cand imparatul Constantin s-ar fi convertit la crestinism, dar a fost o falsa convertire. dupa parerea mea reforma continua pentru ca nu e inca completa; restaurarea sabatului ca zi de odihna este unul din pasii pe care biserica este pe cale sa-l faca. [flo] si sper ca n-am deschis cutia pandorei. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patou ,de unde-oti citi voi de "reforma" si care "biserica" restaureaza ce?biserici din astea de nici ele nu stiu ce doctrina au,pai mi-aduc aminte ce scria Michelle despre nascutii astia din nou,ca unii tin simbata,altii duminica,unii de "boteaza"-n piscina,altii nu stiu unde,unii au o "liturghie",alti 3 liturghii.Unii "vb in limbi",altii nu vb in limbi.....Cum adica C-tin nu s-a convertit?Ia si tu lucrari care nu apartin niciunei religii,care prezinta realitatea istorica si macar ca crestinismul devine,de la C-tin,religie oficiala si crestinii nu mai sint dati la lei si tot e ceva,nu? Nu mai zic,Denizel ca eu am crezut de ex ca tu esti ceva gen baptista si ma tot miram cind te luai de Judecata si iad,culpabilizai parintii ca si-ar speria copiii cu acestea si dadeai impresia ca ortodocsii sau catolicii sau chiar protestantii sint incuiati la minte si de fapt tu ai o religie care nu crede in existenta iadului si a Judecatii(care seamana cu a iehovistilor in privinta neexistentei iadului si,bineinteles,a sabatului,ei fiind de altfel finantati de evrei),cind scrie clar in Biblie ca exista mult si bine,Iisus cu gura Lui a zis-o. Avea dreptate Ioanadara sa spunem de la inceput cind participam la o dicutie cine sintem[:)],ca sa stim,ca altfel vbim lucruri diferite si poate sint unii care doar citesc si vor sa se intitieze ceva si se confuzeaza. Tot ziceti si de intilnirea cu Duhul Sfint si nascutul din nou.Mie mi se pare simplu:cit esti carne fara duh esti doar vreo 2 luni de la nastere,apoi te botezi si Duhul Sfint salasluieste in tine.Care Duh Sfint sigur ca "se scirbeste" si se indeparteaza daca minti sau furi sau urasti,dar revine odata ce te caiesti etc.Si daca-L chemi.Si mai ales in Biserica cea adevarata,cind duminica de duminica Dumnezeu cel neincaput se pogaoara-n potir si Duhul Sfint se aseaza peste credinciosi.Deci ce intilnire cu Duhul Sfint(ca dati a se intelege ca e ceva exotic de care noi astilalti neprotestanti n-am avea parte)si ce nastere din nou?Nu e nimic complicat.Iar la stadiul de "nu mai traiesc eu,ci Iisus traieste in mine",poti ajunge daca te straduiesti sa implinesti cele de implinit,dar nu m-as mira ca un neoprotestant sa spuna ca Iisus traieste-n el.. Si o spun pt a nu stiu cita oara:Domnul trimite Lumina la Ierusalim numai si numai la ortodocsi.Cind o trimite-o la altii,sa-mi spuneti si mie.Mie acest fapt singur si tot mi-ar da de gindit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patou eu varianta asta despre Sf. Constantin o aud prima oara si zau, am auzit multe alambicaturi la viata mea. [q] Esti originala sau ai citit-o pe undeva? Daca esti tu originala, e OK, fiecare avem anumite pareri si in timp intrebam, citim, ne rugam sa ne lumineze Dumnezeu si in final ni le schimbam sau ni le cimentuim .Insa, daca ai citit-o in cartile editate de vreun cultisor si o iei de buna, poate e mai bine sa te mai gandesti si sa te mai interesezi mai la sursa. Nu de alta dar pe vremea Sf. Constantin (pe la anul 300 d.H.) cei din cartile carora se citesc asemenea aberatii nici macar nu existau ca si cult .Deci, e greu de crezut ca s-au trezit dupa 1000 de ani intr-o zi si au stiut adevarul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe Duhul Sfant Il primim prin botez, Il pastram printr-o viata curata, prin fapte, prin rugaciuni. Dar, "daca nu veti manca trupul Fiului Omului si nu veti bea sangele LUI, nu veti avea viata".Fara Spovada si Impartasanie, nu se poate. Doar preotul uns poate preface painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului. Aceste Sacramente sunt vitale! Constientizand gravitatea pacatului, consecintele sale, faptul ca prin orice pacat IL rastignim din nou pe Isus, ne poate determina sa ne perfectionam, sa fim mult mai atenti, implicit sa respectam poruncile. Daca o facem din frica de iad, e 0. Daca o facem din iubire si recunostinta pt jertfa lui Cristos, avem totul. Crinuta si [bonjovi] minunea ei Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related"]Divine Mercy[/url] [url="http://www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419"]Monseniorul Vladimir Ghica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Patou ,de unde-oti citi voi de "reforma" si care "biserica" restaureaza ce?biserici din astea de nici ele nu stiu ce doctrina au,pai mi-aduc aminte ce scria Michelle despre nascutii astia din nou,ca unii tin simbata,altii duminica,unii de "boteaza"-n piscina,altii nu stiu unde,unii au o "liturghie",alti 3 liturghii.Unii "vb in limbi",altii nu vb in limbi.....Cum adica C-tin nu s-a convertit?Ia si tu lucrari care nu apartin niciunei religii,care prezinta realitatea istorica si macar ca crestinismul devine,de la C-tin,religie oficiala si crestinii nu mai sint dati la lei si tot e ceva,nu? Nu mai zic,Denizel ca eu am crezut de ex ca tu esti ceva gen baptista si ma tot miram cind te luai de Judecata si iad,culpabilizai parintii ca si-ar speria copiii cu acestea si dadeai impresia ca ortodocsii sau catolicii sau chiar protestantii sint incuiati la minte si de fapt tu ai o religie care nu crede in existenta iadului si a Judecatii(care seamana cu a iehovistilor in privinta ne existentei iadului si,bineinteles,a sabatului,ei fiind de altfel finantati de evrei),cind scrie clar in Biblie ca exista mult si bine,Iisus cu gura Lui a zis-o. Avea dreptate Ioanadara sa spunem de la inceput cind participam la o dicutie cine sintem[:)],ca sa stim,ca altfel vbim lucruri diferite si poate sint unii care doar citesc si vor sa se intitieze ceva si se confuzeaza. Tot ziceti si de intilnirea cu Duhul Sfint si nascutul din nou.Mie mi se pare simplu:cit esti carne fara duh esti doar vreo 2 luni de la nastere,apoi te botezi si Duhul Sfint salasluieste in tine.Care Duh Sfint sigur ca "se scirbeste" si se indeparteaza daca minti sau furi sau urasti,dar revine odata ce te caiesti etc.Si daca-L chemi.Si mai ales in Biserica cea adevarata,cind duminica de duminica Dumnezeu cel neincaput se pogaoara-n potir si Duhul Sfint se aseaza peste credinciosi.Deci ce intilnire cu Duhul Sfint(ca dati a se intelege ca e ceva exotic de care noi astilalti neprotestanti n-am avea parte)si ce nastere din nou?Nu e nimic complicat.Iar la stadiul de "nu mai traiesc eu,ci Iisus traieste in mine",poti ajunge daca te straduiesti sa implinesti cele de implinit,dar nu m-as mira ca un neoprotestant sa spuna ca Iisus traieste-n el.. Si o spun pt a nu stiu cita oara:Domnul trimite Lumina la Ierusalim numai si numai la ortodocsi.Cind o trimite-o la altii,sa-mi spuneti si mie.Mie acest fapt singur si tot mi-ar da de gindit.
ok, Katya si Crinuta cum explicati voi pasajul in care Nicodim a venit la Isus si Isus i-a spus ca trebuie sa fie nascut din nou? (Si de fapt s-a referit si la el dar si la toti oamenii) Ioan3 Katya te inseli. fiecare biserica stie clar ce doctrina urmeaza. Ca unii boteaza in piscina si altii in lac...nu e important...conteaza mai mult faptul caoamenii decid sa il primeasca pe D Iuss in viata si inima lor. Conteaza ca sunt botezati nu neaparat locul...pentru ca nu e specificat asta in Biblie...Isus a spus sa fi botezat ...nu sa fi botezat in lac...sau in alt loc. Cat despre liturghii...nu stiu ce sa spun.... Noi numim "worship" cred ca inseamna "adunare", sunt simple fara traditii, fara ritualuri.Ca unii au una sau altii au 4 e infunctie de numarul membrilor. Unele bisericii au peste 2000 de membrii...unde ar incapea intr-o incapere mica? De aceea se fac mai multe adunari in aceeasi zi, avand passtorul acelasi mesaj. Nu mai fi atit de convinsa ca doar ortodocsii sunt alesii lui Dumnezeu. Daca-mi spuneai de Israel ca sutn alesii te credeam. Cand s-a referit la Neamuri ca acum traim vremurile lor...s-a referit la toti nu numai la ortodocsi. Referitor la respectarea poruncilor...as fi inteles sansa de respectare a lor daca D Isus nu ar fi facut remarca ca daca incalci una le incalci pe toate.Cu asta mi-a dat de gindit...ca e imposibil sa le tinem., Nu omor pe nimeni ...e usor...nu fur...nu insel...respect parintii...dar de nevoie eu cred ca fiecare din noi am mintit si vom mintii candva (nu conteaza cat de mica sau mare minciuna. Plus ca D. Isus a mai adaugat ca daca doar ne gindim la aceste lucruri e ca si cum le-am fi facut. Deci daca ar fi fost doar aceste porunci sa le respecti...nu cred ca le-ar fi adus la stadiul de imposibilitate. Mai ales cand a spus ca jugul lui e usor...fata de jugul legii(adica al religiei). Cum e usor? Si cand spuneti ca Sfintii apostoli le-au tinut...atunci , cum explicam remarca lui Pavel ca face ceea ce nu trebuie sa faca, nu la porunci s-a referit? Cat despre porunca cu Sabatul...ieri am citit undeva...nu am studiat,dar poate ma ajutati si faceti voi asta..., am inteles ca este singura porunca care D. Isus nu a mai mentionat-o ca trebuie tinuta. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Patou eu varianta asta despre Sf. Constantin o aud prima oara si zau, am auzit multe alambicaturi la viata mea. Esti originala sau ai citit-o pe undeva?
poti sa incepi prin a citi Noul testament de la Faptele Apostolilor incolo si vei vedea diferenta intre ce insemna biserica inainte si dupa reforma lui Constantin. Deci doar Biblia si cateva carti de istorie care nu tin de nici o religie. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...