Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cele 10 porunci


michelle-usa

Recommended Posts

Citat:
Dar,ca tot e vorba de atac la persoana,daca e sa am constiinta ca am atacat pe cineva,pe tine te-am atacat,asa ca-ti cer iertare(inclusiv si pt privat).
daca-i asa si eu trebuie sa-ti cer iertate, ca nici eu nu m-am lasat mai prejos [:)]. [flo] [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
dar Ilie? [:)] e singurul care-mi vine acum in minte, dar mai caut daca vrei dupa ce hranesc copiii si-mi fac lectiile pt maine
Da, Ilie. Ilie e un om !! [:)] Insistenta e specifica oamenilor. Doar oamenii ar fi in stare sa zica de zeci si zeci de ori aceeasi chestie, eventual sa-ti schimbe creierul, numai sa gandesti cum vor ei :).
Scoteti-ma din ceata. De care Ilie vorbiti? michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Am uitat sa-ti zic, Doina, ca ma bucur sa te vad .
moi aussi[il]
Citat:
Numai ca Domnul nu face asa si, daca e sa ajungi intr-un punct, ajungi pe alte cai decat cei care ajung atrasi de reclame luminoase .
asa e, nici eu nu simt altfel, doar ca eu am o perceptie putin diferita a ceea ce se intampla la Ierusalim, nu stiu, se poate ca perceptia mea sa fie gresita si a ta corecta, ce sa zic, oamenii au avut intotdeauna nevoie de miracole, dar acolo nu e o simpla reclama luminoasa (eu pana acum cativa ani nici n-am stiut de asta) stiu ca sunt oameni care se duc special acolo ca sa aduca o lumanare aprinsa, asta e o forma de manifestare a evlaviei ortodoxe, e greu de inteles din afara...dar bineinteles, cum zicea un crestin la noi in Biserica, scopul nostru nu e sa aprindem lumanarea, ci sa cautam mai departe lumina
Citat:
Eu imi dau seama ca e o nebunie ca eu sa-ti spun tie toate astea, pentru ca ar fi o nebunie ca tu sa-mi dai dreptate .
cred ca te cam inseli aici, de fapt aproape totdeauna iti dau dreptate (am vrut mereu sa spun lucrul asta:) numai ca stii tu, dreptatea noastra...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa Scoteti-ma din ceata. De care Ilie vorbiti?
de fapt, eu vorbeam despre Dumnezeu, care a aprins focul atunci cand Ilie L-a rugat, ca sa probeze adevarul credintei sale...Denizel ced ca vorbeste despre fi-miu Ilie, care e in stare sa te convinga ca Dumnezeu a creat calculatorul D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa Scoteti-ma din ceata. De care Ilie vorbiti?
de fapt, eu vorbeam despre Dumnezeu, care a aprins focul atunci cand Ilie L-a rugat, ca sa probeze adevarul credintei sale...Denizel ced ca vorbeste despre fi-miu Ilie, care e in stare sa te convinga ca Dumnezeu a creat calculatorul D]
daca despre asta vorbiti, ca nici eu n-am inteles [:)], musai sa adaug ce ne-a spus pastorul saptamana trecuta. Astfel de practici erau curente in VT. in NT au fost folosite o singura data (cand au tras la sorti pentru a-l desemna pe stefan ca succesorul lui iuda) iar pe urma nu se mai pomeneste de asa ceva. De ce? Pentru ca de atunci incolo n-a mai fost nevoie ca Dumnezeu sa fie intrebat in acest mod -pentru ca fusese dat Duhul Sfant. ps. michelle ce mai face baietelul tau? [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa Scoteti-ma din ceata. De care Ilie vorbiti?
de fapt, eu vorbeam despre Dumnezeu, care a aprins focul atunci cand Ilie L-a rugat, ca sa probeze adevarul credintei sale...Denizel ced ca vorbeste despre fi-miu Ilie, care e in stare sa te convinga ca Dumnezeu a creat calculatorul D]
daca despre asta vorbiti, ca nici eu n-am inteles [:)], musai sa adaug ce ne-a spus pastorul saptamana trecuta. Astfel de practici erau curente in VT. in NT au fost folosite o singura data (cand au tras la sorti pentru a-l desemna pe stefan ca succesorul lui iuda) iar pe urma nu se mai pomeneste de asa ceva. De ce? Pentru ca de atunci incolo n-a mai fost nevoie ca Dumnezeu sa fie intrebat in acest mod -pentru ca fusese dat Duhul Sfant. ps. michelle ce mai face baietelul tau? [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
ok...banuiam eu ca de acel Ilie-din Biblie e vorba . nu prea am studiat ...deci nu am ce sa spun. Baietelul meu e bine. Multumesc lui Dumenzeu! Am trecut peste prima laringita....si o perioada de 4 zile febra mare. Multumesc pentru intrebare. Cu remodelarea e mai greu. Doar credinta, rugaciunea zilnica si speranta ca Dumnezeu e cu noi in ceea ce facem, ne ajuta sa nu ne pierdem mintile :)) michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel Am zis doar ca voi, cei care credeti ca Dumnezeu vine anual pentru a demonstra lumii ca ortodoxia e cea mai buna religie din lume, il transformati pe Dumnezeu intr-o babuta care nu uita sa aprinda candelele in nici o dimineata. Deci, Dumnezeu nu a gasit cu cale sa insiste dinaintea oamenilor nici macar atunci cand s-a pogorat drept Jertfa pe pamant, iar voi credeti ca insista anual!!!! pentru a deschide odata ochii lumii asupra ortodoxiei [:)]. Nu gasesc vreun moment in istoria omenirii unde Dumnezeu sa mai fi fost atat de pisalog in a-si prezenta un punct de vedere :).
O, dar Dumnezeu e foarte ..."insistent", coborind la fiecare Liturghie, in milioane de potire, oferindu-si Trupul spre iertarea pacatelor noastre, asadar putem considera Lumina de la Ierusalim doar un fenomen foarte rar, data fiind frecventa lui...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina, daca Sfantul Ilie ar fi cerut de jdemii de ori ca Dumnezeu sa-i aprinda focul, pentru a demonstra el, Ilie, ceva ce oamenii nu vor sa priceapa odata, tare nu cred ca Dumnezeu ar fi intrat in jocul asta. Si-apoi, nu vad de ce Biserica lui Dumnezeu ar trebui sa fie insotita de mai multa si mai luminoasa reclama decat a avut Fiul lui Dumnezeu :). "El a crescut inaintea Lui ca o odrasla slaba, ca un Lastar care iese dintr-un pamant uscat. N-avea nici frumusete, nici stralucire ca sa ne atraga privirile, si infatisarea Lui n-avea nimic care sa ne placa. Dispretuit si parasit de oameni, om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama." (Isaia 53) Adica, ar fi grozav daca ceea ce se intampla la Ierusalim ar fi o minune a lui Dumnezeu. Dar tare nu cred ca e :). Daca s-ar fi intamplat o data, da, m-as fi gandit la asta ca la o posibila minune. Repetarea asta insa, spectacolul asta... as zice ca arata mai degraba spre un Dumnezeu plin de ingamfare si suficientza, un Dumnezeu care vrea sa arate El ce poate, spre un fel de Becali al zeilor, nu-s cum sa spun... :). Parca nu e chiar dumnezeiesc ce se intampla acolo, eu asa cred.
Citat:
numai ca stii tu, dreptatea noastra...
uf, da, stiu [:)]. Cat de departe sunt cerurile fata de pamant, atat de departe sunt gandurile Mele fata de gandurile voastre... Dar asta ar insemna ca nici tu nu ai dreptate, nici ei [:)]. De asta cred eu ca dreptatea asta e ceva extrem de intim si e descoperita individual fiecaruia daca o cauta, o poate gasi fiecare pentru el, in inima lui si inchis in camaruta lui. Nu dau nici un ban pe tratate despre dreptate, pe dreptate impartita in capitole si stivuita frumos in biblioteci :). Pe dreptate o simti si gata!! [:)] In momentul in care incerci sa pui dreptatea pe hartie zboara cea mai mare parte a ei, pentru ca in momentul in care ai pus mana pe creion antrenezi tot ce e pamantesc in tine, tot ce ai acumulat pana atunci iese in fata, ma rog, cam asa ceva... De aia si discutiile astea intre noi sunt atat de prapadite. Fiindca incercam sa scriem ceea ce simtim. Sau redam ceea ce altii au scris ca au simtit. Si facem o mare varza... Cum sa poti scrie ceea ce simti, ceea ce inima ta descopera? [q]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cortexia
Citat:
citat din mesajul lui denizel Am zis doar ca voi, cei care credeti ca Dumnezeu vine anual pentru a demonstra lumii ca ortodoxia e cea mai buna religie din lume, il transformati pe Dumnezeu intr-o babuta care nu uita sa aprinda candelele in nici o dimineata. Deci, Dumnezeu nu a gasit cu cale sa insiste dinaintea oamenilor nici macar atunci cand s-a pogorat drept Jertfa pe pamant, iar voi credeti ca insista anual!!!! pentru a deschide odata ochii lumii asupra ortodoxiei [:)]. Nu gasesc vreun moment in istoria omenirii unde Dumnezeu sa mai fi fost atat de pisalog in a-si prezenta un punct de vedere :).
O, dar Dumnezeu e foarte ..."insistent", coborind la fiecare Liturghie, in milioane de potire, oferindu-si Trupul spre iertarea pacatelor noastre, asadar putem considera Lumina de la Ierusalim doar un fenomen foarte rar, data fiind frecventa lui...
daca vorbele tale ar degaja macar o bucatica infima din aceasta lumina, poate ca ai fi mai convingatoare. deocamdata ai reusit sa ma convingi doar ca e vorba de o falsa lumina. si spun asta cu parere de rau. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...