Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cele 10 porunci


michelle-usa

Recommended Posts

Citat:
Nu dau nici un ban pe tratate despre dreptate, pe dreptate impartita in capitole si stivuita frumos in biblioteci :).
Citat:
In momentul in care incerci sa pui dreptatea pe hartie zboara cea mai mare parte a ei, pentru ca in momentul in care ai pus mana pe creion antrenezi tot ce e pamantesc in tine
si asta simte cineva care isi conduce viata dupa continutul unei carti[:)] eu am incredere in oameni (si cred ca si tu ai, pentru ca oamenii au scris Biblia, nu?) diferenta intre noi (cred eu) e ca tu-i privesti pe acesti oameni cu simpatie, ingaduinta, uneori chiar cu superioritate, si consideri ca-L cunosti si intelegi pe Dumnezeu mai bine decat ei eu in schimb consider ca nu sunt nici pe a doua treapta, sa zicem, pe o scara de la 1 la 10, in cunoasterea a ceea ce inseamna dumnezeirea, in timp ce acesti oameni (ca sf Ilie de pilda[:)]) sunt cu multe trepte in fata mea am incredere in Sfintii zilelor noastre si ai zilelor trecute, asa cum am incredere ca Moise a vorbit cu Dumnezeu, ca Proorocii L-au cunoscut inainte de Intrupare, sau ca Apostolii au primit Duhul Sfant de aceea, eu nu pot crede ca toti Patriarhii si toti crestinii care de-a lungul timpului au marturisit miracolul de la Ierusalim sunt mincinosi...pentru ca atunci nu as sti unde incepe si unde se termina minciuna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu, Doina, nu consider ca-L inteleg mai bine pe Dumnezeu decat ei. Nici vorba de asa ceva. Diferenta intre mine si ei este ca eu Il simt pe Dumnezeu, iar ei Il simt + incearca sa-L puna pe hartie. Si eu incerc sa-L pun pe forum (de exemplu) si-mi iese o chestie de care nu-s mandra deloc :). Dar, le multumesc pentru ca ei incearca sa-L puna pe hartie. Ma fac sa-mi dau seama cam cum nu e El [:)].
Citat:
de aceea, eu nu pot crede ca toti Patriarhii si toti crestinii care de-a lungul timpului au marturisit miracolul de la Ierusalim sunt mincinosi...pentru ca atunci nu as sti unde incepe si unde se termina minciuna
Cum sa fie mincinosi???? Desigur ca nu sunt mincinosi, ei spun ceea ce vad. Nu despre buna credinta a celor care asista era vorba :). As vrea sa ma opresc aici cu subiectul asta, fiindca nu mai am ce sa spun in afara de... concluzie :).
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patou si Denizel ,lumina nu e falsa,iar Domnul nu-i face reclama.Doar eu i-am facut reclama luminii,e-adevarat.Si nu ca sa va conving pe voi,ca doar voi nu credeti nici macar din Biblie anumite lucruri.De asemenea sint evrei care vad fenomenul si pt asta tot il asteapta pe Mesia(doar pe patul de moarte sint care-si soptesc ca Mesia a venit),sint musulmani care vad si nu se fac crestini.Si de fapt scrie in Biblie ca,daca e ca omul sa nu creada,pai nu crede o minune nici daca vede ca-nviaza un mort.Si nu in ultimul rind zic eu ca e vorba si de natura omului:nu oricine e compatibil cu o religie,sint convinsa de asta.Daca religia n-ar fi imp(cum ziceti voi si ca doar elem.central conteaza),atunci n-ati cauta atita o alta si iar o alta,nu?Ca doar nu se-asteapta cineva ca de la ateism un om sa treaca direct la ortodoxie.E mare minune deja ca un ateu crede in Iisus,ar fi peste puterile lui sa creada in minuni de la icoane sau de la moaste sau sa creada ca face sa piara un drac doar prin semnul crucii. Deci nu e anormal ca un protestant sa nu creada ca de Paste,de Inviere,atunci cind preotul da lumina credinciosilor(se stie ca Iisus e Parintele luminilor,e Cel care ne-a adus noua Lumina),la Ierusalim da lumina Insusi Hristos,la Biserica Lui,a Sf Mormint.Se pare ca e o lumina care nu arde,vine intii la mormint si apoi se aprind instant toate candelele.Ce minunat tb sa fie! Am zis de lumina(sau i-am facut reclama)nu atit pt voi,cit pt altii,asa cum zice Michelle,pt cei care poate ca nu stiu si care poate nu se mai gindesc doar la rigorile ortodoxiei ci si la minunile ei. Dar sint si eu de acord sa trecem peste sb luminii...ca eu l-am adus in discutie si precizez si ca un ortodox nu e totusi asa laudaros ca mine si trancanitor,un ortodox e smerit si mereu cu rugaciunea in inima.Asta ca tot ziceti si ca despre credinta nu se vorbeste...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya Daca religia n-ar fi imp(cum ziceti voi si ca doar elem.central conteaza),atunci n-ati cauta atita o alta si iar o alta,nu?
Katya, poate ca tie ti se pare normal sa tot faci presupuneri despre persoana mea. Mie mi se pare ca a devenit indecent ce faci. Desigur, ai toata libertatea sa brodezi in continuare, da' te asigur ca ai toate sansele sa o dai in bara nasol de tot (si chiar o dai).
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel,sa stii ca exact la tine nu m-am referit cind am zis asta.M-am gindit sincer la Patou care ea a facut afirmatia respectiva(ca fac eu idol din religie adica)si la Michelle care merge la mai multe biserici. De tine chiar nu-mi permit sa mai zic nimic,ca vad ca de cite ori iti raspund,e considerat atac la persoana. Cind eu de fapt am raspuns la o tema discutata in cadrul subiectului:cea cu alegerea religiilor. Uite,de astazi tie n-o sa-ti mai raspund,ca sa nu zici ca am ceva cu tine.Daca cumva te incadrezi la vreo afirmatie facuta de mine,sa stii ca e pur intimplator. edit-am luat cazul lor pt ca ele L-au descoperit de Iisus si s-a intimplat sa fie in cadrul bisericilor protestante.De tine chiar nu stiu decit ce-ai zis tu,nu-ti cunosc parcursul,deci sa intelegi ca nu te vizez,bine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katya, deci despre Patou ti se pare in regula sa faci presupuneri? :)) Mai, noi aici vorbeam despre o flacara, despre Dumnezeu, despre miracole, despre Ilie din cer, despre Ilie al Doinei :), despre una, despre alta. Ce rost are sa tot presupui ce fac Patou sau Michelle sau cine s-o mai intampla sa participe la discutie? Uite, eu m-am abtinut sa spun ce cred despre cei care se straduiesc sa moara in religia in care au fost botezati. A, nu ti-ai dat seama ca se poate si asta comenta? Da, se poate. Dar, uite ca nu o fac.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre patou nu fac presupuneri,am participat la un sb al ei in care cauta biserica,iar Michelle ne-a povestit ea la unul din sb ei. Si tu poti sa zici ce vrei de cei care se nasc si mor in credinta initiala,daca mi-ar placea sb as raspunde,daca nu,nu,dar nu m-as considera atacata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mi-am recitit mesajul si despre ce zici tu vorbeam si eu:tot despre miracole si flacara si Dumnezeu si in plus de scepticismul protestant(fata de unele miracole).Ca ma bazam fireste pe afirmatiile facute de participantii la sb,asta e altceva,dar nu inseamna ca am combatut persoane cum incerci tu sa-mi pui in circa. Daca am gresit,sa ma sanctioneze moderatorii,n-am nimic impotriva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel, am priceput (destul de greu, recunosc) ce vrei sa spui (cu Lumina)...ca nu-s de acord, asta e alta poveste[:)] asta insa nu reusesc s-o inteleg (dar sunt convinsa ca exista iar ceva ce-mi scapa):
Citat:
Dar, le multumesc pentru ca ei incearca sa-L puna pe hartie. Ma fac sa-mi dau seama cam cum nu e El .
adica tu citesti Biblia ca sa-ti dai seama cum NU e Dumnezeu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Denizel, am priceput (destul de greu, recunosc) ce vrei sa spui (cu Lumina)...ca nu-s de acord, asta e alta poveste[:)] asta insa nu reusesc s-o inteleg (dar sunt convinsa ca exista iar ceva ce-mi scapa):
Citat:
Dar, le multumesc pentru ca ei incearca sa-L puna pe hartie. Ma fac sa-mi dau seama cam cum nu e El .
adica tu citesti Biblia ca sa-ti dai seama cum NU e Dumnezeu?
si eu treb sa recitesc de 2-3 ori mesajele lui Denizel...sa-i inteleg sensul. cred ca m-am prostit printre straini si nu ma inteleg lb. romana. cred ca vrea sa spuna ca nu din Biblie intelege cum NU e Dumnezeu ci din scrierile altora. Adica din cauza mintillor limitate care le au oamenii fac greseli cind vor sa exprime caracterul lui Dumnezeu...iesint totul pe dos. Denizel, am inteles eu bine ? Cat despre vizitatul meu a altor biserici e ca si cum si un ortodox se duce ba la Biserica Sf. Ghe...ba la Sf. Ioan... Dar am spus ca fac asta doar cand ma mult dintr-un oras in altul...cand nu cunosc bisericile. Dar nu ma duc de la o biserica crestina...la mormoni sau iahovisti... Acum sper ca m-am stabilit pt. tot restul vietii in acest loc( dar doar Dumnezeu stie ce planuri are), si voi frecventa doar aceasta biserica care imi place f. mult. Ma refer nu la constructie ci la modul in care se predica, worship songs, lumea care o frecventeaza... Personal niciodata nu m-am considerat atacata la SC.Imi plac enorm discutiile cu voi. [flo] Daca as putea as vrea sa ma teleportez(cum zice al meu baiat) sa va pot vedea si sa discutam in persoana...cu dragoste si intelegere... despre un subiect care ne leaga pe toti crestinii " ISUS" michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...