Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cele 10 porunci


michelle-usa

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Ioanadara, eu nu am glumit deloc. Doar am sustinut parerea generala, aceea ca Dumnezeu mai si greseste si trebuie sa intervina oamenii pentru a repara greselile Lui. Exemplu: Sabatul. E clar care e Sabatul: ziua a saptea, de dupa ziua intai, a doua, a treia, a patra, a cincea, a sasea (ziua intai e duminica, evident). Stii despre umblarea evreilor prin pustie? Stii despre mana care le era trimisa din inalturi vineri seara, tocmai pentru ca Sabatul era ziua a saptea, ziua de odihna, zi care trebuia respectata? Se vede insa ca Dumnezeu a gresit cu Sabatul asta. Ca daca nu gresea, nu trebuiau sa intervina oamenii ca sa schimbe ceva. Ei zic ca au schimbat mai multe greseli divine, nu numai Sabatul (ma rog, Cortexia stie mai bine, probabil o sa-ti explice). Intr-adevar, traim pe pamant nu traim in ceruri, asa ca mi se pare normal ca oamenii sa se ghideze dupa legile lor, faurite de ei, nicidecum dupa legile divine [hot].
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
o mica corectie: Manna a fost trimisa in fiecare zi pentru 5 zile, si nu putea fi tinuta de pe-o zi pe alta, in a 6 zi era data si pentru ziua de Sabath si era singura zi in care tinea pentru 2 zile fara sa se strice.(Exodus 16:19-26). michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui cortexia
Citat:
citat din mesajul lui patou asta e o porunca pe care foarte putini o respecta, pentru ca... sabatul e sambata si nu duminica.
Asta e o porunca pe care toti, chiar si ateii o "respecta", fiindca "sabath" inseamna "zi de odihna".
Cat de fain trebuie sa fie pentru un credincios sa stie ca el si ateii respecta aceeasi "porunca".
Citat:
Odata cu invierea lui Hristos si cu Legea Noua, multe lucruri s-au schimbat, printre care si ziua de odihna...
Intr-adevar, Dumnezeu facuse viile si se bucurase de rodul lor inainte de a se odihni si o cam daduse in bara cu porunca zilei de odihna [hc]. Si, fiindca nu a vrut sa-si recunoasca greseala, a insistat sa greseasca in continuare si a trimis mana in pustie, timp de patruj de ani, ca sa nu fie nevoiti oamenii aia sa munceasca in Sabat. Noroc ca oamenii s-au gandit ei bine si au reparat in ultimul ceas greselile divine. Numai cine nu munceste nu greseste, nu? [:D]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Nu stiu ce carte ai citit de ai ajuns la asa concluzii, cu siguranta nu vorbesti de Biblie. Tocmai la porunca a 3 spune sa Nu folosesti cu usurinta numele lui Dumnezeu ci sa-i dai toata cinstea. iar tu spui ca Dumnezeu a facut viile si s-a bucurat de rodul lor....hmmm...ma doare inima cand vad atita lipsa de consideratie fata de Dumnezeu care te-a creat. Asa cum spuneam mai sus...cele 10 porunci reflecta caracterul fiecaruia. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isus a spus ca Sabthul a fost facut pentru oameni, nu oamenii pentru Sabath. Deci noi avem nevoie de o zi de odihna. Probabil nu este important ca e sambata sau duminica sau joi...dar e bine dupa 6 zile una sa stai. Cei care lucreaza simbata si duminica isi iau in alta zi liber...dar sa-si ia. Asta cred ca e dorinta lui Dumnezeu. Dar ce facem si ce nu facem in acesta zi e important. Sa nu muncesti sa te increzi in Dumnezeu ca poti sa ai suficienti bani si fara o zi de munca. Sa iti planifici timpul cu o zi inainte incat sa o ai libera pe ce-a de a 7-a. Mai este important ce faci in acesta zi, adica nu sa o petreci la televizor sau pe net, dar sa te rogi, sa citesti Cuvintul, sa-l salvesti pe Dumnezeu, sa ai timp vorbesti copiilor despre Dumnezeu. Eu asa inteleg Ziua de Sabath. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Ioanadara, eu nu am glumit deloc. Doar am sustinut parerea generala, aceea ca Dumnezeu mai si greseste si trebuie sa intervina oamenii pentru a repara greselile Lui. Exemplu: Sabatul. E clar care e Sabatul: ziua a saptea, de dupa ziua intai, a doua, a treia, a patra, a cincea, a sasea (ziua intai e duminica, evident). Stii despre umblarea evreilor prin pustie? Stii despre mana care le era trimisa din inalturi vineri seara, tocmai pentru ca Sabatul era ziua a saptea, ziua de odihna, zi care trebuia respectata? Se vede insa ca Dumnezeu a gresit cu Sabatul asta. Ca daca nu gresea, nu trebuiau sa intervina oamenii ca sa schimbe ceva. Ei zic ca au schimbat mai multe greseli divine, nu numai Sabatul (ma rog, Cortexia stie mai bine, probabil o sa-ti explice). Intr-adevar, traim pe pamant nu traim in ceruri, asa ca mi se pare normal ca oamenii sa se ghideze dupa legile lor, faurite de ei, nicidecum dupa legile divine [hot].
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Denizel, aceasta nu e o parere generala...e parerea ta, ca Dumnezeu mai si greseste ...noroc ca oamenii sunt mai destepti de cat El si repara... Dar iti spun care e ideea generala din Biblie; Dumenzeu e bun si da la toata lumea sansa sa-l cunoasca si sa-l primeasca in inimile si vietile lor. Sansa asta ti-a fost data si tie,Denizel. Incearca sa citesti inainte de a vorbi,scrie. Ai pareri foarte eronate, nu iti spun asta ca sa te jignesc, ti-o spun ca o constatare. Deumnezeu nu a gresit si nu greseste niciodata. El stie trecutul prezentul si viitorul.... Iar noi, cine suntem noi? Suntem doar creatia lui. Ce putere avem noi? Nimic decat cea data de Dumnezeu? Respiram si traim doar pentru ca El vrea asta. Ca in pilda cu olarul si lutul. Dumnezeu e Creatorul, Isus e Salvarea, Biblia e Cuvintul lui Dumnezeu.... poate ar trebui sa ai asta in minte inainte de a spune ceva referitor la aceste subiecte. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cortexia
Citat:
citat din mesajul lui patou asta e o porunca pe care foarte putini o respecta, pentru ca... sabatul e sambata si nu duminica.
Asta e o porunca pe care toti, chiar si ateii o "respecta", fiindca "sabath" inseamna "zi de odihna".
Nu, cortexia...prea putini sunt cei care o respecta. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, michelle-usa, iti multumesc tare mult... [:I]. Tot stau sa ma gandesc cum sa definesc credinta asta de tip anecdotic, care se bazeaza pe istorii ce ii sunt omului bagate pe gat, care istorii valideaza ceea ce omul crede deja sau ceea ce omul vrea sa creda. Io as numi-o credulitate, nicidecum credinta. Dar, na, n-ar fi prima data cand as face impresie proasta drept credinciosilor.
Citat:
Nu, cortexia...prea putini sunt cei care o respecta.
Drumul larg ii duce pe oameni in rai, se stie [:D].
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel Tot stau sa ma gandesc cum sa definesc credinta asta de tip anecdotic, care se bazeaza pe istorii ce ii sunt omului bagate pe gat, care istorii valideaza ceea ce omul crede deja sau ceea ce omul vrea sa creda. Io as numi-o credulitate, nicidecum credinta. Dar, na, n-ar fi prima data cand as face impresie proasta drept credinciosilor.
Citat:
Nu, cortexia...prea putini sunt cei care o respecta.
Drumul larg ii duce pe oameni in rai, se stie [:D].
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
e atat de trist ca ai dreptate (ca din pacate asta e realitatea) [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Dumnezeu e Creatorul, Isus e Salvarea, Biblia e Cuvintul lui Dumnezeu.... poate ar trebui sa ai asta in minte inainte de a spune ceva referitor la aceste subiecte.
michelle, denizel tocmai asta a vrut sa spuna. ca sa reformulez: Cum oare isi permite Dumnezeu sa afirme ca ziua de odinha e sambata cand biserica catolica a hotarat ca e duminica. Si din pacate o buna parte dintre crrestini sunt in aceasta eroare, care nu e chiar nesemnificativa, pentru ca a respecta sabatul e parte a legii morale si nu a legii rituale care a fost abolita. Din pacate ii ascultam pe oameni in loc sa-L ascultam pe Dumnezeu. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel Doar am sustinut parerea generala, aceea ca Dumnezeu mai si greseste si trebuie sa intervina oamenii pentru a repara greselile Lui.
Nu am vrut sa deturnez subiectul lui Michelle, asa cum bine spunea Patou, de aceea nu am intrat in detalii, dar pentru ca unii au chef de vorba, dezvolt ideea enuntata mai sus. Nu stiu cine a afirmat pe aici ca Dumnezeu face greseli, iar oamenii le "corecteaza"; eu-sigur nu. Cit priveste stabilirea zilei de odihna si inamovibilitatea ei, lucrurile sunt simple: Pina la Inviere, Dumnezeu a instituit simbata ca fiind ziua de odihna; Invierea Lui a avut loc duminica, iar un crestin adevarat care se raporteaza exclusiv la Hristos, respecta aceasta zi, sfintita de Insusi Dumnezeu. Schimbarea zilei de odihna din simbata in duminica (precum si a altor prescriptii) a fost anticipata de proorocul Ieremia: "Iata vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda legamânt nou" (Ieremia, 31,31). Prin urmare, in lumina noului legamint, se poate afirma ca legile Vechiului Testament sunt "umbra bunurilor viitoare, nu înfatisarea adevarata a lucrurilor." (Evrei 10,1). Prin urmare, sa nu cadem in greseala de a considera ca nici macar Dumnezeu nu isi poate schimba propriile Porunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...