Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cele 10 porunci


michelle-usa

Recommended Posts

Citat:
Eu nu sunt de acord cu ideea ca TREBUIE sa iti iubesti parintii(ca de ei vorbim acum) indiferent ce se intampla. Pentru ca uneori, parintii aia sunt BRUTE. .
eu as zice ca trebuie sa-i iubim in sensul in care trebuie sa-i iubim pe toti oamenii, dorindu-le binele, ajutandu-i daca e posibil, dar fara sa minimizam lipsurile lor. adica sa numim abuzul abuz sau indiferenta indiferenta. sa-i vedem asa cum sunt, imperfecti si sa nu cosmetizam imaginea lor pe principiul ca sunt parintii nostri. iar aceasta dragoste (agape) de care vorbesc e un cadou de la Domnul,nu o avem in noi ci doar o reflectam. as putea gasi multe citate din biblie dar nu vreau sa va (mai) abuzez cu ele [:)] [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Patou, este destul de greu daca nu imposibil sa doresti binele sau sa ajuti un parinte care si-a batut joc de copilaria ta. E nevoie sa poti face asta, iar daca nu poti? Poti cand esti pregatit, cu sufletul pregatit iar asta poate dura, e un drum anevoios. Nu doar ca e greu sa doresti binele, este greu efectiv sa NU doresti raul. E chestiune care tine de interior, nu cred ca exista vreo persoana careia sub puterea lui ´´trebuie´´ i se nasc sentimente nobile si autentice. E o sarada.Trebuie asta nu poate comanda iubire sufletului, n-ajunge pana acolo. Il poate insa bloca. Este mai greu sa ierti sau sa doresti binele parintelui abuzator decat unui cutare om care ti-a gresit. Cred ca e evident de ce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Patou, este destul de greu daca nu imposibil sa doresti binele sau sa ajuti un parinte care si-a batut joc de copilaria ta. E nevoie sa poti face asta, iar daca nu poti? Poti cand esti pregatit, cu sufletul pregatit iar asta poate dura, e un drum anevoios. Nu doar ca e greu sa doresti binele, este greu efectiv sa NU doresti raul. E chestiune care tine de interior, nu cred ca exista vreo persoana careia sub puterea lui ´´trebuie´´ i se nasc sentimente nobile si autentice. E o sarada.Trebuie asta nu poate comanda iubire sufletului, n-ajunge pana acolo. Il poate insa bloca. Este mai greu sa ierti sau sa doresti binele parintelui abuzator decat unui cutare om care ti-a gresit. Cred ca e evident de ce.
eu cred ca e mai usor sa faci decat sa simti. e mult mai usor sa faci fapte, adica sa-ti ajuti parintele, pentru ca asta tine de vointa decat sa simti ca l-ai iertat sau ca-l iubesti/respecti, (ca asta nu ne-o mai putem impune oricat am vrea.) poate ca daca facem ce trebuie (faptele) pana la urma primim cadou si dragostea. as zice ca nu trebuie neaparat sa iubim ca sa ne comportam ca si cum am iubi/respecta o persoana. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Ca duminica e prima zi din saptamina sau ultima,n-are importanta,conteaza doar ca ea e ziua Domnului,ziua Treimii,ziua lui Hristos si,de la Inviere incoace,crestinii pe ea o cinstesc.Sa ne pregatim dar s-o primim cu bucurie,imediat se face ziua si-ncep a bate clopotele. Doamne ajuta![flo]
Uite, draga mea, si o alta parere, daca imi permiti: cand Dumnezeu a facut pamantul, cerul, animalele, omul si tot ce se vede in jur, a lucrat 6 zile iar a 7-a s-a odihnit si DE ACEEA A BINECUVANTAT aceasta zi. Nu pentru ca ar fi murit sau inviat in ea. Asadar, ziua a 7-a e sfanta pentru ca El a sfintit-o atunci si asa ramane. Cand vei aprofunda Biblia si scrierile profetice, vei intelege (cum mi s-a intamplat si mie) ca in zilele din urma aceasta zi va face diferenta intre cei care raman in Hristos chiar si prigoniti si "atacati" cu semnul fiarei. Faptul ca sarbatoresti ziua a 7-a nu te mantuieste prin el insusi. Dara daca a cerut Dumnezeu sa ne odihnim in ea, o facem, pentru ca Il iubim si ascultam. Sper ca m-am facut inteleasa. Pana atunci, e minunat ca va intereseaza subiecte ca credinta-mantuirea-viata vesnica si dragostea lui Isus. Suntem deci pe drumul cel bun. Va salut cu Pacea Domnului si ma rog sa ne intalnim in ziua cea mare, in Imparatia Lui.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Patou, este destul de greu daca nu imposibil sa doresti binele sau sa ajuti un parinte care si-a batut joc de copilaria ta. E nevoie sa poti face asta, iar daca nu poti? Poti cand esti pregatit, cu sufletul pregatit iar asta poate dura, e un drum anevoios. Nu doar ca e greu sa doresti binele, este greu efectiv sa NU doresti raul. E chestiune care tine de interior, nu cred ca exista vreo persoana careia sub puterea lui ´´trebuie´´ i se nasc sentimente nobile si autentice. E o sarada.Trebuie asta nu poate comanda iubire sufletului, n-ajunge pana acolo. Il poate insa bloca. Este mai greu sa ierti sau sa doresti binele parintelui abuzator decat unui cutare om care ti-a gresit. Cred ca e evident de ce.
eu cred ca e mai usor sa faci decat sa simti. e mult mai usor sa faci fapte, adica sa-ti ajuti parintele, pentru ca asta tine de vointa decat sa simti ca l-ai iertat sau ca-l iubesti/respecti, (ca asta nu ne-o mai putem impune oricat am vrea.) poate ca daca facem ce trebuie (faptele) pana la urma primim cadou si dragostea. as zice ca nu trebuie neaparat sa iubim ca sa ne comportam ca si cum am iubi/respecta o persoana. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Da. E mai usor sa faci decat sa simti. Si-atunci, despre ce vorbim noi? [:)] Cat de folositor este comportamentul care n-are baza in suflet si e facut ...de suprafata?Pana si-n fata lui Dumnezeu e neprimit,nu? Sau este?Ca fata de noi se numeste minciuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Da. E mai usor sa faci decat sa simti. Si-atunci, despre ce vorbim noi? Cat de folositor este comportamentul care n-are baza in suflet si e facut ...de suprafata?Pana si-n fata lui Dumnezeu e neprimit,nu? Sau este?Ca fata de noi se numeste minciuna.
o faci nu pentru ca-i iubesti pe parinti* ci pentru ca-l iubesti pe Dumnezeu si el iti cere asta. daca facem partea noastra El o va face pe a Lui, dandu-ne cadou dragostea pentru aproapele nostru. edit ca sa fie clar ce am vrut sa spun: vorbesc despre parintii care si-au abuzat/maltratat copiii, care nu si-au cerut scuze, care nu-si regreta comportamentul ci dimpotriva il considera indreptatit. [flo] [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
Da. E mai usor sa faci decat sa simti. Si-atunci, despre ce vorbim noi? Cat de folositor este comportamentul care n-are baza in suflet si e facut ...de suprafata?Pana si-n fata lui Dumnezeu e neprimit,nu? Sau este?Ca fata de noi se numeste minciuna.
o faci nu pentru ca-i iubesti pe parinti ci pentru ca-l iubesti pe Dumnezeu si el iti cere asta. daca facem partea noastra El o va face pe a Lui, dandu-ne cadou dragostea pentru aproapele nostru. [flo] [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Ok, daca pui problema asa, m-ai inchis. [:)] Nu stiam ca Dumnezeu ne face cadou sentimentele, dupa ce noi ne comportam pacalind.(pe noi si pe altii). Unde e autenticitatea??Crezi ca-i nevoie sa incep sa ma gandesc ca sotul meu defapt nu ma iubeste, se comporta ca si cum m-ar iubi in asteptarea sentimentului autentic? ´´Eu´´ fiind oricare femeie al carei sot se comporta aratand iubire. Daca DD ne da cadou dragostea, de ce ne PORUNCESTE sa iubim?Si de ce nu face cadoul asta minunat tuturor, nu ne iubeste la fel pe toti? Sa faca cadou dragostea fiecarei fiinte si gata raul de pe fata pamantului. Patou, sunt nitel socata, ca asa ceva n-am mai auzit ever. No offence. [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LadyJ,stiam ca acea fraza ultima nu-ti va scapa[:)],chiar ma gindeam sa n-o mai pun,dar,desi pare inacceptabila la prima vedere porunca sa iertam orice-ar fi,de fapt nu e nici o graba,Domnul nu zice "iarta acum" ci asteapta,se stie ca Domnul,pe linga mult milostiv,e si indelung rabdator.Deci victima tb sa-si ia timpul sa sufere,sa plinga,sa se vindece,sa urasca,sa faca terapie[:)] si intr-un final,cu multa rugaciune si speranta,poate ajunge si la iertare. Vai de mine,Patou,iertrea e atunci cind chiar simti din tot sufletul ca-ti ierti parintii,cind iti tresalta inima de grija lor,cind amintirile cele frumoase le domina pe cele urite,cind binele pe care ti l-au facut iti vine mei des in minte decit raul,cind suferi daca li se-ntimpla ceva.Nu se poate cum zici tu:Domnul cind zice de iertare nu se refera la simulacru de iertare.Demersul pe care ti-l fixezi tu poate fi oricum:sa-ncepi cu fapte sau cum stii tu,dar asta e doar proiectul,inceputul,in final chiar tb sa ierti(daca vrei,sigur). (Altfel,mai tii minte cum ziceai de ipocrizie despre taina cununiei?)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama42 da,te-ai facut inteleasa[:)],nu ma supar ca-mi spui pct tau de vedere.N-am studiat Biblia asa profund ca tine,dar stiu intr-adevar ca-n ziua aceea se va face diferenta:de ex daca ne-o prinde pe noi vremea apocaliptica,stiu ca Domnul va veni precedat de o Cruce mare pe cer careia eu una ma voi inchina,caci ma inchin si acuma,nu stiu tu de ex daca-ti faci cruce si oricum n-are importanta care ce zi sarbatoreste ca ziua Domnului,eu asa am apucat in credinta mea:duminica si asa am s-o tin pina-n veac,tu tine-o simbata sau cum vrei,nu-i cu suparare,sa ne odihnim si cinstim ziua,asta-i important. Si poate ne-om vedea si pina-n Imparatia cerurilor[:)],ca mai e pina atunci,sintem tineri. Doamne ajuta![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am inteles ce n-ati inteles.[:)] ca pentru mine e clar ca exista acea dragoste care vine de la Dumnezeu si care noi nu suntem capabili s-o avem prin noi insine. edit ca sa spun ca pentru mine dragostea inseamna mai mult decat sentimente. inseamna fapte. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...