Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (62)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

citat din mesajul lui xdidi

adita iubita mea frumos nume, dar sa sti ca iti revi mai repede dupa ceza dacat dupa o operatie asemanatoare pt ca e sarcina care a regenarat pe acolo si te vor ajuta hormoneii buni sa-ti revi mai repede, eu cand te-am intrebat daca ai laparoscopiata ma gandeam sa-ti fac comparatia intre o operatie clasica si ceza, cezariana e mult mai suportabila si iti revi mult mai repede, am vaz asta la o buna prietena , care are un bebe de 9 lunisoare acum, a doua zi dupa ceza s-a ridicat si a mers o gramada pe jos sa-si vada puiutu , avea o forta in ea ... forta asta cred o au mamicile asa ca nu te speria sunt sigura ca va fi bine[pup][pup][pup]didiiubita multumesc pt incurajare , sa dea domnul sa fie asa si sa imi fie mai bine ca la laparo ca atunci din trei gauri am zis ca mor mai ales ca am avut si dren bagat si era direct in ovar , nu va zic ce dureri aveam , cand mi/a scos ala am zis ca mi sa golit abdomennul .lalely[pup] stiu ca ai op clasica , si eu am avut anestezie generala si mi/a fost un rau dupa aceea , o fi fost si din cauza ca eu inainte am luat o groaza de antibiotice si in spital trei zile mi sa facut injectabil cele mai puternice antibiotice , dar cum ziceam dupa op am vomitat , scuzati , si sufletul din mine si numai cat m/am chinuit sa dau afara ca eu de obicei nu reusesc cu una cu doua ....bineinteles ca era toata bila , totul era verde . acum voi face rahie , am inteles ca aici imp este sa nu te misti cand o face si sa stai asa cum iti spun ei ...acum vom vedea , oricum va spun cu mana pe inima imi este frica de morrrr ...D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu [copil]aditza[gravi]30+[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello fetele!

eu m-am refacut f repede dupa laparo - am avut 4 gaurele, am avut si dren in ovar la fel k tine aditza si intr-adevar ala a fost suupeerrr dureros [q] plus sonda urinara k n-am avut voie sa ma misc pana a doua zi....dar dupa anestezie mi-am revenit imediat - ma rog mi s-a povestit k am fost cam agitata initial la reanimare si pe urma m-am trezit cam greu dar una peste alta a fost bine. am avut ceva senzatii de voma, dar am reusit sa rezist.

deci, ellyshor, ai cumparat testul? [:D] iti tin pumnii sa fie bine!

danutza ma bucur k s-a resorbit chistul [pk] ai avut noroc k a fost hematic k dk era endo....Doamne fereste!

apropos de vise cu bebei - si eu ma tot visez cu copilashi [nani] chiar saptamana trecuta am visat o fetitza blondutza si cu ochisori albastri (k ai sotzului) [olala] ii dadeam sa pape, o schimbam, o leganam...parea atat de real...vorba sotului, e clar, sigur iese ceva dupa diphe [bibe]

 

va pupicesc! [flo][pup]

 

Roxy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxi[pup] si eu am avut si sonda ..iti dai seama ...este bine ca ai dormit , eu dupa operatie m/am trezit in salon imediat cu ceilalti pe langa mine ....am facut si o reactie la anestezie , au venit dr , m/am si speriat ...si apoi mama se tot ruga de mine sa dorm ........ehe nu am putut deloc ..si era numai 11 dim .....pe la 12 noaptea ma luat raul si stare de voma si pana la 4 dimineata am vomitat intr/una .....mi/au bagat si in perfuzie de toate si degeaba ..uf tare nasol

 

chiar ma bucur sa aud ca unele din voi ati trecut cu bine peste operatiile astea .... cum ziceam la cat antibiotic am luat poate si din cauza asta mi/a fost asa rau

 

si eu am avut la vise cu copilasi si am si acum ......o sa devina realitate si visule voastre sunt convinsa [pup][pup]

 

 

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu [copil]

aditza[gravi]30+[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Am zis sa mai scriu si eu cate ceva (ca tot intreba xdidi de noi mai devreme), asa ca acum, la 22 de saptamani va pot face un rezumat al odiseii mele, urmand sa o definitivez dupa nastere. Asta pentru ca fetele care citesc sa stei ca exista speranta si Dumnezeu ne ajuta:

 

1.incercari nereusite de a face bebe timp de 3 ani[bang];

2.endometrioza - descoperita laparoscopic in ianuarie 2010 [q];

3.tratament Dihereline de 3.75 mg - 3 fiole in 3 luni [alcool];

4.ramas gravi la inceputul lui iunie 2010 inainte sa-mi revina ciclul dupa Diphereline[bibe];

5.tratament cu Pregnyl pana la 12 saptamani (1/4zile), acid folic, Magne B6;

6. sarit pentr dublu test si facut triplu test - risc de Trisomia 21 crescut;

7. amniocenteza la 17 saptamani; rezultatul a fost ca bebe e bine sanatos, slava Domnului; aflat ca bebe e BAIETEL [olala];

8. morfologie la 22 de saptamani - bebe e bine si se dezvolta sanatos;

 

Urmeaza eco de la 32 de saptamani.

 

Cam atat pentru moment, sper sa va ajute si sa fi fost cat de poate de coerenta [asia].

 

Doamne ajuta! Va tin pumnii sa vi se implineasca visul.

 

Maia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey gagicile!

[pup][pup][pup][pup]

 

Maiaid="red">[flo] ma bucur ca bebe e bine si sanatos. Sa va ajute Dumnezeu in continuare!

O sa-ti pun povestioara ta pe prima pagina, la luptatoare si invingatoare[pk][pk][pk]

 

 

Fetelor...eu despre mine nu stiu ce sa mai zic.

Sa va spun.

Stiti ca v-am zis ca am asa niste feelinguri.Ei bine...cam de 1 sapt ma tot inteapa burtica, parca am niste gherute cand in dreapta, cand in stanga. Totul a culminat duminica. M-a durut burta cam toata ziua, intepaturi asa, si seara la baie am vazut ca secretia era un pic maronie. Era in ziua 22-a de cm.

Eu n-am avut niciodata sangerari intre menstre. De intarziat imi intarzia, dar de venit mai devreme...niciodata.

Ei, de atunci...vad ca nu mai e maronie, dar se mentine cu o tenta de roz asa.

Scuzati detaliile[:D]

Acum burtica nu ma mai deranjeaza asa rau, de duminica de cand si cu scurgerea de care v-am spus, parca s-au mai rarit si junghiurile in ovare. Ce poate fi???!!!!

In plus, tot cam de cand au inceput durerile de burtica, de o sapt asa, au inceput sa ma doara si sanii, sfarcurile, in special. Nu foarte tare, dar am o jena permanenta.

 

Acum nici nu stiu ce sa fac. Sa mai fac test? Sa mai astept?

Sambata-duminica ar trebui sa-mi vina cm-ul.

Sa astept pana atunci?

Voi ce ma sfatuiti?

 

Nu-mi place deloc stresul asta. Abia scapasem de el si ma mai linistisem pe perioada menopauzei.

Uffff...[bang][bang][bang][bang]

 

[buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elly, s-ar putea sa fi insarcinata si scurgerea sa fie de la nidarea sarcinii in uter.

Pe mine m-au durut sanii cred ca din a doua zi dupa ce am ramas insarcinata cu Iulia...

Eu zic sa faci un test. Pregnyl-ul se elimina cam 1000 ui/zi din cate am citit, deci teoretic ar fi trebuit sa il elimini.

Doamne-ajuta![pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15
elly, s-ar putea sa fi insarcinata si scurgerea sa fie de la nidarea sarcinii in uter. Pe mine m-au durut sanii cred ca din a doua zi dupa ce am ramas insarcinata cu Iulia...Eu zic sa faci un test. Pregnyl-ul se elimina cam 1000 ui/zi din cate am citit, deci teoretic ar fi trebuit sa il elimini. Doamne-ajuta![pup]
align="right" id="quote2">Irinaaa[flo][pup]Ce spui tu suna ca cel mai frumos scenariu al situatie, bine ar fi sa fie asa!M-am gandit si eu dar am citit ca nidarea dureaza putin, o zi. Iar la mine deja e a 3-a.Ziceam ca fac azi testul dar cred ca o sa mai astept pana vineri. Atunci, dc ar fi ceva, sigur ar trebui sa iasa pentru ca sambata ar trebui sa-mi vina menstra. Doamne ajuta sa nu mai vina![ruga]Tu ce faci? Esti bine?Poooop tare tare![flo][flo][flo][flo][flo][flo][buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello girls! [pup] ehe vad ca avem numai vesti si feelinguri bune pe aici [:D]

maia sa stii ca povestea ta m-a umplut de optimism [pk] ma bucur tare tare mult pt tine si iti doresc sa ai o sarcina usoara si un bebel frumos si sanatos [pup] ma rog tare mult sa mi se intample si mie la fel sa raman dupa diphe [ruga]

ellyshorul meu drag, io zic k e de bine [pk] si fina mea a avut aceleasi simptome atunci cand a ramas deci...[bibe] asta te paste [pup] Doamne ajuta!

 

va pupacesc pe toate! [pup]

 

Roxy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Roxyid="red"> esti o scumpa![pup][pup][pup] Multumesc mult pt incurajari!

Incerc sa nu-mi fac prea mari sperante pt ca nu vreau sa pic de sus la sfarsit[:D]

Poate am sa incerc un test maine, sau cel tarziu vineri.

 

[flo][flo][flo][flo][flo][flo]

 

[buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...