Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (62)


Recommended Posts

neatza dragutelor

 

elisor...eu zic sa mai astepti pana in week sa vezi ce se intampla , vine cm sau nu ..e posibil sa fie si o sarcina , dc nu ? ..dar nu vreau sa te descurajez poate fi si o dereglare din pacate de asta zic ca ar fi mai bine sa astepti si sa ai grija de tine sa nu iti fie frig , etc

stiu ca stresul te termina ...offf te inteleg perfect, incearca sa nu te mai gandesti acolo , stiu ca este imposibil .[pup][pup][pup]

 

 

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu [copil]

aditza[gravi]30+[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui aditzaC
neatza dragutelorelisor...eu zic sa mai astepti pana in week sa vezi ce se intampla , vine cm sau nu ..e posibil sa fie si o sarcina , dc nu ? ..dar nu vreau sa te descurajez poate fi si o dereglare din pacate de asta zic ca ar fi mai bine sa astepti si sa ai grija de tine sa nu iti fie frig , etcstiu ca stresul te termina ...offf te inteleg perfect, incearca sa nu te mai gandesti acolo , stiu ca este imposibil .[pup][pup][pup]D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu [copil]aditza[gravi]30+[baietel]
align="right" id="quote2">Stiu iubito ca ai dreptate! Asta ma ingrijoreaza si pe mine ca nu stiu de la ce ar putea fi dereglarea asta pentru ca totul a fost ok pana acum. Primul cm dupa Diphereline, ziua 13 folicul de 20 mm pe ov stang cu trompa buna, am facut Pregnyl in seara de 13...si am ovulat in ziua 14 sau 15 ca am si simtit si am avut si glera cervicala.Ce s-o fi intamplat in ultima saptamana nu inteleg. Sper doar sa nu fie nimic grav. [ruga]Puuup dulce! Mersi pt sfaturi![flo][buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elly, nu vreau sa te tulbur sau sa te amagesc in nici un fel.

O colega de-a mea de birou acum vreo trei saptamani era exact in aceeasi situatie ca tine cu scurgerea respectiva. Si tot asa, astepta sa mai treaca timp sa-si faca testul. Umbla cu el in geanta. Am fortat-o la propriu sa-l faca la servici intr-o zi si a iesit pozitiv. Scurgerea era si de la nidare si de la nu stiu ce polip, asa i s-a spus. Are bebe de aproape 9 saptamani.

Eu in locul tau nu as avea rabdare pana vineri, ca sunt tare curioasa din fire. Si daca pregnyl-ul l-ai eliminat din organism, ce mai conteaza 20 lei cat costa un test... Daca iese pozitiv castigi niste zile de fericire. Daca nu, il mai repeti vineri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elishor[pup] scumpa ...din ce imi spui sansele sunt fffff mari pt a fi o sarcina . doamne ajuta ..iti tin pumnii , insa nu as vrea sa te stresezi si sa te gandesti la tot felul de prostii , incearca sa te relaxezi un pikulet ...sa sti ca fiecare prg reactioneaza in felul lui , eu mi/am dat seama ca o sarcina nu seamana deloc cu alta.

pupicei si tin pumniii

 

 

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu [copil]

aditza[gravi]30+[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saluatre fetelor,

Ellyshor iubita poti astepta pana iti vine(sau nu) sau sa faci un beta pe vineri incolo...in rest stai atenta....

fetelor am o confesiune sa va fac luna asta am inceput pastilele si dupa primele 2 mi-a fost rau si nu le-am mai luat, bun am zis ca tin regim luna asta (adica mananc usor) si le iau de la capat luna viitoare

insa luna asta sunt in a 32 zi si nu mi-a venit, am facut si primul test beta din viata mea...care a iesit negativ[q][q][q][q][q][q]

sunt asa de bulversata , nu ma doare nimic, am sani intariti ca inainte de cm si nu apareeeeee

va puuup si o zi buna , simteam ca explodez daca nu va spuneam[pup][pup][pup][pup]

 

didi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut toate fetele greu incercate de aceatsa crunta boala!

am mai fost pe la voi prin vara inainte sa ma operez si acum am nevoie din nou de ajutorul sau de incurajare voasta.

pe scurt, povestea mea trista dureaza de peste 4 ani de incercari de a avea un copil. dupa numeroase incercari si medici am ajuns la diagnosticul de endometrioza. mai mult unul din chisturi, pt ca trebuia sa am doua, alfel nu avea farmec, s-a infectat in urma unei punctii si numai cineva de acolo de sus mi-a salvat viata. am ramas in schimb orfana de o trompita si de un ovar.celalalt ovar din pacate a ramas cu un chist de 2 cm, mai mult ca sigur tot endo.

ieri dupa 3 luni de tratamente pt ureaplasma am fost la control.daca dupa operatie eram cat de cat increzatoare, ieri am primit cruntul verdict - sansele mele sa obtin o sarcina sunt f f mici, nu a zis nimeni imposibil, singura optiune accesibila ramanand adoptia. si asta pt ca mi s-a explicat acel chist nu dipare prin tratament iar o a doua operatie nu ar fi ok pt ca trebuie sa raman totusi cu un ovar.

toate astea ca si operatia mi-au fost spuse de un mare medic din iasi in care eu am toata increderea, pt ca in vara el mi-a salvat viata.

si desi am luat dintotdeauna in calcul varianta adoptiei, desi sotul meu e de acord cu asta, va spun ca sunt distrusa. n-am nici 31 de ani si am fost mereu atat de optimista dar nu mai pot. medicul n-a zis nicio secunda ca nu vom continua tratamentul dar totusi suna atat de dur.

si nu stiu ce sa fac.

asa ca va intreb pe voi, fetele cu experienta in domeniu asta. ce sa fac, sa cer o a doua parere?unde sa ma mai duc?

va pup

xdidi - sunt alaturi de tine, te cred ca esti bulversata. da nu stiu deloc ce sa zic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

filipac te inteleg, dar fertilizarea in vitro dc cade? si sunt multe fete pe forum care au ramas cu o singura trompa si natural....si dc nu ti-a scos chistul de 2 cm la operatie? eu am avut chist de 8 cm si tot am ramas cu ovar, iar pe celalat ca "altfel n-avem farmec"[:D] am avut 5 chisturi mari (doar unul din ele avea vreo 5 cm).....si am 2 trompe , Slava Domnului permeabile , am doua ovare mai mult sau mai putin functionale:D...mici dar voinici si in rest e ok tot pe acolo ...cel putin acum 4 luni cand m-am operat....eu zic sa ceri parerea si altui medic eu am for la 5 intr-o luna cand mi-au zis ca nu am sanse sa concep naturel , si am gasit unul care sa-mi dea o sansa cat negru sub unghie

inca o intrebare cu uterul cum stai?????pe ce baza dau unii doctori astfel de afirmatiii, doc al meu care m-a operat a zis ca nimic nu e imposibil ca nu e Dumnezeu sa le stie pe toate, dar el incearca....asa ca la unii dr vb gura fara ei.

si dr care m-a operat prima data , a doua oara m-a dezamagit asta e, am mers la altul

iti doresc succes si sa gasesti un medic care sa incerce , nu trebuie sa-ti promita imposibilul dar sa incerce sa-l realizeze

te puuuupppp[pup]

 

didi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui filipac1979
salut toate fetele greu incercate de aceatsa crunta boala!am mai fost pe la voi prin vara inainte sa ma operez si acum am nevoie din nou de ajutorul sau de incurajare voasta.pe scurt, povestea mea trista dureaza de peste 4 ani de incercari de a avea un copil. dupa numeroase incercari si medici am ajuns la diagnosticul de endometrioza. mai mult unul din chisturi, pt ca trebuia sa am doua, alfel nu avea farmec, s-a infectat in urma unei punctii si numai cineva de acolo de sus mi-a salvat viata. am ramas in schimb orfana de o trompita si de un ovar.celalalt ovar din pacate a ramas cu un chist de 2 cm, mai mult ca sigur tot endo.ieri dupa 3 luni de tratamente pt ureaplasma am fost la control.daca dupa operatie eram cat de cat increzatoare, ieri am primit cruntul verdict - sansele mele sa obtin o sarcina sunt f f mici, nu a zis nimeni imposibil, singura optiune accesibila ramanand adoptia. si asta pt ca mi s-a explicat acel chist nu dipare prin tratament iar o a doua operatie nu ar fi ok pt ca trebuie sa raman totusi cu un ovar.toate astea ca si operatia mi-au fost spuse de un mare medic din iasi in care eu am toata increderea, pt ca in vara el mi-a salvat viata.si desi am luat dintotdeauna in calcul varianta adoptiei, desi sotul meu e de acord cu asta, va spun ca sunt distrusa. n-am nici 31 de ani si am fost mereu atat de optimista dar nu mai pot. medicul n-a zis nicio secunda ca nu vom continua tratamentul dar totusi suna atat de dur.si nu stiu ce sa fac.asa ca va intreb pe voi, fetele cu experienta in domeniu asta. ce sa fac, sa cer o a doua parere?unde sa ma mai duc?va pupxdidi - sunt alaturi de tine, te cred ca esti bulversata. da nu stiu deloc ce sa zic
align="right" id="quote2">Filipa[pup]...imi pare rau ca ai o poveste atat de trista. Dumnezeu este mare, stii asta si fiecare are sansa lui in viata. Trebuie doar sa crezi cu tot sufletul in ea. Stiu ca sunt momente cand pentru o clipa nu mai ai forta sa mai crezi, dar trebuie sa iti revii si sa lupti in continuare.Asta asa...ca sa-ti ridic putin moralul.Acum...eu nu inteleg multe lucruri din povestea ta.1. Ti-a fost punctionat un chist endometriozic???!!Eu n-am auzit de asa ceva! Stiu ca doar cele seroase(pline cu lichid) se punctioneaza.2. Celalalt ovar are un chist de 2 cm? De ce zice dr tau ca nu poate sa te opereze din nou?!Pai eu am avut pe ambele ovare chisturi endometriozice de 1 cm, respectiv 2 cm, pluuuus 2 chisturi seroase in ovarul drept si inca unul in stangul cu dimensiuni tot asa de 1-2 cm.In mai anul asta m-am operat laparoscopic si am fost curatata. NU mi-au taiat din niciun ovar. Chisturile seroase mi-au fost punctionate iar camasile chistului indepartate cu laparoscopul.Chisturile endometriozice au fost indepartate de pe ovare cu laparoscopul.Nu inteleg de ce se sperie dr tau de un chist de 2 cm!!!In plus, dupa operatie ai facut tratament pt endometrioza?! Era fff indicat! Pentru ca atunci, imediat dupa operatie este momentul cel mai prielnic sa indepartezi prin tratament orice urma de endometrioza, nedetectabila la operatie.Sa stii ca sunt multe fete chiar aici, cu endometrioza si cu un singur ovar, sau cu o singura trompa si care au ramas gravide...unele chiar de 2 ori!Un exemplu concludent este AditzaCid="red">[flo] care are doar o trompa. Este graviduta acum si mai are 2 lunite pana se intalneste cu bb.Iti doresc multa bafta si...parerea mea, consulta si un alt doctor.Nimeni nu e Dumnezeu, si orice medic mai poate gresi. Depinde de tine, sa realizezi asta si sa te lupti pentru sanatatea ta.Pupicei!!!![pup][pup][pup][pup][buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didishorrrid="red"> am sarit amandoua ca arse!

[:-)))][:-)))][:-)))]

 

Chiar asa, cum sa nu aiba sanse?!!!!

Atata timp cat exista un ovar cu trompa buna, uter fara probleme....ohohooo...exista mii de sanse, nu una!

[pk][pk][pk]

 

[buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dap ellyshor parca suntem lei in cusca[:D]....mai ales ca eu sunt patita, mie mi-au zis ca intru la menopauza de anu trecut, apoi anul asta ca imi scot trompele, apoi ca oricum fara fiv nu prea am sanse...ehe dar sper ca intr-o zi sa pot ramane natural sau putin ajutata de vreo stimulare....

 

didi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...