Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (62)


Recommended Posts

Legat de Diphe compensat...eu am facut Zoladex,o varianta mai veche de Diphe...si l-am luat compensat. Dar nu mi-am facut referatul la medicul care m-a operat ci la mine in oras la o doctora..a fost groaznic pana am reusit.Dar cu referatul completat de ea...lasat la casa acolo sa obtin viza am fost la medicul de familie care mi-a dat apoi reteta compensata... Am reusit pana la urma..dar am facut injectia destul de tarziu de la operatie..la a doua menstra.. Lelu..parerea mea daca nu esti operata este ca il faci degeaba.Si o sa-ti si argumentez:mi-e dupa operatie mi-a lasat pe celalalt ovar un chist de 13 mm.Am facut injectii 6 luni...si dupa injectii chistul a fost tot acolo..asa ca nu a trecut un chist amarat de 13 mm...daca zici ca este extinsa trebuie curatata. Stiu ca este greu sa iei decizia sa te operezi dar parerea mea este ca este inevitail.Decat sa stai cu ea acolo si sa-ti afecteze toate organele..mai bine salvezi acum ce mai poti.Eu daca nu ma operam cred ca in cateva luni sigur aveam probleme si se rupea chitul si atunci chiar imi pierdeam organele...Si totusi Dzeu m-a indemnat sa merg sa ma operez...si uite acum sunt bine! [gravired] 13+ Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, I need help. N-am mai intrat de ceva vreme pe forum, ca s-a terminat concediul de maternitate si am inceput munca. Dar acum chiar am nevoie de niste sfaturi. Dupa cateva luni de ecografii, anticonceptionale si naturiste, am decis sa mai cer parerea unui medic. Asa ca marti seara am facut eco transvaginal la Herghelegiu. Am cate un chist de 3,5 cm pe fiecare ovar, endometriozice si cica sunt asa de vechi incat s-au unit intre ele in spatele uterului. N-am acum foaia in fata sa va zic exact termenii. A fost foarte surprins cand i-am zis ca am deja un copil si ca a doua sarcina am obtinut-o foarte usor, doar ca am pierdut-o. Mi-a zis ca sunt super norocoasa. Mi-a mai zis ca restul parenchimului ovarian arata ok si ca nu se constata colectii lichidiene patologice in salpinge. Inca nu mi-e clar ce inseamna asta si nici nu mi s-a explicat. Si a observat foliculi de 6 mm (nici asta nu prea mi-e clar pt ca eu eram in ziua 22). Dar cand l-am intrebat ce imi recomanda mi-a zis sa mai incerc 6 luni - 1 an sa raman insarcinata si daca nu reusesc sa ma operez[:-/]. L-am intrebat: dar nu exista riscul sa pierd iar sarcina sau sa am o extrauterina? O, ba da. Dar incercati, totusi. Acu' eu ce sa fac[help] Lamuriti-ma si pe mine ce inseamna fara colectii lichidiene patologice in salpinge? Pana ajung la un alt medic sa intreb. Cum aflu eu daca trompele mele sunt invadate sau nu? Prin HSG? Am voie sa fac HSG cu chisturile alea acolo? Didi, parca tu facusesi HSG, te rog da-mi un sfat. Sunt foarte in ceata. Ah, si miercuri dimineata, daca tot am venit in Buc, m-am dus la Naturalia, la Pavel Chirila, medic homeopat. Parintele staret de la Sf. Casian mi-a zis sa ma duc neaparat la el. Mi-a zis sa mai aman operatia si mi-a dat un tratament. Ce sa zic, am plecat de acolo cu ditai geanta de tot felul de remedii, care m-au costat peste 300 lei. Le incerc, acuma ce sa fac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Irina, este greu..ce sa zic..nu stiu daca sunt in masura sa zic ceva . Eu zic ca daca chisturile sunt deja formate fara interventie chirurgicala nu prea scapi de ele si naturistele ajuta dar daca este intr-un stadiu mai putin avansat si dupa cum am tot zis endometrioza este greu de controlat.Dar ai o sarcina ,ai nascut si dupa a recidivat sau acum au aparut dupa sarcina? Eu ,am avut 2 chisturi de 7 cm si de 5 cm .m-am operat clasic si dupa cateva luni a aparut alt chist tot endometriozic.dar dupa operatie am avut probleme ca aparea chisturi functionale pe contraceptive .La op clasica am pirdut f mult dintr-un ovar dar am ramas cu unul aproape intreg .am luat diph 6 luni,pe diph am facut HSG -trompele sunt bune,dupa diph chistul era acolo - deci in cazul meu am facut cam degeaba dar am scapat de dureri.aceasta este povestea mea pe scurt. Nu stiu ce sa zic mai mult dar trebuie sa fie bine pana la urma .Oricum ,dar sa nu te superi - parerea mea este sa nu pierzi timp pentru ca se extinde repede...eu am ajuns in stadiu in care eram ca medicul la care mergeam inainte nu a vazut nimic???????[bang] Va pup pe toate[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Misspii, eu am ramas insarcinata in 2007, imediat dupa nunta, fara sa banuiesc ca am vreo problema si am nascut normal in 2008. In ianuarie 2010 am ramas iara, din prima, dar in saptamana 4 au inceput sangerarile si am pierdut sarcina pana la urma. De-abia atunci cand au inceput sangerarile am aflat la eco ca am chisturi, posibil endometriozice. Si de atunci ma chinui cu ele. Si da, ai dreptate, nu trebuie asteptat. Dar l-am intrebat pe Herghelegiu foarte clar daca imi recomanda operatie si ce fel. Si mi-a spus ca se poate incerca laparoscopic, dar datorita faptului ca sunt unite intre ele cel mai probabil se va transforma in laparotomie. Dar el imi recomanda sa mai incerc sa raman insarcinata si daca nu reusesc dupa 6 luni sa merg la el (probabil pentru operatie). De cand am pierdut sarcina nu am mai incercat sa raman insarcinata, pentru ca mi-a fost frica. Si imi este in continuare. M-am dus cu toata increderea la Herghelegiu, am inteles ca este un ecografist si un medic foarte bun si acum sunt bulversata de recomandarile lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragelor irina endo e foarte dificila si unica la fiecare persoana, ce tratament faci depinde de medic in cele mai multe cazuri, dar ar trebui sa depinda si de tine ca individ... eu am fost inspirata de cateva ori la momente de cumpana in tratamentele pe care le-am tinut si a fost ok , acum na conteaza rezultatul final adica [bibe][bibe][bibe][bibe][bibe][bibe], care la mine n-a aparut INCA, daca tu ai un bebe si ramai usor, este foarte posibil nici sa nu ai endo, daca n-ai examen histopatologic , n-ai o confirmare ...eu zic sa mai astepti, sa ceri si o alta parere. zic eu care sunt experta in schimbat doctori[:D], nu sunt cel mai bun exemplu...dar a meritat ceeea ce am facut. misspii nu te mai gandi la chisturi, acum tre sa vezi baitei gemenasi fetelor va puuup [pup][pup][pup][pup][pup] didi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, asa e, ai dreptate. Nu am diagnostic chirurgical, dar pana acum 4 medici mi-au zis ca arata a chisturi endometriozice la eco, inclusiv Herghelegiu, si CA125 a fost 107 in martie, ultima data in septembrie era 63. Nu stiu daca retin bine, dar tu parca ai facut HSG. Imi poti spune cate ceva despre asta? Pot face asta din proprie initiativa, adica fara trimitere?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele!!! irina parerea mea este sa mai consulti incaun medic .... nu te arunca cu capul inainte la operatie...ca de operat te opereaza imeidiat...dar in cazul in care chisturile chiar sunt endo(pt ca un medic specializat pe asa ceva vede imeidiat la eco pt ca se uita la structura chistului) chiar trebuie operatie pt altfel nu ai cum sa scapi de ele si nici sa ramai gravi pt ca mie mi-a explicat dr. meu ca endometrioza secreta un hormon care da infertilitate....multa bafta iti doresc!!![pup] lelu in cazul in care nu te-ai operat dipherelinul nu are cum sa-ti elimine chistul.mai intai se face operatia...se curata bine tot si apoi pt a pune totul in repaos si pt eliminarea eventualelor aderente se face diphe. tratamentul cu diphe este greu mai ales 6 luni...treci prin toate starile posibile si imposibile de la dureri de cap,bufeuri,frisoane pana la stari de nervozitate,etc...asa ca daca tot il faci nu e pacat sa nu fie cu bine.[pup] elly,lalely asteptam vesti de la voi.bafta multa la dr...[pup] misspii ce face burtica?[pup] dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana - burtica mea nu zice nimic[q],nu simt nimic dar se zice ca ai un sentiment si ca femeile in general simt...poate sunt fff Ne.....????? se poate si asta ,ma gandeam sa merg sambata sa fac Beta dar parca nu am curaj asa ca dupa ce am tot "cugetat" am decis sa merg luni. pupici!!!!!! Bine ca ma m-ai suportati ca sotul saracu' ....ziua este plecat dar dimineata si seara ..numai de Beta se aude la noi in casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15 Cum aflu eu daca trompele mele sunt invadate sau nu? Prin HSG? Am voie sa fac HSG cu chisturile alea acolo? Didi, parca tu facusesi HSG, te rog da-mi un sfat.
eu am facut HSG inainte sa aflu ca am endometrioza, acum nu stiu daca m-a afectat sau nu, dar am facut HSG cu 2 luni inainte de laparo care mi-a confirmat endometrioza ci nu hidrosalpinx pe o trompa asa cum zice rezultatul de la HSG
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...