Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (62)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui dana84 lelu in cazul in care nu te-ai operat dipherelinul nu are cum sa-ti elimine chistul.mai intai se face operatia...se curata bine tot si apoi pt a pune totul in repaos si pt eliminarea eventualelor aderente se face diphe. tratamentul cu diphe este greu mai ales 6 luni...treci prin toate starile posibile si imposibile de la dureri de cap,bufeuri,frisoane pana la stari de nervozitate,etc...asa ca daca tot il faci nu e pacat sa nu fie cu bine.[pup]
m-am operat doar laparoscopic, dar zicea doctorul ca e prins totul acolo si nu se putea face miscari drastice de frica sa nu rupa ce nu trebuie.Oare daca ma operez clasic se poate curata mai bine? Eu nu am reactii adverse de la diphe. poate doar mici bufeuri dar nu ma deranjeaza asa tare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

lelu uite sa stii ca eu dupa prima injectie am avut vreo 2 sau 3 hemoragii si eliminam asa ceva ca un fel de pielita....stii cum e pielita aceea care inveleste pieptul de pui...iti dai seama ca m-am speriat fosarte tare pt ca in capul meu era ca trebuie sa intru la menopauza nu sa am hemoragii si l-am sunat pe dr si el mi-a spus sa stau linistita ca e normal sa se intample asa dupa prima injectie pt ca sunt anumite zone unde el nu a putut opera si acum diphe elimina endometrioza din acele zone....deci pielitele acelea ereau chiar endo...[alcool][alcool][alcool] ma bucur foarte bine pt tine ca suporti cu brio tratamentul cu diphe pt ca la mine a fost naspa adica ziceai ca nu mai e corpul meu aveam tot felul de stari pe care nu le mai avusesem pana atunci...dar totul depinde de la organism la organism. u azi am luat primul ova-mit si astept sa vina ziua de marti sa ma duc la monitorizare va puuuuuuupi pe toate.[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana84, pai tocmai asta e, ca nu vreau sa ma arunc la operatie. Toti medicii la care am fost au zis ca trebuie sa ma operez la un moment dat, dar trei din patru mi-au zis sa mai astept cu operatia. Nu prea mai sunt dubii in privinta diagnosticului de endo, chiar daca nu e confirmata chirurgical. Poate nu sunt ambele chisturi endometriozice, dar unul din ele a fost foarte clar pentru toti medicii la care m-am dus. In ceea ce priveste ramasul cu endo, nu stiu ce sa zic. Poate ca eu la prima sarcina nu aveam. Dar la a doua saricina chisturile le-am descoperit la 4 saptamani, deci mi-e greu sa cred ca s-au format dupa ce am ramas. Ceea ce inseamna ca am ramas totusi insarcinata cu ele acolo, cate unul pe fiecare ovar. Si sarcina era intrauterina. Doar ca nu a rezistat, din pacate. Am mai vazut pe un forum din afara cateva cazuri de fete care au ramas, desi aveau chisturi endometriozice. Una dintre ele avea cate unul pe fiecare ovar, unul de 4 cm si unul de 6 cm. Cu toate astea, si desi mi s-a recomandat sa mai incerc, mie mi-e foarte frica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

irina [pup]draga mea nici nu stiu ce sa mai zic dar daca totusi 3 doctori ti-auspus ca sigur ai endo dar sa mai amani operatia atunci de ce nu incerci tu sa ramai gravi[olala][olala]...nu se stie niciodata...macar asa ca sa ai inima impacata ca ai incercat...si daca nu si nu vrea atunci te gandesti la operatie. dar tu cand ereai gravi aveai chisturile???sau nu am inteles eu bine? va puuuuup[pup] dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danuta, la prima sarcina nu mi-a vazut chisturile la eco. Acum toti medicii imi zic ca cica sunt foarte vechi si ca mai mult ca sigur le aveam si atunci, probabil mai mici (nu stiu, poate ca la ecografii isi pot face o parere despre vechime in functie de aspectul lor, habar nu am). Deci, ori nu le aveam la prima sarcina, ori le aveam si nu le-a vazut medicul... A doua oara am ramas insarcinata avand aceste chisturi, dar fara sa stiu de ele. Aceasta sarcina am pierdut-o in a doua luna. Mi s-a spus ca din cauza chisturilor,in sensul ca din cauza lor a existat un deficit de progesteron si sarcina nu s-a nidat. Interventia cu utrogestan a fost tardiva. Asta este ceea ce mi s-a spus. Eu incerc acum,pana la urmatoarea programare, sa ma lamuresc ce inseamna, mai pe romaneste, urmatoarele expresii: 1. parenchim ovarian cu aspect normal 2. fara colectii lichidiene in salpinge. Stiu ca toate fetele de pe forumul asta se lupta cu boala asta pacatoasa si ma gandesc ca poate una din voi ma poate ajuta si pe mine sa "traduc" ca sa pot sa ma indrept spre o decizie. Va pup pe toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor irina fara colectii lichidiene la nivelul salpingelor , e de bine , adica nu se vede lichid in trompe, adica nu exista posibilitatea unui hidrosalpinx...adica trompele ecografic arata normal, nu au nimic pe ele ...ca daca aveau vreo fimoza sau vreun chist ele formau ca un saculet care tine lichid.... cat despre treaba cealalta cu parenchimenul ovarian din ce am gasit eu si am citit ar trebui sa fie partea functionala a ovarelor, acolo unde se formeaza foliculii si daca are aspect normal e bine.... eu zic sa incerci sa ramai, dar inainte de asta sa faci toate analizele inclusiv cele de trombofilie si iti mai dau un sfat : atunci cand pierzi o sarcina nici un doctor nu-ti va putea spune 100% sigur dc s-a intamplat, dar pt ca tu ai o boala se leaga de ea....poate bebele tau nu a fost suficent de puternic sau nu avea o structura normala.....fa toate analizele si incearca, ai incredere in Dumnezeu si te va ajuta operatia e ceva traumatizant, mai ales clasica...eu am 2 ani de la cea clasica si dupa tratamente si abia acum imi vine si mie cm-ul normal in fiecare luna... eu cred ca va fi bine....si inca ceva n-am facut HSG inca va trebui sa-l fac , poate in dec sau la anu cand voi fi pe terminate cu AC-urile lelu parca spunea ca avea aderente si la HSG ia iesit hidro....asta am patit si eu la eco 4 doctori erau siguri ca am hidro si la operatie erau aderente[:D] misspii nu te stresa cu beta, mai stai putintel, bucurate de moment..gandeste-te ca esti gravi....nu-ti strica linistea, e inca devreme, dar cand ti-a zis dr sa faci beta???? te puuup si [bibe][bibe] flacai sa ai acolo, asa cum iti doresti va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup] didi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...