Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

miere, si pe sotul meu l-au trecut pe medicatie din cauza colesterolului marit. Anul trecut i-a iesit la limita, anul asta prost, si direct pe medicamente pt 3 luni. Apoi repeta analizele. Am mai auzit si pe altii care au trecut prin faza cu medicamentele si s-a reglat. Sotul meu nu face exercise deloc, de mancat sanatos nu, si are 33 de ani. La varsta asta as zice ca poate ar trebui sa isi regleze colesterolul fara medicamente, dar nu vrea sa faca nici un efort, e prea comod. Sper la tine sa scada fara medicamente, daca nu e ok, le iei o perioada si o sa fie bine! Sanzi, Alex, baiatul meu cel mare trece in clasa a 2a , deci pot sa-ti spun cum a fost la noi in clasa1. Noi stam pe langa Seattle, statul Washington, poate e pic diferit de la voi, nu stiu. Teste standardizate nu se dau decat din clasa a -3a. La clasa 1 la noi ii dadea teme in fiecare luni, trebuia adus pachetul de tema facut vinerea. Tot vinerea aveau spelling test, le dicta vreo 14 cuvinte pe care trebuiau sa le scrie, si vreo cateva propozitii. Rezultatele la test contau la nota de pe report card. Le da un test in clasa mai mare, asa vreo 10 pag de EN si 10 pag de matematica la sfarsitul fiecarui trimestru si nota de la test conteaza la nota finala de pe report card. Le trimite report cardurile de 3 ori pe an, primul vine prin noiembrie cred. Cu note de la 1-4. (4 cel mai bun). Imediat dupa ce se trimite report cardul este si teacher-parent conference si se discuta progresele copilului. Alex a mers la scoala publica. Si Alex al meu cand e vorba de tema ar face orice altceva: dintr-o data i se face foame sau trebuie mers la baie, apoi cand in sfarsit se pune la masa ba se scarpina in cap, bate din picior, off, se simte asa o lehamite in aer [:)] Dureaza mai mult sa inceapa decat sa o faca. [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Faza e ca eu intotdeauna am avut analizele f bune, acum am citit ca progesteronul ar putea influenta colesterolul "bun" in sens negativ, si eu in ultimele luni am luat Ac numai pe baza de progesteron. Am renuntat la ele de vreo 3 luni pt ca ma simteam f prost, dar e posibil sa fi influentat si ele? Am uitat sa ii mentionez doctorului. In rest...carne mananc f rar, poate o data pe saptamana, nu mai beau soda, singura mea "slabiciune" ca sa spun asa sunt dulciurile facute de mine, o data pe saptamana fac o prajitura. Junk food nu mancam, eu una nu am mancat niciodata aici de la mc sau burger king, nici sa nu le vad. Pizza poate o data pe luna. Paste la fel. Gatesc destul de rar cu ulei, mult mai rar ca inainte. Cartofi prajiti poate de doua ori pe luna. Paine nu mai mananc de mai bine de un an, doar cand merg in vizita la cineva sau f f rar cand mi-e pofta mai cumpar cate o bagheta. Pfiuuu, mister total! Faza cidata este ca si lui Lucian i-a iesit la fel, anul trecut (cand ne-am hotarat sa renuntam la paine) si dupa aceea la a doua tura de analize a fost totul ok. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] [url="http://www.eklipsse.net/gallery/"]FineArt gallery [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miere, la fel am patit cu colesterolul, din fericire al meu ala "bun" e in limite normale, cel "rau" er cam mare. Dr mi-a spus ca el banuieste ca-i ereditar in cazul meu insa vroia sa iau Omega 3 si sa renunt la branzeturi carne etc. sa vada daca scade natural sau trebuie sa-mi dea medicamente. mi-a dat Omega 3 si dupa 2 luni colesteroalele erau bune dar trigliceridele erau dublu fata de marimea maxima. nush cum e mai bine... ____________________ Alina, Mama to Luc 3/08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sanzi, super cu slingboxul asta, asa ar sta si soacra-mea mai mult la mine :))) a, l-am inscris pe philip la monte, azi l-am luat si pe el sa vada, desi stingher, a zis ca-i place si va veni acolo (de parca are de ales...). erau niste copilasi tare dezghetati si are colegi o japoneza si 2 chinezi mici. in rest, sunt cam fiarta, dupa ce in california Nicholas a dormit si 6-7 ore legate, azi-noapte a dormit numai 3, apoi 2, o ora jumate etc. [url="http://apha.shutterfly.com/"]US[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

philipid="red">, ce inseamna monte?

 

ruxijid="red">, vroiam sa te intreb, ca citisem mai demult ca tu dai copilu' la Kumon. Il dai si la mate si la EN? Ti se pare ok sau prea multa tema?

Alex a mers anul trecut la Brain Child, e un program similar cu Kumon, nu stiu daca e si in alte state, dar a mers doar la EN. Anul asta ma gandeam sa il dau la Kumon si eventual sa il inscriu si la mate si la EN, dar mi-e frica sa nu fie prea multa tema, ca daca mai pun la socoteala si ce vine de la scoala si celelalte activitati parca e cam mult, n-as vrea nici sa-l chinui prea tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, si matematica si EN mie mi s-a parut prea mult. L-am dat la ambele timp de doar o luna si am pastrat doar matematica fix din cauza de timp.Acum l-am dat la EN doar in vacanta de vara, ca sa practice scrierea mai mult, la 1 Sept il retrag de la EN si pastrez doar matematica. Nu-i timp de ambele. Pt EN citim carti si exersam spelling words alea de la scoala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa, montessori, Alex a facut cam 1 an de preschool la o scoala montessori, dupa care l-am mutat. Bafta multa, sper sa ii placa!!

 

ruxijid="red">, asa-i, cred ca e cam mult la ambele...nu stiu ce sa fac, aici platesc pe 3 luni, deci nici nu pot sa-l retrag dupa o luna fara sa pierd banii..l-as fi dat la ambele macar primele 3 luni ca in ianuarie sunt niste teste pt o clasa speciala, de copii mai avansati si as vrea sa fie pregatit pt teste....mai avem putin timp sa ne hotaram.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

philipid="red">, a fost mai complicat la noi: de abia venisem in state, Alex nu vorbea engleza deloc, avea 4 ani. Verisorul lui de acceasi varsta mergea la o scoala montesorri buna, dar nu am gasit loc si pt Alex asa ca l-am dat la alta scoala, f buna de altfel, unde s-a acomodat f repede, a invatat limba f bine, eram f multumiti. Dupa vreo jumate de an s-a eliberat loc la scoala montesorri si l-am mutat, mai mult ca sa fie cu verisorul. Problema a fost ca probabil l-am mutat prea repede si nu s-a acomodat, nu prea ii placea teacher ca se obinuise cu cealalta, nu mergea cu placere la scoala, se vedea ca era trist...asa ca l-am mutat inapoi la scoala initiala si si-a revenit. Deci la noi nu a fost o experienta prea placuta, dar nu din cauza scolii, a fost doar momentul nepotrivit. Mie mi s-a parut la montesorri un regim mai academic, la preschool de exemplu stateau deja in banci ca la un elementary school, invatau matematica si literele, mai putin joaca, ora de sport (PE) la ei se numea yoga (numai yoga nu era aia [:)]). Si parintii f mult implicati, voluntariam la greu pe vremea aia, voluntariat vorba vine ca era oarecum required. La cealalta scoala era mai mult arts&crafts si se jucau mai mult ceea ce e bine pt preschool.

 

Daca ar fi s-o iau de la capat l-as da la preschool la o scoala non-montesorri, una unde sa se joace mai mult, mai cu arts&crafts asa [:)] si l-as muta la montesorri cand incepe kindergarten ca sa se obisnuiasca cu scoala mai serioasa pt clasa 1. Probabil o sa facem asa cu bebe 2, Andy [:)] care are abia 7 luni acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...