Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Lara din pacate asta este Franta f conservatoare si nu nedreptateste pe nimeni..dupa ei[:D] si mai ales dornica sa-ti ia o gramada de impozite in cazul mostenirilor daca nu ai aranjat cateva ways round it inainte.

 

Cait

Home is where heart is...

http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fii draga mea serioasa ,chiar asa sa fie in Franta?

Cum se face atunci ca fratele sotului meu care a murit vara trecuta la 42 de ani fara copii a putut sa lase prin testament tot ce avea (casa in primul rind) companionului lui ,iar pe sotul meu si ceilati fratii (sint 10 frati ) nici macar nu i-a chemat notarul la deschiderea testamentului pentru ca nu erau "citati in testament"!

Merci pentru post ,ma pune pe ginduri sa stii .....

mi-a dat de reflechit !

 

 

 

http://gogonele.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle
Mie mi se pare ok legea in Franta : un divort nu inseamna ca tatal a fost tata pana in momentul T al divortului si apoi PA; ramane tatal lor pt tot restul vietii si ceea ce castiga trebuie sa ramana tuturor copiiilor lui ( conform legii). Iar pt cel de-al doilea mariaj nu are decat sa faca contract prenuptial pt a proteja averea noii sotii.Lara, mai bine sa ramaneti in UK, ca Doamne fereste sa castige copchiii sotului fro 3 lire-n plus. ;-)Sibylle http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/id="size1">
Vladimirid="green"> *****[foto]id="blue"> id="size1">***** Annaid="green">id="size1"> MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIAid="red"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"id="purple">id="size1">
align="right" id="quote2">Sybille, esti rea.Nu e vb de 3 lire in plus.Asta a fost si motivul pt care am detaliat f mult raspunsul anterior.Nu trebuia sa ma justific, ci doar ca nu vroiam ca cineva ( tu de ex) sa interpreteze atat de murdar intrebarea mea.Nu e vb ca a fost tata pana in momentul x.Asa cum am spus el a decis sa le lase TOT ce i se cuvenea material in acel moment x.Avea dreptul la 50% din valoarea casei si a altor bunuri.Vb de peste 150 de mii de lire nu de 3 lire.Mie una nu mi se pare putin sa lasi la 2 copii mici cand au mai mare nevoie , nu dupa moartea ta , cand au deja casele si familiile lor.Ti se parea mai Ok sa fi vandut casa sa isi ia partea si sa ii trimita sa locuiasca intr-un apartament minuscul?Si sa primeasca banii astia ( imaprtiti la 4 sau mai multi- depinde cati copii va mai avea , nu la 2, caci dupa moarte se imparte egal la toti copiii)?Deci sa inteleg ca un tata care nu spune PA, scoate copiii afara din casa si dupa 50 de ani cel putin , la moartea lui ,le da o suma de bani care depinde oricum de cati copii mai face dupa.Asa cum am mai spus depune bani lunar pt trust funds ( nu vb aici de pensia alimentara)pt ca la moartea lui copii sa primeasca bani cash (tocmai pt a nu se vinde casa) si orice mostenire va primi la randul lui o va imparti in timpul vietii tocmai ca sa nu benefieciem numai noi.Doar ca nu i se pare normal ca a doua casa pe care o plateste de la 0 cu mine sa fie vanduta in conditiile in care voi locui acolo cu 2 copii ( sau poate mai multi ) .Asa cum la primii copii a lasat o casa la ai ceilalti doi, de ce consideri tu ca nu tb sa le lase nimic?Sau sa fie scosi din casa daca Doamne fereste moare el.Ca asta se intampla .Cand cineva isi cere partea si nu ai bani lichizi sa despagubesti tb sa vinzi.Nu? Tie ti s-ar parea normal sa fii scoasa cu copii afara in conditiile in care aduci in casa acelasi salar cu sotul si parintii tai ar vinde 2 proipietati( un apartament si o vila - deci iarasi nu 3 lire) in Romania si banii respectivi i-ai baga in casa si conturi comune?Repet, in conditiile in care ceilalti copii au primit, primesc si vor tot primii.Nu PA cum spui tu.Chiar as vrea sa imi raspunzi la intrebarea asta.Crezi ca pt faptul ca nu mai locuieste cu ei in casa trebuie sa le plateasca dragostea, cu pretul scoaterii afara a sotiei si copiilor minori???Sau sa le lase o parte egala, cum le-ar fi lasat si daca nu divorta?Sa nu mai vb ca si eupot sa imi 'iau jucariile si sa plec' si el ne-ar lasa ( ca si in cazul primului div ) casa.Deci in cazul asta ar fi ok, daca divortez , e ok ca eu si copiii sa avem drepturi, daca moare sotul ( caz mult mai tragic pt toata lumea) nu.Si la intrebarea asta daca se poate as vrea sa imi raspunzi.Daca ar fi folosit banii de la prima casa ,daca eu nu as contribui cu o suma considerabila si cu acelasi salariu in casa as intelege ca ' legea e dreapta' si la moarte se imparte egal la copii. Sa nu mai vb ca sotul meu e o persoana care are dreptul sa decida cui lasa ce.Si avand in vedere cele detaliate mai sus si faptul ca nu doreste sa discrimineze si nedreptateasca niciunul dintre copii ( si cu atat mai putin sa ii lase pe doi in strada ) nu vede de ce sa nu primeasca toti sume de bani EGALE si parti din proprietati EGALE.Deci nu vb deloc de 3 lire dar, din pacate nici de 3 milioane de lire ca sa pot desbagubi la o adica si sa raman in casa pt care AM MUNCIT.Si nu e decizia mea, ca vad ca pe mine ma ataci, ci a lui.Eu pot decide pe 50% din tot, adica ce imi apartine legal, nu pot decide pt jumatatea lui.Nu stiu cati copii ai , dar sunt curioasa daca ( chiar si in cazul in care unii nu ar locui cu tine, ar trece printr-un div, etc) le -ai da mai mult decat copiilor aparuti mai tarziu cu riscul ca cei din urma sa isi piarda casa si sotul tau la fel.Sau ai considera ca TOTI merita EGAL .Eu una Sybille daca as avea alti copii, nu as putea nici sa ii nedreptatesc financiar dar nici sa le permit sa aiba mult in plus si astfel sa imi lase sotul si copiii mai mici pe drumuri doar pt ca provin dintr-o familie dezmembrata.Dupa ce ca ar pierde un parinte mi se pare mai mult decat cruzime ca doi copii mici sa isi piarda si caminul de dragul unei legi care nu concepe ca unora poate le-ai dat deja tocmai pt a simplifica problema in in timp ce ceilalti chiar daca ar avea aceeasi durere in suflet ar ramane in casa lor si ar primi si o mostenire in bani.La fel, daca nu as avea copii, nu as permite parintilor mei ( care ar avea drept la un sfert din partea mea cf legii asteia pe care o ridici tu in slavi) sa imi lase sotul fara casa.Deci maicamii care mi-a dat viata si tatalui meu NU LE-AS DA VOIE sa il forteze pe sot sa vanda casa.Ca nu mi se pare normal.Repet, asta in circumstantele noastre, in care am muncit si muncim cot la cot.Daca chiar ai face asa, si ti-ai pune sotul si copiii in situatia de a fi dati afara din casa, cu riscul de ai la fel de rea ca si tine, ma intreb ce fel de iubire fata de sot si copii e aia??Si daca am fi facut contract prenuptial,si daca veneam cu O in casnicie atata timp cat el a lasat TOT si avem salarii egale , tot nu vad de ce casa noastra ar tb vanduta si impartita.Nici la copiii nosti nu suntem de acord sa fie impartita decat dupa ce murim amandoi.Pt simplu motiv ca daca eu sau el ramanem vaduvi la 70 de ani plus nu mai avem cum sa muncim alta casa si nu dorim sa ajungem in conditii mizere sau la vreun azil.In conditiile in care sotul meu nu a vrut nici la divort sa imparta casa , ce te face sa crezi ca la moarte ar vrea??Si contractul asta prenuptial are rolul ca bunurile dobandite inainte de casatorie sa nu fie impartite in caz de div sau chia dupa maoarte.Ori eu chiar asta vreau ca bunurile mele sa fie ale sotului daca mor eu inaintea lui si pe timpul vietii sunt ale NOASTRE nu ALE MELE sau ALE LUI.Si banii aia de vare vb nu sunt tinuti prin conturi elvetiene ci cu ei contribui la casa de care avem nevoie, noi si copiii nostrii.Si bani si mosteniri de la parinti si alte rude primesti la orice moment in viata nu numai inaninte de casatorie.Cat despre ce ai spus ca tatal toata viata munceste si castiga bani- pai de aia plateste lunar bani pt trust funds ( asta e volumtar nu impus de lege )si
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Lara, chiar nu trebuie sa te justifici, eu mi-am spus parerea in general si mi-o mentin in continuare. Restul sunt calculele voastre si va privesc.

 

Daca un tata face o avere considerabila dupa divort nu mi se pare ok sa nu profite toti copiii din asta. Este strict parerea mea referitor la ce spune legea in Franta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Aurelia
Fii draga mea serioasa ,chiar asa sa fie in Franta?Cum se face atunci ca fratele sotului meu care a murit vara trecuta la 42 de ani fara copii a putut sa lase prin testament tot ce avea (casa in primul rind) companionului lui ,iar pe sotul meu si ceilati fratii (sint 10 frati ) nici macar nu i-a chemat notarul la deschiderea testamentului pentru ca nu erau "citati in testament"!Merci pentru post ,ma pune pe ginduri sa stii .....mi-a dat de reflechit !http://gogonele.blogspot.com/
align="right" id="quote2">Aurelia la fratele sotului tau nu este acceasi situatie pentru ca nu a avut copii.Din cate deduc eu aici nici parintii lui nu mai traiesc , pentru :ca altfel aveau dreptul la o parte din mostenire:adica 1/2 daca ambii parinti traiau si 1/4 daca doar unul mai era in viata.Uite aici un link unde explica f binehttp://www.linternaute.com/pratique/vos-droits/argent/transmission-de-patrimoine/312/reserve-hereditaire-et-quotite-disponible.htmlIar daca defunctul mai era si pacsat cu conjointul atunci e considerat ca si conjoint survivant si are acceleasi drepturi ca si in cazul casatoriei.CaitHome is where heart is...http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Aurelia
Fii draga mea serioasa ,chiar asa sa fie in Franta?Cum se face atunci ca fratele sotului meu care a murit vara trecuta la 42 de ani fara copii a putut sa lase prin testament tot ce avea (casa in primul rind) companionului lui ,iar pe sotul meu si ceilati fratii (sint 10 frati ) nici macar nu i-a chemat notarul la deschiderea testamentului pentru ca nu erau "citati in testament"!Merci pentru post ,ma pune pe ginduri sa stii .....mi-a dat de reflechit !http://gogonele.blogspot.com/
align="right" id="quote2">Aurelia, situatia a fost asa pentru ca exista un testament. Intrebarea Larei era : cum se procedeaza cind nu este testament. Deci pentru Lara : facut contract de casatorie sau facut testament, de preferinta toate actele la acelasi notar.Mda, imi pare rau ca am scris pe topic. Mik. id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui piolica
Citat:
citat din mesajul lui chatonelmultumesc!banui ca ne-am vazut pe http://sictir.org/ :)ce nick aveai?Famille Dragoon cu [zana] Izia, 23 mars 2009Toulouse, la ville rose[roker]
align="right" id="quote2">asta era, nici nu stiam ca mai exista, merci pt link. eu nu prea am scris, dar imi amintesc de nick-ul tau, nici nu-mi mai amintesc ce nick aveam, cred ca ceva cu vma, dar nu sint sigura, in schimb aveam o colega foarte activa - danone. Imi amintesc de un redhat, care era un fel de oaie neagra pe acolo. ma bucur ca te-am gasit aici!Mamica fericita de bebelina Elsa
align="right" id="quote2">da, imi amintesc de danone [flo]scuze pt raspunsul intirziat, nu prea trec pe-aici [:I]Famille Dragoon cu [zana] Izia, 23 mars 2009Toulouse, la ville rose[roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara pai daca-i asa ce va impiedica sa faceti acum un contract de casatorie de "separation de biens" ,se poate face si mai tirziu dupa casatorie ,iar casa pe care vreti sa o cumparati in Franta o cumparati doar pe numele tau !

Contractul de casatorie de separation de biens are ca rol sa protejeze tot ce cumperi pe numele tau iar casa fiind a ta ,nu ai decit sa faci tu testament pentru copii tai ,asa nu s-ar putea ca sa fie bine pentru copii tai?

 

Cait tatal sotului meu exista si astazi dar eu cred ca fratele pacsat fiind si fara copii a lasat deja totul in testament lu conjointu .........in fine ,pe noi nu ne-a afectat cine stie ce ,era viata lui ,ma gindii si eu asa ca vazui topicul asta la el !

 

http://gogonele.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...