Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

in Franta se elibereaza oricui, nu numai pensionarilor, une Carte Europeenne d'Assistance, valabila un an, care evita celor ce calatoresc sa plateasca eventuale cheltuieli medicale (depinde de la tara la tara, in unele tari europene trebuie totusi sa platesti si te ramburseaza securitatea sociala fr pe baza facturilor, dar tu nu stiu unde ai resedinta principala,Creta ?...)

 

daca ai securitatea sociala franceza, ar trebui sa ai si un cont la site-ul lor : ameli.fr

 

te poti conecta la adresa urmatoare si ceri online eliberarea acestei CEAM

 

https://assure.ameli.fr/PortailAS/appmanager/PortailAS/assure?_somtc=true

 

 

------------------------

Fericiti cei curati cu inima ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai peste tot in lume, platesti si te ramburseaza pe baza facturilor si a fishelor de soin daca folosesc. Cartea, asa cum a zis si mihaela, se poate cere si pe internet, insa mare valoare nu are, decat in spitalele frantuzesti din strainatate. Acolo nu platesti daca o arati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui delphin
Mai peste tot in lume, platesti si te ramburseaza pe baza facturilor si a fishelor de soin daca folosesc. Cartea, asa cum a zis si mihaela, se poate cere si pe internet, insa mare valoare nu are, decat in spitalele frantuzesti din strainatate. Acolo nu platesti daca o arati.
align="right" id="quote2">Stiu asta ....Am accesat linkul(multumesc! Nu pot face nimic imi zic ca ori numarul de seccu e gresit ori numele meu...o prostieAzi am gasit un numar am sunat mi au mai dat alte doua numere iar am sunat ca sa aflu ca trebuia sa scriu la CPAM si scrisoare mea pe care o trimesesem in recomandat la CRAM se duce la poubela.frumos!Oricum multumesc mult...e naspa sa fii expat mai ales la greci[bang]--------------------------------------------------------------------Sa va spun cum se comporta unii turistii fr care iarasi mi au lasat un gust amar....cum te aud ca vorbesti in franceza cu interlocutorul tau incep sa si vorbeasca incet ca sa nu i inoportunezi...deja stiu ca daca trecem pe linga niste turistii care brusc tac sau vorbesc pe soptite sunt francezi...si 'nu stiu de ce ma afecteaza acest comportament'In ciuda activitatii f frumoase a consulatului francez de aici( ca urmare a cook-tailurilor unde suntem invitatii ),vorbim ,socializam dar niciodata nu se lasa cu un telefon cu ceva...nu pricep de ce le este frica de contactul socialPe de alta parte, englezii olandezii, germanii etc au asociatii se distreaza s au incadrat perfect....acum in urma cu citeva sapt am fost invitati la o petrecere data de aceasta asociatie(CIC) a fost o distracytie pe rupteRaceala,distanta,interiorizare iata caracteristica francezilor intilniti aici fie ca sunt turisti sau expats ....E pacat si ma apasa acest lucru... altii sunt diferiti si le merge din plin.Cam atit.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

In general, turistul care merge in "tari straine" o face pt a schimba decorul, limba, mentalitatea... de-asta nu au NICI un chef sa se regaseasca cu alti francezi... altfel ar fi plecat cu grup organizat. Nu trebuie sa o iei personal, ei nu au nimic cu tine, e doar impulsia de moment, lipsa de chef sa isi vada compatriotii [:D]

 

Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009

 

Toulouse, la ville rose

[hippi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai mai incolo, atunci :) [pup] vroiam sa va aduc sarmale (facute de moi [:D] ) da daca ai socrii de sarbatori, vin ei cu ce trebe.

 

Pina atunci baga un PM cu adresa si tilifoanele, ca nu le stiu la casa noo. Si vi le dau si io pe-ale noastre.

 

Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009

 

Toulouse, la ville rose

[hippi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...