Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ralu, daca esti doar de 3 ani in Franta e normal sa fii in etapa asta. Peste cativa ani iti garantez ca iti vei schimba ochelarii [:)].

 

Eu in primii ani ma simteam la fel, insa incet incet am ajuns sa ma simt acasa. Singura problema ramane soacra-mea, dar am invatat sa dau cu ea de pamant eficace atunci cand e prea nesimtita. Si se calmeaza cateva luni [:D].

 

 

 

Sib Aripi tot mai greleid="maroon"> *** Nasterea ariciului Vladimirid="green"> *** [foto]id="blue"> *** Anna, o nastere cu vitezaid="purple"> id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ralu-mada, sint si eu de aceeasi parere cu Sibylle, cred ca e o reactie normala avind in vedere ca nu esti de mult timp aici. Imi permit sa-ti spun, in mare parte din experienta, ca atunci cind vei avea un serviciu aici sau o activitate sociala (benevolat, de exemplu), te vei simti altfel integrata in societate. Francezilor e foaarte usor sa le dai peste nas atunci cind le arati ca le vorbesti si scrii bine limba, ca stii o limba straina in plus (in general nici macar in Nord nu stiu engleza, desi sint la o aruncatura de bat), ca la cultura generala esti mai buna. La mine reteta asta a functionat. Am capatat, in timp, respectul tuturor, atit in familie, cit si la serviciu. Sint aici de 12 ani si jur ca am o satisfactie teribila cind, la serviciu ma intreaba unul si altul chestiuni de gramatica, ca pe oricare alt coleg, fara deosebire. Si inca si mai mare atunci cind am dreptate impotriva tuturor ![^]

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marox, ma bucur nespus ptr tine!ai toata admiratia mea[:)]

 

vizavi de cariera...hmmm, cam greut...nu stiu daca sa renunt la un job de "responsable"in ro, ptr "speranta" ca imi voi gasi ceva in domeniu pe aici!limba franceza nu o stapanesc asa cum ar fi nevoie pentru tot ce presupune un post de responsabilitate...la care am incetat sa mai visez!

 

sunt cu moralul la pamant, asta e clar...poate si din cauza faptului ca nu am plecat din tara cu gandul de a o parasi definitiv ...

si iata cum targuiala de acasa nu se potriveste cu cea din targ...[q]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu, incearca sa pozitivezi si o sa fie mai bine.

Eu stau in zona pariziana si inafara de agitatia de rigoare, nu pot reprosa nimic "bastinasilor" [:D]... La inceput o sa ti se para grea limba, ca nu o sa o stapanesti niciodata bine, ca mancare nu e asa de buna ca acasa, ca nu sunt politicosi, etc...

Sunt de acord cu fetele, daca o sa faci ceva, o activitate de orice fel, chiar si cursuri de limba, o sa te simti imediat altfel. Primul an a fost mai greu si pt mine, iar apoi asteptam zilele de curs de franceza, desi aveam cel mai bun nivel din grupa[:I], cautam mai degraba sa cunosc persoane, decat sa invat...

Fetele, care sunt mai demult, au zis perfect ce trebuia zis: Cu timpul devine super!

Eu nu m-as mai da intoarsa in tara, nici cu salariu f mare.[:D]

Ah, si nu sunt de multa vreme aici, ma indrept spre 5 ani cu pasi repezi.

 

 

Will you love me in the December as you do in May, Will you love me in the good old fashioned way? When my hair has turned all gray, Will you kiss me then and say, That you love me in December as you do in May?id="purple">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu sa intaresc vorbele fetelor! Daca vrei intr-adevar te vei simti bine, daca nu...nu. vei fii mereu cu gandul la postul tau de "responsable" nu o lua ca o ironie. adevaratul chalenge e sa reusesti intr-un mediu strain tie. unde limba nu o stapanesti, unde cultura e diferita de cea a ta. asta e un adevarat chalange pt. mine.

 

Ah! Am avut si eu fraze de genul "eu vorbesc mai bine fr. de cat tine" , venita de la un francez de "souche". I-am dat peste nas repede, zicandu-i sa vina sa-mi adreseze din nou un cuvant cand va vorbii limba romana la modul in care vorbesc eu franceza. Trebuie sa vrei sa te integrezi, dar daca gandul iti este "acasa" in Ro, cu greu vei reusi!

 

Am 11 ani aici, nu iubesc special Fr., ne gandim sa plecam spre alte zari, dar in nici un caz spre RO. Intre RO si FR., FR. rste casa mea acum. Ma simt mai in mediul meu in Fr de cat in Ro.

Nu e usor sa stai acasa cu copilul, sa socializezi foarte putin, dar asa cum am spus, trebuie sa vrei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca tine doar de serviciu sau de activitatea sociala, ci de mult mai mult. Eu in primii ani aveam si serviciu ( e drept, la inceput joburi de student, dar apoi din ce in ce mai interesante), dar si activitate sociala, distractie multa, prieteni, asociatia studentilor romani din Nantes, si totusi m-am simtit acasa abea dupa ce am avut primul copil. Abea atunci m-am asezat.

 

Cred ca te simti acasa atunci cand "te asezi" intr-un loc si indiferent de ce e afara, simti ca acolo e casa ta.

 

La inceput eram si eu nesigura pe mine, ma darama orice prost xenofob, acum rar mi se mai intampla sa am probleme de genul si in general am invatat sa ripostez rapid, vorbesc mai bine decat acum 8 ani si le dau si lectii de ortografie daca trebuie sau daca ma intreaba [:D].

 

Sib Aripi tot mai greleid="maroon"> *** Nasterea ariciului Vladimirid="green"> *** [foto]id="blue"> *** Anna, o nastere cu vitezaid="purple"> id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ralu-mada[

Atat cat am ajuns sa interactionez cu ei si sa ii studiez, am impresia ca sunt snobi,aroganti, falsi si (in N) fff rasisti[q]
evident, nu generalizez, fiecare padure cu uscaturile ei,insa prea m-am lovit de minciuna crasa, zambete gratuite si lacrimi false, intr-un cuvant ipocrizia lor!!!

ps: astept rosiile[:I]
align="right" id="quote2">
draga mea
Eu am stat ani buni in Marcq en BAroeuil deci linga Lille dar am apreciat nordistii dupa ce m am mutat in Dordogne unde credeam ca oamenii sunt deschisi catre amicitie ...dar nu a fost asa
Am cunoscut in Bergerac oameni reci carora nu le placea socializarea si atunci am revenit asutra ideiilor mele despre cei din Nord(trebuie sa stii ca in N au fost multe bombardamente si au fost chemati arabii ca sa i ajute la reconstructie....unii dintre ei s au adaptat altii au devenit si mai rai deci poate de aici faptul ca unii nordisti francezi sunt guralivi cind spun ca s au saturat de platit bani pt emigrantii care nu vor sa lucreze si in plus mai fac si multe alte rele)
Si in Creta unde stau vreo sase luni pe an( si tot mi se pare mult...)turistii francezi sunt mai deosebiti decit wallonii sau britanicii
================================================================
Inchei spunind ca nu te poti adapta decit daca vrei,incearca sa ti gasesti un loc al tau,relativizeaza ca si mine.... ca toti suntem diferiti si crede ma vei adora Franta.
Si nu in ultimul rind ...toti avem defecte si putem fi criticati e cel mai usor lucru.
pS Pe un forum unde activam cind eu ma plingeam ca nu imi place mentalitatea 'cretana',balcanismul, praful, caldura excesiva, tintarimea ,impolitetea fetele mi au intors=o (pe buna dreptate)
DACA NU ITI PLACE... CINE TE TINE ACOLO????
=== salut pe cine ma intelege=====================
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

coucou,

 

multumesc frumos pentru sustinere...[flo]

Evident ca pentru fiecare, Franta reprezinta altceva, dar in acelasi timp este cate ceva din multiplele ei valori...le vad, le simt, le respect!

 

in concluzie,nu cred ca pot fi fericita intr-o tara in care nu ma identific..., mais bon on va voir ça!

 

ca si fapt divers, pour l'instant sotul si minunile mele ma tin inca aici!

 

va pup cu drag [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf...si eu sunt de vreo 7 ani pe aici si inca nu stiu limba....asta e al treilea an de cand merg la cursuri si parca cu cat inaintez in gramatica parca cu atat mi se blocheaza mintea si nu mai am nici un chef de franceza !! Am inceput cu cursurile crezand ca in viitor as putea sa o ajut pe fiica mea la scoala...dar dupa cum merg lucrurile ajunge ea sa ma invete....[q]

Din fericire( sau nu ), aici te descurci cu engleza si italiana....si sa vrei sa incerci sa vorbesti in franceza,daca te aud ca nu le ai cu limba franceza iti raspund in engleza sau italiana,depinde de tine !!! Deci asta nu ma ajuta deloc ! De lucrat nu lucrez,contact cu francezii nu prea am...so ? Si franceza incepe sa mii se para din ce in ce mai grea....!

Voi cum a-ti invatat-oooo ?????????,

 

Jessica lui mami

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...