Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

am sters din greseala mesajul asta, desolée, il adaug mai jos:)

 

-----------------------------------------------

Mama_2baieti

nou venit

Buna seara doamnelor,

 

Revin dupa ceva timp cu rugamintea de a-mi mai raspunde si mie la cateva intrebari... pentru ca se apropie momentul mutarii in Franta si mai am muuuulte lucruri de lamurit.

 

Va spuneam ca asteptam sa-si gaseasca sotul job, lucru ce nu s-a concretizat inca, el lucreaza si int-un domeniu destul de inchis, in aviatie si e mai greu, dar sperante sunt, are ceva promisiuni, tb sa mearga la niste interviuri si vom vedea. Ideea e ca ne-am cam saturat sa asteptam sa-si gaseasca job-ul din tara, cum ar fi fost ideal, stiu...

 

Asa ca ne luam inima-n dinti si ne-am decis sa venim in Franta in aprilie si sa cautam amandoi job de acolo. Avem unde sa stam pentru o luna-doua, venim si cu bani sa ne sustinem cheltuielile pentru cel putin un an, ne ajuta un angajator francez cu o promisiune de angajare cu care sper sa putem obtine dreptul de munca.

 

Acum vine intrebarea, am citit ca pe baza unei promisiuni de angajare cu CDI se poate obtine dreptul de munca, imi puteti spune daca se si obtine in realitate? Si daca am putea sa depunem actele inainte de a veni in Franta, am inteles ca actele pot fi depuse ori de angajator ori de catre viitorul angajat.

 

Ar mai fi un lucru, avem doi copii de 2 si 4 ani si jumatate pe care vrem neaparat sa-i inscriem la gradinita din toamna si pentru a putea invata putin limba, cel mare mai ales, exista cluburi, gen after school la care sa-l ducem? unde sa poata interactiona cu copii, ca nu cred ca doar iesitul in parc il va ajuta.

 

Pentru asigurare de sanatate cam care sunt costurile pe an, vrem sa le facem copiilor, noi probabil ca vom folosi cardul de asigurari de sanatate din Romania.

 

Si inca un lucru, ne gandeam sa venim cu masina din tara, putem sa o folosim, exista vreo restrictie de timp in sensul acesta? N-am vrea sa o inscriem in Franta ca probabil costurile sunt prea mari, cred ca mai bine cumparam una direct de acolo.

 

Cam atat pentru moment, va multumesc de acum pentru raspunsuri si astept cu nerabdare sa le citesc.

 

Pupici de la Bucuresti,

 

Mirela, mami de Mihnea(aug 2006) si Sergiu(ian 2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...