Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 262
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, cum a fost "la rentrée"? Pe mine in fiecare an ma apuca lacrimarea, iar ei, banditii, habar n-au!!! Eu l-am dus pe Alex la scoala primara, iar sotul meu pe Julia la mater, sint cam 500 m intre cele 2 scoli si amindoua incep la 9. Julia avea aceeasi educatoare ca Alex in grupa mijlocie. In fine, asa am crezut...am aflat dupa aceea ca educatoarea e in concediu de maternitate (al 4-lea copil!!!), ca timp de 5-6 luni o sa aiba o educatoare 3 zile/sapt, iar in a 4-a zi un educator (!) si dupa aceea o sa revina "metresa" ei, pastrindu-l totusi pe "metru". Ce sa spun, se duce naibii tot anul. La fel am patit si cu Alex in moyenne section, doamna era insarcinata cu al 3-lea, cum avea diverse concedii medicale era mai tot timpul absenta si a avut vreo 6 educatoare inlocuitoare, netinind cont de perioadele cind nu o inlocuia nimeni, cind era greva, etc, etc... Sibylle, sper sa ne povestesti cum e la scoala privata, chiar ma intereseaza. Corina, intra mai des pe aici! Olim, ce mai e prin Tg Mures, tot asa frumos? [pup] Adélie, Anna, Alexandra, Luca, Vladimir si toti ceilalti scolari! Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox,as intra mai des dar nu apuc.Lucrez de dimineata pina seara,am orarul tare aiurea(cu 2 ore de pauza la prinz,dar sint la 25 de km deci nu pot veni acasa in pauza)!!! Anna a intrat azi in CE1,si e tare mindra. A schimbat scoala(acu e in satul vecin) si are alt invatator. Ca de obicei ,s-a dus ta-su cu ea ,ca eu nu reusesc niciodata[bang]orice as face. Prevazusem sa imi iau liber azi,dar a trebuit sa merg la spital(o convocare anuala pt niste analize) si nu am mai putut schimba data( o schimbasem deja o data[alcool])!!! Povestea cu metresa in conc de maternitate o cunosc,Anna a avut parte si ea in grupa mijlocie la gradi. Avea 2 zile o educatoare si alte 2 zile un educator(care nu imi placea deloc ,cam ciudat baiatul). Cam atit deocamdata,pupici(mai trec!!) Corina si Anna nazdravana!![hop]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Sibylle, cum iti spunea, nepotica mea are aceeasi problema ca si baietelul tau. Merge la scoala in Ro si sa stii ca nu au fost niciodata probleme majore cu colegii. Poate vor fi fost mici rautati pe care noi nu le-am aflat, dar astea sunt si la adresa copiilor cu ochelari sau a celor mai grasuti. Copiii chiar au o atitudine ocrotitoare la adresa ei, o ajuta. Asta si pt ca , Dora este tot asa ducle, linistita ca si Vladimir. Nu are probl de hiperkinezie, agitatie; e f ascultatoare. Rory, si eu sunt "in drum" spre Franta dar am decis ca baietelul meu care are 4 ani sa ia lectii de franceza, desi toata lumea imi spune ca va invata acolo de la sine. Poate ar trebui sa te gandesti si tu la asta, ca doar nu plecati maine. In 2-3 luni poate invata cat de cat. Oricum, in legatura cu limba, nu e asa usor cum pare. Cand te duci turist, e minunat, zici ca te descurci fara probleme. Altceva e insa cand mergi acolo "cu treaba". Eu am invatat de la 5 ani franceza pana la 20 si crede-ma ca eram f buna. In ultimele luni am incercat sa repet, sa citesc, sa vorbesc tot timpul aici in Ro; cand esti aici ti se pare ca stii f bine. Am fost in Franta in sept sa vad cateva cabinete; sigur ca n-am avut mari probleme dar stii, limba literara e una, limba vorbita zi de zi e alta. Sunetele sunt altfel, oamenii vorbesc mult mai repede. Aceeasi fraza scrisa o intelegi perfect, in timp ce vorbita e altceva. Una e sa te uiti la stiri la TV5 si sa intelegi ideea (te ajuta mult si imaginea) si alta e sa vorbesti cu un francez o problema de maxima importanta pt tine, cand trebuie sa intelegi toate nunatele, detaliile, etc. Poate ai de-a face cu functionari care si ei au cine stie ce accent si e important ce-ti spun. De exemplu, eram intr-un restaurant chiar langa Teatrul Odeon si la o masa, chiar in spatele meu erau 3 doamne pedante, clar intelectuale, care lucrau vis a vis la Flamarion; am inteles tot ce povesteau. In autobuz insa, aceeasi experienta, cu spatele, fara sa vad mimica si buzele, erau oameni mai simpli -mi-a fost greu sa ma concentrez sa inteleg. Asta mi s-a intamplat mie .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna, indraznesc la voi fetelor cu o intrebare, o mamica are nevoie de un medic epileptolog. ea locuieste in RO, momentan este la spital pentru tratament si cauta un medic bun care sa o ajute in gasirea unui tratament cat mai bun si eficient pentru copilas, caruia recent i s-a pus diagnosticul "encefalopatie epileptica" un diagnostic destul de grav. daca aveti cunostinta despre un astfel de medic, va rog sa-mi scrieti pe PM. va multumesc! [batetoba][batetoba][url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133428"]Bazar pt Mihaita[/url][comoara] cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...