Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Vodafone? pt internet? nu am auzit!

Dar se pare ca "free" e bun ,ai si ro inclus ,deci poti telefona cu forfait -ul lor.

Proprietarii de case platesc 2 taxe:taxe fonciaire+taxe d'habitation(asta contine si "la redevance"-adica un fel de taxa pt televiziunea de stat).Locatarii platesc doar taxe d'habitation,dar asta e diferita de la oras la oras(poti sa ii intrebi pe vecinii tai cit platesc,asta ca sa ai o idee).

Nu am inteles care-i treaba cu banca,te-ai exprimat un pic cam ciudat,daca poti reexplica!!!

Bine ai venit in Franta!!![flo]Sper sa nu fiti dezamagiti!!!

 

Corina si Anna nazdravana!![hop]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

va multumesc pentru intreres[pup] ma refeream ca noi daca stam in departamentul 35 nu putem lua banii din cont din departamentul 22 fara autorizatia bancii din acel departament, respectiv 22 la noi. totusi contul e al meu nu mi se pare normal sa cer autorizatie in Renne pentru a putea ridica banii din Paris, sau a lua banii de pe cec. sper ca am explicat bine[:I] nu e vodafone e SFR acelasi lucru va multumesc si sper sa mai trec cat mai curand[pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca mergi la o banca sa incasezi un cec sau sa scoti bani la ghiseu, aceeasi firma, dar alta sucursala e normal sa fie asa, ei nu pot stii ce bani ai tu pe cont si ce contract ai cu cat decuvert.

E putin complicat dar ai sa vezi ca te vei obisnui, daca vrei[:D].

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne puteti ajuta cu informatii referitoare la clinici unde se fac teste de diagnosticare FIBROZA CHISTICA o puteti face aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145661

 

E vorba de o mamica disperata, cu un baietel de 11 luni care a ffost diagnosticat in Ro cu aceasta boala.

Va multumim

 

 

 

Andreea si Andrei (27.12.2008)

 

 

Andreea si Andrei (27.12.2008)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

multumesc!
banui ca ne-am vazut pe http://sictir.org/ :)
ce nick aveai?

Famille Dragoon cu [zana] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[roker]
align="right" id="quote2">

asta era, nici nu stiam ca mai exista, merci pt link. eu nu prea am scris, dar imi amintesc de nick-ul tau, nici nu-mi mai amintesc ce nick aveam, cred ca ceva cu vma, dar nu sint sigura, in schimb aveam o colega foarte activa - danone. Imi amintesc de un redhat, care era un fel de oaie neagra pe acolo. ma bucur ca te-am gasit aici!

Mamica fericita de bebelina Elsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui olim
salutarefetelor noi ne-am mutat in St Malo, zona este frumoasa, ne-am acomodat destul de repede, Marius lucreaza.Mai greu este cu internetul, acum asteptam sa iasa actele sotului si apoi sa incercam sa facem un contract.Voi ce companie imi recomandati?Amvazut ca vodafone e destul de bun.In rest suntem bine, ma dispera astia cu campania lor de vaccinare[bang] bancile au un sistem ciudat, adica nu pot lua banii de pe cec din 35 ca am deschis cont in 22, benzinariile blocheaza cardu cu 130 de euro timp de 1 saptamna[bang]dar ma rog nu poate fii totul perfect[:D]va pup pe toate si sa ne auzim cu bine[pup][pup]a inca ceva, pentru cele care aveti case proprietate, cat este asigurarea la o casa de 100de m2 si cat impozitulmultumesc[flo]
align="right" id="quote2">Olim, bine ati venit in Franta.Noi avem free si sintem foarte multumiti. Abonamentul e 29.90 Euro pe luna pt internet / TV + telefon nelimitat pe fix in UE si America / Canada. Cred ca mai sint si alte tari, insa nu m-au interesat. Uite aici site-ul lor: http://portail.free.fr/Mamica fericita de bebelina Elsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inceput sa ma enervez de la campania asta de vaccinare. Voi aveti de gind sa va vaccinati / sa va vaccinati copiii? Eu nu prea vreau, mi-e teama de efectele negative ale acestui vaccin pe termen lung, nu a fost suficient de testat, asa ca am zis pas deocamdata.

 

Mamica fericita de bebelina Elsa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, la noi au inchis gradinita, de joi, poimiine, pina luni inclus. Era hecatomba, fratilor !!! Cam jumate din copii erau absenti. Din motive de rhino, gastro, varicela si gripa !!! La Collège au fost inchise 2 clase. La scoala primara inca n-au inchis, dar m-ar mira sa scape. In clasa Juliei era educatoarea bolnava si bineinteles, fara inlocuitoare. Cum s-a nimerit ca sotul meu sa aiba o rhino traheita, am lasat-o pe Julia cu el. La Alex erau 13 ieri in clasa, iar astazi l-am tinut si pe el acasa. Mai nasol e ca am ajuns astazi acasa de la serviciu si Julia zacea pe canapea, cu 39 de febra. Iar Alex, la 7 seara, dormea, sigur ne coace si el ceva... Miine mai sta sotul meu cu ei, joi imi iau "journée enfant malade", iar vineri, in functie de cum o sa fie situatia, ii plasez la nounou.

 

Asa ca, Piolica, ce sa mai vorbim de vaccin...Si avind in vedere ca gripa e deja aici, ce rost mai are sa-i vaccinez acuma?!! Plus ca mi-e foarte frica de ce s-ar putea intimpla daca ar face vaccinul unui copil (sau chiar adult) care e in perioada de incubatie.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, multa sanatate copiilor si voua! Merci pt raspuns, chiar ca nu ma gindisem cum ar fi sa avem virusul de gripa in stare de incubatie si sa-i dam in cap cu un vaccin... Oricum eu nu eram pt vaccin, dar la cit ne zapacesc astia acum cu campania lor provaccinare, incepusera sa-mi dea de gindit. Ce ma mira e ca familia cumnatei mele din Canada a facut vaccinul, iar acolo, in afara de un paracetamol, nu ai sa vezi altceva decit daca esti pe moarte. Exagerez acum, dar e clar ca in Canada consumul de medicamente este fff mic. (nu ca aici, de fiecare data cind merga la doctorul de familie ies cu o reteta de 2 pagini cu tot felul de siropuri si medicamente pt o raceala banala. E baia plina de medicamente. Incep sa devin alergica la asta). Piolica si Lizuca (12.09.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui olim
salutare fetelor noi ne-am mutat in St Malo, zona este frumoasa, [:D] [pup][pup] a inca ceva, pentru cele care aveti case proprietate, cat este asigurarea la o casa de 100de m2 si cat impozitul multumesc[flo]
Ai aflat pina la urma cit este? La Saint Malo "c'est pas donnée"! Chiar daca i-ti spun eu cit este la noi pentru 110m² nu te poate ajuta cu mare lucru chit ca locuiesc la 80km de Saint Malo ! Si cind spui "impozit " te referi la taxe d'habitation banuiesc caci cei care sint propietari au doua taxe in legatura cu casa ! http://gogonele.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...