Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 262
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca intrebam din plictiseala...nu mai intrebam, crede-ma! ideea e ca de multa vreme ne dorim sa ne stabilim undeva, in alta parte decat in Romania, iar acum cateva zile ne-a vizitat o verisoara a cumnatului meu care sta in Paris. Si atunci am zis:"de ce sa nu stam si noi acolo?" Cred ca te poti adapta oriunde si oricand, de exemplu, verisoara asta de care vorbeam a plecat la Paris stiind sa zica doar "bonjour si merci" si sta acolo de 7 ani si nu s-ar mai intoarce in Romania niciodata. Deci chiar cred ca se poate. Nu cred ca nu exista acolo o scoala unde sa se invete in limba engleza, fata mea stie foarte bine engleza, si aici tot la o scoala de genul asta invata...si oare are Constanta o asemenea scoala si nu are Parisul? Un plan avem noi, de asta am si intrebat...poate raspunde cineva care stie mai multe...despre firme, cum pot sa imi fac o firma acolo, cum e sa ai afaceri acolo... "Trust no one!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rory, foarte frumos ca fata ta stie engleza. Insa in Franta e mai bine sa stie FRANCEZA, asta in cazul in care vrea sa-si dea brevetul (echivalentul treptei) si bacalaureatul aici. Eu una nu stiu sa existe scoli cu predare exclusiva intr-o limba straina, poate doar pt expati, dar pe astia aspectele practice ii intereseaza mai putin. Despre firme de constructii, nu stiu ce sa-ti spun, daca e usor, daca e greu. Stiu doar ca este un domeniu care nu e foarte infloritor acuma, din cauza crizei. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rory, Franta nu este România. Aici toate scolile predau in limba FRANCEZA (e limba oficiala), bineinteles se pot invata alte limbi straine in paralel. Imi pare rau daca te dezamagim... dar cu engleza nu poti ajunge prea departe aici, daca nu vorbesti si franceza. E bine sa stii engleza, dar nu e de ajuns. Franta este o tara destul de exclusivista din punctul acesta de vedere, limba franceza este protejata cu grija (de la modelul acesta a plecat si regretatul G. Pruteanu cu legea lui pentru protejarea limbii române) si este limba OFICIALA. Din contra fata ta poate lua pauza un an timp in care sa ia cursuri intensive de limba franceza, in vederea integrarii in anul urmator. Am gasit totusi o scoala bilingva aici: http://www.ermitage.fr/english/home.htm Cam atit... in rest iti urez multa bafta! Multumesc fetelor pentru incurajari in privinta bijou-urilor mele ! ;) [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, sunt convinsa ca Franta nu e Romania, de asta si vrem sa plecam![:D]Ideea e ca fata mea deocamdata nu pricepe deloc franceza, si ma gandeam ca sa se adapteze mai usor poate ar trebui sa o dau la o scoala in engleza...intre timp, ma gandesc ca invata traind acolo, meergand cu noi peste tot si vorbind franceza si acasa, cred ca invata repede. Apoi, la anul sa o mut la o scoala normala, cu predare in franceza. Nu ma supar ca mi se spune sa fiu realista, ma supar cand aud:"a, nu se poate asta, nu se face asa, etc..." Nu exista nimic pe lumea asta pe care eu sa vreau sa-l fac si sa nu pot! Cred in sansa noastra si am vazut ca de obicei ceea ce te astepti sa ti se intample, ti se intampla! Ca si acum, de exemplu, toti se plang de criza, iar noi nu mai facem fata cu lucrarile si nu gasesc oameni buni pentru ceea ce am nevoie! Asa ca...nu cred in criza, in recesiune, in nimic! cred doar in noi si in puterea noastra de munca! "Trust no one!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] Rory, da-mi voie sa zambesc...sigur, poti face tot ce doresti in FR. Asta vrei sa auzi! O societate, teoretic poti sa o faci cu 1 €, exceptand taxele de inscriere, cautare de nume si altele obligatorii. Apoi in fata furnizorilor nu prea ai credibilitate cu un "fond de roulement" de 1€, dar vezi tu e posibil! E posibil, teoretic ca fata ta sa mearga la o scoala privata engleza si sa invete franceza asa cu voi acasa si in jurul ei, auzind de la uni de la altii. Sigur ca e posibil. La ce nivel, asta ramane de vazut! Voi, parinti intreprinzatori ati prospectat piata. Cat de bine sau cat de rau o duce o firma de constructii si decoratiuni LA PARIS. Da...m-am intors ieri de la Paris, se construieste mult e adevarat, dar... Stiti cam cat costa viata LA PARIS? O chirie sau o casa de cumparat? Cat costa electricitatea, apa, impozitul, etc. Atunci cand stiti toate astea poti spune ca aveti un plan! Fara rautate! A! Vroiam sa-ti spun ca aici nu se merge pe baza " dau spaga si rezolv", asta doar ca sa stii caci am intalnit pe cineva care vroia sa duca flori si bomboane la secretara scolii ca sa o treaca prezenta la un curs! Sigur, poti face orice LA PARIS! PS. Ca sa-ti faci o firma in Fr nu trebuie s fii cetatean, dar ar trebuii sa scrii si sa citesti franceza, asta ca sa eviti cheltuielile unui traducator!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui delphin
[:)] Rory, da-mi voie sa zambesc...sigur, poti face tot ce doresti in FR. Asta vrei sa auzi! O societate, teoretic poti sa o faci cu 1 €, exceptand taxele de inscriere, cautare de nume si altele obligatorii. Apoi in fata furnizorilor nu prea ai credibilitate cu un "fond de roulement" de 1€, dar vezi tu e posibil! E posibil, teoretic ca fata ta sa mearga la o scoala privata engleza si sa invete franceza asa cu voi acasa si in jurul ei, auzind de la uni de la altii. Sigur ca e posibil. La ce nivel, asta ramane de vazut! Voi, parinti intreprinzatori ati prospectat piata. Cat de bine sau cat de rau o duce o firma de constructii si decoratiuni LA PARIS. Da...m-am intors ieri de la Paris, se construieste mult e adevarat, dar... Stiti cam cat costa viata LA PARIS? O chirie sau o casa de cumparat? Cat costa electricitatea, apa, impozitul, etc. Atunci cand stiti toate astea poti spune ca aveti un plan! Fara rautate! A! Vroiam sa-ti spun ca aici nu se merge pe baza " dau spaga si rezolv", asta doar ca sa stii caci am intalnit pe cineva care vroia sa duca flori si bomboane la secretara scolii ca sa o treaca prezenta la un curs! Sigur, poti face orice LA PARIS! PS. Ca sa-ti faci o firma in Fr nu trebuie s fii cetatean, dar ar trebuii sa scrii si sa citesti franceza, asta ca sa eviti cheltuielile unui traducator!
A, da, in sfarsit un raspuns pertinent! Asta ma intereseaza, daca trebe sau nu sa fiu cetatean francez, ca sa imi fac o firma, franceza eu o stiu foarte bine si citit si scris, dar asa cum am zis, nu e asta problema. Cati bani am...destui sa ne putem sustine fara sa muncim cel putin 1 an si sa ne cumparam si un apartament acolo. La fel ca mai sus, nu asta e problema. Spaga nu dau nici in Romania, asa ca... Ne pregatim sa decolam![:D][:D] "Trust no one!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...