Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

***Colectia de toamna-iarna 2005, la 5 ani! (15)


Recommended Posts

Meems, la multi ani fericiti! [pup] Mandy, nu am apucat sa-ti urez, sa-ti traiasca flacaul si sa fie sanatos! Imi pare rau de ochelari, dar daca trebuie, trebuie. Tu parca aveai miopie? Am aflat ceva interesant apropo de predispozitia spre miopie (care se pare ca e sau nu e, si n-are treaba cu ochisorii lenesi). Ochiul tot creste de la nastere pana pe la pubertate, si ochiul miop creste prea mult. tendinta asta se poate vedea dinainte de 7-8 ani, cand incep copiii sa aiba nevoie de ochelari. Cica pe la 4-5 ani, ochiul care va fi normal trebuie sa fie de fapt hipermetrop (un plus patru), ca prin crestere sa ajunga la 0. Daca un copil e la 0 (vorbesc de lungimea axei - miopia axiala) la 4,5 ani, sunt sanse mari sa fie miop mai tarziu si atunci trebuie actionat din timp cu multa grija la lumina naturala, putin efort de aproape, miscare, dieta fara prea mult zahar, etc. Iti mai spun daca ti se pare interesant si daca nu stiai deja. Eu pe Maya vreau s-o duc in curand - nu m-am agitat pana acum pt ca seamana asa de mult cu taica-su incat sper sa ii mosteneasca si ochii sanatosi. Plus ca e putin interesata de munca de aproape, citit, desenat, etc, si nici eu n-o incurajez, din cauza asta. Miopia fiind , de fapt, o combinatie intre predispozitie si focalizare indelungata de aproape - mentinuta cumva si in familie, adica un copil mosteneste si predispozitia, si e expus si la stilul ne-sportiv, etc al parintilor Mara, of, imi pare rau de cazatura, dar sa nu te sperii tare, pielea copiilor se repara foarte frumos. La Maya a ramas (dupa 7 luni parca) o liniuta fina alba, care se scoate cu laser cica fara nicio problema (daca-si va dori ea cand va creste). Riscul mai mare mi se pare cel psihologic (sa ajunga s-o complexeze, de asta nu da nici nu prea multa importanta in fata ei). Maya pana la urma e mandra de cicatricea ei, dupa ce le-a vazut pe cele multe ale tatalui ei, care numai cuminte n-a fost in copilarie.... Impotriva infectiei am folosit Betadina, care nu ustura, si a fost foarte bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

azi am fost cu ea la doc sa ii faca antitetanos si i-am vazut taietura.e o linie subtire de vreo 1,5 cm.dupa 7 zile renunta la banda adeziva complet si o vom trata cu crema Contratubex, folii Cemeosil noaptea, iar daca va fi nevoie, cu laser.tot ii va ramane un mic semn, nu va dispare total, chiar si cu laser, ni s-a explicat, sper sa fie cat mai bine. ma simt complet vinovata de ce i s-a intamplat, totul a fost sub ochii mei si am o multime de Daca... De factorul pshihologic mi-e frica, dar nu acum, ci in timp. La multi ani , Memms! Mara [mamica], mami de Flavi (7 dec 2005) [zana] si Andru (8 ian 2009) [copil] [url="http://fmbijoux.blogspot.com/"]Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc inca o data de urari! Am avut parte de cadouri mai... atipice, daca le pot spune asa, care au culminat cu ceea ce mi-au trimis parintii (mama): o cutie de cornulete si o prajitura "cu foi Lica" (eu doar dupa denumirea asta o stiu...), trimise prin posta! Nu-mi venea sa cred cand am deschis cutia [:)] Tot legat de cadouri, Anda [pup], stii tu pt ce. Meems & Rianna (16 dec. 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...