Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

***Colectia de toamna-iarna 2005, la 5 ani! (15)


Recommended Posts

Alexia LA Multi Ani sa fii fericita,sanatoasa si incununata de succese. [pup][flo] Roxi sa iti traiasca printesa si multa sanatate! [flo] Anda daca tu crezi ca baiatul e pregatit deja pt scoala si asta iti doresti si nu o faci dintr-un pic de teribilism ... incerca o evaluare si da-i drumu.... [alcool] Eu pe Mateea am inscris-o deja la scoala pentru anul 2012, la 6 ani si 9 luni.Ea va merge in continuare la Colegiul National Pedagogic, unde face si gradinita si fiind numai 3 clase pe nivel se impunea o inscriere prealabila, ca de...si cererea-i mare .... La noi in judet nu se inscriu copii la scoala inainte de 6 ani fara aprobare de la MEC, da nici nu se inghesuie nimeni. Nici la 6 ani nu e batalie. Mateea va fi cea mai mica din clasa, asa cum e si acum la gradi.Are in grupa copii care in dec fac 6 ani cu care va fi colega de scoala ..[:D] Gabriela si [zana][url="http://lb5f.lilypie.com/BiYgp3.png"]Mateea Ioana [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89808"] Povestea unui inceput de viata... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La multi ani Alexia! [s] multa sanatate, fericire si bucurii [s] ______________________________________ Cata si [8**] Bianca-Maria(2.11.2005) Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil [url="http://picasaweb.google.com/catalinairina/Bucatareala#"]Bucatareala[/url] [url="http://picasaweb.google.com/catalinairina/Bricolam#"]Bricolam[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din suflet tuturor ![flo] Sunteti minunate, m-au impresionat toate urarile [:I] lavinia iti tin pumnii sa fie bine [pup].(prietena mea era sa moara in weekendul asta,de la un chist a facut hemoragie interna a pierdut foarte mult sange, slava domnului ca nu a fost singura acasa in momentul in care a lesinat si nu si-a mai revenit decat pe masa de spital cand au operat-o.Stiu ca urmase tratament pentru chisturi, si facuse eco cu vreo 3 luni in urma.) Ai grija de tine si asteptam vesti de la tine [pup] alina, [pup] burtic si nastere usoara iti doresc . Roxana mami de Alexia si Matei. - Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi , sa-ti traiasca minunea de fata, sa fiti sanatosi si fericiti cu totii![pup][pup][pup][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] si eu cred ca timpul a trecut parca prea repede, ca e o domnisorica in miniatuara. legat de varsta ptr scoala:recent am vazut la televizor fetita de 5 ani in clasa I a celei mai in varsta mamici, cea de 67 de ani, dar e un caz special cred. o colega a mea, sefa de promotie, a fost data la scoala cu 2 zile inainte de a implini 6 ani. un unchi de-al meu, la fel, nu implinise 6 ani, nici nu il trecusera in catalog, de teama sa nu reuseasca si sa se intoarca la gradi.acum are pensie de 60 mil. deci daca e destept, este, nu ai ce-i face, si mai devreme si mai tarziu. eu remarc totusi o evolutie intre flavi si copiii ei din grupa, mai mari cu un an.ceilalti cred ca se pot concentra un pic mai mult, fac lucrurile ceva mai bine. cu cat cresc, diferentele de an nu mai sunt vizibile, dar la varste mai mici e vizibila. lagat e materia de la scoala:observ o chestie ciudata, parca pe "vremea mea" ciclul primar era mai accesibil, mai putin incarcat, pe cand la ciclul gimnazial materia "s-a subtiat".comparativ cu ce am studiat eu, cred ca materia s-a redus cam la jumatate, iar nivelul de dificultate a scazut ff mult. Mara [mamica], mami de Flavi (7 dec 2005) [zana] si Andru (8 ian 2009) [copil] [url="http://fmbijoux.blogspot.com/"]Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, demult nu s-a scris ca azi, ca sa nu zic de revenirile de care ma bucur enorm. Mandy.... mi se face piele de gaina cand imi amintesc de duminica in care ai nascut tu :)) Anda.... sunt de acord partial cu tine, dar totusi e micut, au astia niste pretentii exagerate si la gradi, gandeste-te bine. Si eu cred ca nspe ani de gradi = timp pierdut, dar depinde si de copil. Daca Ana ar fi azi in clasa 1, la nici 5 ani, ar fi prima la invatatura. fara sa exagerez. Dar repet.... e mai bine sa mao copilareasca mai mult decat sa le fie grea adaptarea la scoala. Asta e experienta altora in care am incredere. dar intre 6 si 7 ani, sunt clar pentru 6.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am de scris mult la capitolul cu scoala, dar acum nu am timp. Voiam doar sa zic asa: Un maaaaare LA MULTI ANI [flo[flo][flo][flo][s] surorii de caracter si personalitate a lu' fii-mea! Alexia dulce sa fii fericita si iubita asa tot timpul cum esti tu de mami si veselea. Restul, vine de la sine. xoxo! Smaranda Ioana, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
Info utile despre cresterea copiilor
[url="http://www.askdrsears.com/"]Dr. Sears [/url]
[url="http://www.positivediscipline.com/"]Disciplina afirmativa [/url]
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci am fost la "un interviu" cu dr de dimineata. Rezultat nici da, nici nu. Adica x in limbaj hardware. (Maria, probabil stii depre ce vb) [bang] Adica: inca nu se stie daca se va opera sau nu saptamana viitoare la Giulesti. La inceputul saptamanii sigur nu. Deci vorbim luni sa vedem despre sfarsit. La intrebarea daca ma poate opera la particular a zis da, dar e foarte scump. (Ma rog, eu am si alte motive contra, vi le-am zis.) I-am zis ca stiti, daca e cancer e naspa sa o mai lungesc -> a raspuns: nu cred ca e cancer. Asa ca trag linie si imi da cu virgula rau de tot. Deci week-end-ul asta clar, plecam de acasa sa ne intalnim cu finii pe undeva pe la mijlocul drumului. Dar ce fac cu ziua lui Nati? Nu stiu. Ce fac cu pilulele, mai incep o folie? Nu stiu. Mai ales ultima chestie trebuie sa o hotarasc azi pt ca diseara ar tb sa incep folia. Deci sunt total varza - in aer, trebuie sa-mi adun gandurile, ma scuzati. [harp] Roxi multumesc tare mult ca mi-ai zis, [flo] si multa sanatate prietenei tale! Au reusit s-o opereze laparoscopic sau clasic? Da, am citit si eu asta, chisturile se pot rupe si pot da hemoragie nterna, dar cum nu stiam pe cineva s-o fi patit nu m-a panicat asa tare. Inca un motiv sa ma operez sa scap de grija. Fetele care n-ati mai intrat de mult, ma bucur mult de revenire, mai povestiti-ne despre voi si copilasi! [pup] Despre scoala eu nu sunt deloc de acord cu ideea ca scoala nu mai e ca pe vremea noastra ci e mult mai grea; ba din contra, e mult mai usoara. Toata materia s-a diluat, s-a impins spre clasele mai mari. Nu se mai fac adunari si scaderi cu trecere peste ordin intr-a intaia, se fac in a doua. Tabla inmultirii s-a mutat dintr-a doua -> intr-a treia. Totul e mai usor. Doar parintii sunt stresati pt ca deh, sunt pt prima oara parinti de scolari. Dar e USOR, credeti-ma! Nu faceti un stres din scoala, daca voi sunteti stresati ca parinti, copilul cum va fi? El oricum are un stres pt ca pentru el e o noutate, sa-i mai donam in plus, din stresul nostru? Stresul se transmite... In legatura cu Nichita la 5 ani si 9 luni la scoala sunt de acord cu voi si susutin cu toate fortele ca daca copilul e dotat de la natura si pregatit la gradinita si acasa face fata cu brio clasei I la varsta asta. DAR aspectul social e foarte important. Adica daca ii gasesti, Anda, o scoala cu copii intre 5.5 si 6.5 ani sunt sigura ca se va simti foarte bine. Am dubii, insa, daca copii au intre 6.5 si 8 ani, cum se intampla practic in Romania de azi. Mai ales "societatea" baietilor e deseori ierarhizata. De multe ori baietii dominatori sunt cei mai inalti, puternici, cu incredere in ei. Un baiat cu 1 an mai mic intr-un grup omogen de varsta nici nu va avea sansa sa lupte pentru pozitia asta. Nici pentru pozitiile favorizate de "prieten al masculului alfa, ca sa zic asa". In plus, va fi mai mic si decat toate fetele din clasa care eventual il pot trata ca pe un bebelus. Daca stati un an si apoi plecati nu ar fi asa mare bai, dar daca cumva Nic va ajunge la pubertate si in liceu aici cred ca ii va fi greu. Poate ca ma aberez total, ia-o ca pe o opinie, un punct de vedere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata de la noi. E calm, am terminat cu stresatul....adica sa nu intelegeti ca mi-au plecat muncitorii, nu, ci pur si simplu nu mai am stres in mine, l-am terminat, l-am consumat ....pe ei. So maine le voi sta in coaste si la 6 seara daca mai vad ( le-am spus zi de zi saptamana asta, nu stiu daca ma cred dar oricum ma vor vedea in actiune ) picior strain in casa mea, sau material de constructie pe geam le "zvarl" afara. Bey io am trecut la amenintari mari, ce stiti voi :)) Lavi la cate am auzit in ultimul timp despre anticonceptionale, io una ( adepta de multi, multi ani ) am decis sa le intrerup, macar pt o perioada ( nedeterminata). Nu stiu ce alternativa voi gasi, insa clar o sa ma gandesc de 5 ori daca sa mai iau sau nu.... Dar cred ca decizia am luat-o, fac o pauza de cel putin 1 an si apoi mai vedem. Sper sa iei decizia cea mai buna! Si bag-o si pe Nati in calcule. Eu una am vazut-o pe miss atat de confuza, limita trista ca ea nu stie nimic ce o sa faca de ziua ei,( desi i-am explicat ca bebe o sa vina tot pe atunci, ca nu o sa putem sa facem mare lucru) incat mi-am chemat socrii in ziua respectiva, am inchiriat ca de obicei un spatiu ( la un acvarium de data asta) si impreuna cu Phil o sa se descurce ( eu o sa stau probabil acasa cu bebe). Ce sa spun, prin septembrie missa a muncit singura o dupa amiaza intreaga si fara sa imi spuna si-a facut invitatiile pt ziua ei, cu numele celor invitati, le-a pus in plic, si se pregatea sa le puna in ghiozdanel ca sa le imparta....I-am explicat ca e prea devreme si ca noi trebuie sa le trimitem nu ea....dar mesajul a fost destul de clar [:D] Iar m-am lungit! Apropos de varsta de mers la scoala, pai acu ma gandesc ca miss incepe clasa I la anu' cand o avea 5 ani si 10 luni.....Si cand ma gandesc ca a inceput scoala maternala la 2 ani si 10 luni si se ducea ea saraca cu termos de acasa si manca singurica.....cat mi se rupea inima sa o stiu asa....Dar ea era super incantata! Gata trimit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...