Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cati dintre voi au iertat cu adevarat...???


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
accept92, pui problema foarte gresit. Cei care se valorizeaza pe sine insisi nu ramin singuri, ci se implica in relatii stabile, echilibrate, cunoscute si sub numele generic de dragoste adevarata.
Si care sa fie acea dragoste adevarata? Prima, a doua, a treia, a 21-a, sau musai cea de care te impiedici pe la varsta la care esti apt si inclinat de/spre casatorie? Fiecare dragoste e adevarata la momentul la care este traita. O iubire nu e musai sa fie vesnica pentru a fi adevarata.
Accept, vorbim limbi diferite. Pentru mine, iubirea nu se termina, de ce s-ar termina ? Altceva e atunci cind crezi ca iubesti si apoi iti dai seama ca nu e asa. "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 279
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca Altceva e atunci cind crezi ca iubesti si apoi iti dai seama ca nu e asa.
Nu, asta e doar orgoliu pagubos. Sa negi ca ai iubit pentru ca s-a terminat. Si te impiedica sa inveti ce este de invatat.
Daca iubesti, o faci neconditionat si nu se poate termina. Relatia se termina, iubirea nu. "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

accept.. imi pare rau.. si pt mine vb o limba diferita.. nu judec oamenii dupa cum mi se pare mie, ci dupa marturiile lor "nu stiu de ce am ramas cu taica-tu", "nu stiu de ce stau cu nevasta-mea".. altfel, eu nu stau sa analizez relatiile celorlalti decit daca mi-o cer si oricum am aflat ca adevarul e mereu la mijloc. nu cunosc niciun om care sa insele, fericit fiind. si niciunul care a fost mai fericit dupa ce a inselat. daca tu crezi ca faptul ca am refuzat sa insel si am preferat sa fiu egala cu mine insami si sa ma feresc de alegeri cu efecte efemere, inseamna ca mi-e frica sa-mi traiesc viata... nu pot decit sa-ti zimbesc.. altceva nu stiu sa-ti raspund.. dar ne indepartam de Zina..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ilia[flo] eu personal cred ca noi ne cautam acel "ceva". Ilia are mare dreptate,daca esti cu adevarat fericit,nu ai de ce sa inseli. Zina,poate esti o persoana care nu poate uita,poate nu vrei sau nu esti pregatita sa uiti...nu stiu. Eu cred ca pana se ajunge la inselat sunt mai multi pasi de indeplinit. De ce zic asta: simti ,poate nu la prima cafea impreuna,poate la a doua,treia ca asa zisul colg/vecin/prieten vrea ceva mai mult de la tine...ei...acum mingea e in terenul tau,tu alegi si pui in balanta bine si raul. Daca vei mai alege sa mergi in continuare la cafele...ai ales calea,daca stii ce vrei,ce ai acasa,daca esti fericit/a raresti vizitele/intalnirile . Eu cred ca persoanele nefericite lasa ca unele relatii sa ajunga unde n-are trebui... usor le e sa zica"nu e vina ta,e a mea...asa a fost sa fie...ne-am indragostit"...NU exista asa ceva. Tu,ca fiinta umana te lasi dus de val,dar daca iubesti si tii la ce ai nu o vei face On topic: eu n-as putea ierta mai ales daca a fost o relatie.Dar nici sa traiesti asa cum o faci,nici pe mal nici in lac nu e o solutie. Daca-l iubesti,lupta pt el si fa-l sa intelegea ca a doua sansa nu exista,daca nu si stii ca vei avea o viata sub semnul intrebarii... ia decizia cea mai buna pentru tine/voi [flo] Mamica de [url="http://lb2f.lilypie.com/MFbjp3.png"] Ana[/url] si [gravi] [url="http://lmtf.lilypie.com/KN8lm5.png"] 5+[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana
ilia[flo] eu personal cred ca noi ne cautam acel "ceva". Ilia are mare dreptate,daca esti cu adevarat fericit,nu ai de ce sa inseli.
Pai si eu sunt perfect deacord. Insa ilia a spus ca nu era fericita cu partenerul. Si atunci care ar fi semnificatia fidelitatii? Sacrificiul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99 daca tu crezi ca faptul ca am refuzat sa insel si am preferat sa fiu egala cu mine insami si sa ma feresc de alegeri cu efecte efemere, inseamna ca mi-e frica sa-mi traiesc viata... nu pot decit sa-ti zimbesc.. altceva nu stiu sa-ti raspund..
OK. Deci decat o fericire efemera mai bine o nefericire eterna. Iti zambesc si eu, cu mare drag dealtfel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana
ilia[flo] eu personal cred ca noi ne cautam acel "ceva". Ilia are mare dreptate,daca esti cu adevarat fericit,nu ai de ce sa inseli.
Pai si eu sunt perfect deacord. Insa ilia a spus ca nu era fericita cu partenerul. Si atunci care ar fi semnificatia fidelitatii? Sacrificiul?
poate "doar" respectul fata de sine insusi ?!? "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana
ilia[flo] eu personal cred ca noi ne cautam acel "ceva". Ilia are mare dreptate,daca esti cu adevarat fericit,nu ai de ce sa inseli.
Pai si eu sunt perfect deacord. Insa ilia a spus ca nu era fericita cu partenerul. Si atunci care ar fi semnificatia fidelitatii? Sacrificiul?
depinde ce intelgem prin sacrificiu. Pentru mine da,este un sacrificiu facut din dragoste sa renunt la placerile mele,gen lenevit in fata pc-ului si sa stau cu Ana,sa gatesc,sa fac de'ale casei. Fideliattea merge mana in mana cu dragoste si respectul de sine si partener(parere personala). Nu cred ca trebuie sa iti sacrifici viata ca cel de lanaga tine sa nu sufere,sa nu fie singur sau mai stiu eu ce. In iubire nu exista asa ceva. Daca iubesti,astea toate vin de la sine. Daca nu iti place partenerul de ce sa stai??? mai bine pleci decat sa sa incepi sa inseli. Mamica de [url="http://lb2f.lilypie.com/MFbjp3.png"] Ana[/url] si [gravi] [url="http://lmtf.lilypie.com/KN8lm5.png"] 5+[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

accept, fidelitatea n-are nicio legatura cu sacrificiul, de unde ti-a venit ideea asta? daca te sacriifici sa fii fidel, e momentul sa-ti pui serioase intrebari cu rolul tau in viata ta. fidelitatea e o urmare fireasca a faptului ca esti angajat intr-o relatie si comitted - ca nu-mi vine in romana:)- relatiei respective, indiferent cum e ea. dar esti acolo cu sufletul si mintea, fara sa te uiti in alte parti, poate pica ceva mai bun.. cind am fost nefericita, am plecat, n-am inselat. cind am fost din nou nefericita, am inceput sa lupt sa ma inteleg pe mine si sa ma dezvolt personal. pt ca am inteles repede ca nefericirea mea nu vine de la ceilalti, ci de la proiectiile mele asupra celorlalti. treaba de asumare, deci de maturitate, cum ziceam.. agnes [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...