Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cati dintre voi au iertat cu adevarat...???


Recommended Posts

te terorizezi singura si nu stiu daca merita, numai tu stii ce aveti acolo la mijloc de impartit....personal cred ca iti faci sange rau si n-o sa poti trece peste eveniment decat daca te trasformi din vertebrat in nevertebrat, si nu zic asta cu vreun substrat, pur si simplu sunt oameni nascuti cu o anumita fire si nu se pot transforma in altceva mai ales cand ca le e calcata in picioare demnitatea si desi oamenii consider ca se pot schimba, sa devina mai buni, daca depun efort sustinut, raman totusi la ideea despre barbati ca unuia caruia i-a pus una poalele in cap si el a pus botul, nu mai prezinta nici un fel de garantii morale...nu l-as mai putea respecta chiar de l-as ierta si decat sa fac terci cu el toata viata tratandu-l ca pe un animal, (ceea ce si este de fapt, daca bilele i-au intunecat ratiunea si respectul fata de familie la un moment dat) ...mai bine m-as tine departe de el. De iertat poate l-as ierta si mi-ar fi si mila de el daca s-ar milogi sa il iert, si m-ar slugari, ar face tumbe, sluj ca sa-mi reintre in gratii, insa cum sa mai pot eu sa-l respect ca barbat si ca sot? ca tata al copiilor mei cred ca l-as lasa sa fie in weekend si o parte din vacante, insa mai mult nu, ca as considera ca si-a taiat dreptul asta cand in momentele de pierdere a luciditatii (sau cum s-or numi momentele de "calduri" sau indragosteala la prima vedere) si-a tradat familia in cel mai josnic si lipsit de barbatie mod posibil Si fara respect nu e nimic intr-o relatie.... dupa mine cel putin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 279
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aceeasi situatie ca la Lillo si la mine. Cica doar pe mess. Tind sa-l cred. Nu pot sa uit sau sa iert, dar incerc sa trec peste. Incerc sa nu mai amintesc de asta. Stie ca daca mai calca pe bec s-a terminat. Nu stiu cat timp trebuie sa mai treca sa fie totul ca la inceput desi el chiar face multe pentru asta. Zina decizia e doar a ta [flo].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citindu-va pe toate, am dat dreptate la fiecare in parte. Logic ar fi sa rup relatia, deoarece am suferit enorm si noi nu mai suntem ce-am fost. Dar intervin multe altele, care ma "tin legata". In primul rand copilul, caruia o data, asa in timpul unui joc, l-am intrebat daca i-ar placea ca tata sa mearga sa stea mai mult timp plecat (el stie ca pleaca o zi doua cu serviciul in delegatie), in alta parte, iar noi doi sa stam acasa fara el. Binenteles ca am formulat cum am stiut eu mai bine, ca sa nu-l sperii. Raspunsul a fost: "nu, vreau ca tati sa stea cu noi, sa nu plece niciodata". Al doilea motiv este ca, nu cred ca as suporta sa-l vad cu alta sau poate casatorit cu alt copil. Sunt egoista stiu, dar asta simt. Stiti, acum vreo 3 saptamani, i-am prins in cel de-al 2-lea telefon al lui, ca a apelat pe cineva cu un nume care nu-l stiam (nu stiam nici ca foloseste un alt telefon, dar stiam de existenta lui), la o ora la care nu poate sa spuna ca a sunat in interes de serviciu. Precizez ca sotul are o pozitie inalta, unde este intr-un contact permanent cu oamenii, si vin si doamne, domnisoare care se gudura in fata lui...Ca sa revin, l-am intrebat cine este X, am vazut ca m-a mintit cand mi-a spus ca nu stie, i-am spus clar in fata ca voi divorta daca nu raspunde, mi-a spus dupa 5 minute de gandire ca este o fosta colega de liceu care a venit la el la birou, acum nu stiu cat timp (nu se mai vazusera de pe-atunci, in liceu avusesera o forma de relatie), cu probleme legate de serviciul lui, dupa care tipa a inceput sa-i trimita mesaje, sa flirteze cu el, iar el a intrat in jocul ei. Asta a fost raspunsul lui, justificarea fiind, faptul ca eu sunt rece cu el, iar el dorea sa fie "mangaiat" putin in orgoliul masculin. Normal ca m-am enervat, m-am simtit din nou tradata, i-am spus ca daca nu-l prindeam, pana unde mergea??? Si acum ma intreb. Dupa cateva zile, mi-a spus ca tipa l-a sunat la birou, deoarece isi inchisese celularul, iar el i-a spus sa nu-l mai caute ca ceea ce fac ei nu este corect, iar eu am aflat si normal, nu-mi convine. Sunt multe de spus aici (si faptul ca de ce el i-a dat numarul celuilalt telefon, daca nu vroia si el ceva, daca s-a intamplat altceva intre ei, daca, daca...). Atunci a fost momentul in care sotul a spus ca el vrea sa schimbe cu totul relatia noastra, ca doreste sa fie sincer (dar eu nu pot sa-l cred), ca vrea sa fim o familie adevarata. Mi-e greu, nu mai pot avea incredere, de aceea vroiam sa vad daca alte persoane au putut sa treaca peste si cum. Daca intr-adevar se poate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zina [flo][pup]sunt sigura ca vei lua decizia cea mai buna bptr voi! Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007) [url="http://desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe de vara 2010&page=11"]Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/advancedsearch.asp?search=1&catid=0&SearchStr=&AllAnyExact=all&customs_criteria=1&cfs_txt_UMANITAR=Da%20-%20cumparatorul%20alege&cfs_txt_UMANITAR=pt%20Bogdan&PriceFrom=&PriceTo=&StartFrom=&StartTo=&EndFrom=&EndTo=&ExcludeStr=&IsAuction=on&OrderBy=end_desc&MaxResults=50&sbmtAdvSearch=%3E%3E#results"]Am produse la bazar umanitar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zina, sotul tau n-a fost sincer cu tine nici cind l-ai prins prima oara. Si nu a aratat nici un pic de remuscare. L-ai primit inapoi fara consecinte pentru el si tu ai ramas sa te framinti in continuare. Normal ca nu poti ierta, fiindca nu ai avut o discutie deschisa cu el despre ce s-a intimplat (si ma refer la o discutie fara urlete, isterii, amenintari). Uite, sotul unei doamne de aici care a scris si-a vindut obiectivele. A pus capat conditiilor care l-au adus in contact cu don'soara. Al tau sot ce a facut ca sa iti merite iertarea? Nu poti ierta pe cineva care nu regreta adinc si adevarat greseala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zina, eu sunt o persoana care poate face o mie si una de compromisuri, care trece peste orice. Dar ... limite trebuie sa existe. Nu mi-a placut absolut deloc ce ai scris tu acum ... e tare trist. Daria & felina fioroasa[zana][url="http://4.bp.blogspot.com/_TFA_yYALrsI/SvnpIYmTTTI/AAAAAAAAAB4/KQmqdH1SKtU/S220-h/IMG_0662_1.jpg"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristoiu, iti vine sa crezi ca sotul si-a cerut iertare pentru ceea ce-a facut numai acum? Dupa 4 ani. Cu o luna in urma (aprox), am avut o discutie legata de sentimentele ce i le port eu, de relatia noastra, de noi. Am stat la o masa, in oras, ca sa stiu ca nu va putea sa tipe sau sa se enerveze (cum facea de obicei), i-am explicat clar prin ce-am trecut, ce calvar am trait si ce-mi doresc, el de-abia atun ci si-a cerut iertare, spunandu-mi ca ii pare rau si stie ca a gresit. Ca mai apoi sa urmeze faza cu telefonul. Cum crezi ca l-am considerat eu, stiind ca numai cu putin timp in urma imi promitea ca va face ca totul sa fie ok. Cand a auzit ca vorbeam cu avocata la telefon cerandu-i o intalnire, pentru ca vroiam sa divortez (a intrat in camera exact cand am sunat-o si nu m-am mai ferit de el, am vorbit fara perdea fata de el), atunci probabil, a realizat ca vorbesc serios, si a inceput sa planga in hohote si sa ma roage sa nu fac acest lucru. Si am amanat, spunandu-i ca este ultima sansa, eu tot sper sa fie bine, dar ce incredere sa mai am? Acum, se vede ca el incearca sa faca in asa fel incat eu sa ma simt mai bine, dar ma intreb, oare este posibil sa fie asa cu mine si in acelasi timp sa ma minta si in continuare sa joace murdar? Doamne, sper sa nu fie asa, ar fi mult prea mult, ar fi atunci un om pe care nu cred ca l-as mai putea privi...niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte omul a derapat o data, Zina nici nu-l lasa, dar nici nu-l vrea, pai dupa 4 ani de reprosuri si scandaluri ce e de mirare ca omul isi cauta din nou companie placuta? Omul probabil nu merita iertarea ta, dar e prea slab sa te lase , iar tu tii cu dintii de el si ai vrea o minune ca sa uiti ... ori minunea aia nu exista, eventual o spalare pe creier. Patru ani! patru ani pierduti si pui responsabilitatea pe umerii copilului care chipurile ti-a spus ca nu vrea sa va despartiti ... Mi-am facut blogul privat, prea multi ochi cascati la durerea mea si nu toti cu inima curata. Cine mai doreste sa stie ce e cu noi sa imi dea un semn pe privat, dar sa fie om bun :-) Sib [url="http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/"]Aripi tot mai grele[/url] *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87332"]Nasterea ariciului Vladimir[/url] *** [url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/2010/"][foto][/url] *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123985"]Anna, o nastere cu viteza[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Zina
Cristoiu, iti vine sa crezi ca sotul si-a cerut iertare pentru ceea ce-a facut numai acum? Dupa 4 ani. Cu o luna in urma (aprox), am avut o discutie legata de sentimentele ce i le port eu, de relatia noastra, de noi. Am stat la o masa, in oras, ca sa stiu ca nu va putea sa tipe sau sa se enerveze (cum facea de obicei), i-am explicat clar prin ce-am trecut, ce calvar am trait si ce-mi doresc, el de-abia atun ci si-a cerut iertare, spunandu-mi ca ii pare rau si stie ca a gresit. Ca mai apoi sa urmeze faza cu telefonul. Cum crezi ca l-am considerat eu, stiind ca numai cu putin timp in urma imi promitea ca va face ca totul sa fie ok. Cand a auzit ca vorbeam cu avocata la telefon cerandu-i o intalnire, pentru ca vroiam sa divortez (a intrat in camera exact cand am sunat-o si nu m-am mai ferit de el, am vorbit fara perdea fata de el), atunci probabil, a realizat ca vorbesc serios, si a inceput sa planga in hohote si sa ma roage sa nu fac acest lucru. Si am amanat, spunandu-i ca este ultima sansa, eu tot sper sa fie bine, dar ce incredere sa mai am? Acum, se vede ca el incearca sa faca in asa fel incat eu sa ma simt mai bine, dar ma intreb, oare este posibil sa fie asa cu mine si in acelasi timp sa ma minta si in continuare sa joace murdar? Doamne, sper sa nu fie asa, ar fi mult prea mult, ar fi atunci un om pe care nu cred ca l-as mai putea privi...niciodata.
Nu, nu ... Zina, cu speranta nu treci marea, sa fie clar. Nu ajunge sa amini si sa stai cu mainile incrucisate sa speri ca va fi bine. Eu ti-am dat mai demult un link, vad clar ca n-ai trecut pe acolo. Imi pare rau, dar ala a fost sfatul cel mai bun pe care ti l/am putut da. Da, imi vine sa cred ca abia acum si-a cerut iertare. Fiindca mie mi-e clar demult de ce nu poti ierta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...