Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cati dintre voi au iertat cu adevarat...???


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ioanaiub
Citat:
citat din mesajul lui accept92 Totusi, v-as ruga sa observati faptul ca am zis ca bag mana in foc pentru tatal meu. Acuma...daca voi stiti mai multe despre tata decat stiu eu...spuneti, nu tineti pentru voi.
si eu as fi putut sa bag mana in foc pentru tatal meu [q] ... noroc ca n-am facut-o [bang] Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007) _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
Dar totusi tatal tau nu este acelasi cu al meu...sau atat de grava e situatia?[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 279
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

sunt multi barbati fideli. in general ii recunosti dupa cum alearga acasa dupa job, unde pun mana pe aspirator/ciocan/oala si se ocupa si de copii. nu toata lumea ii apreciaza ca nu sunt imbracati dupa ultimele fitze in general, nu prea au zeci de gadgeturi si nici atitudine "de gasca". zina tu nu vrei sa divortezi nu vrei sa faci ceva sa fie bine nu ierti nu uiti nu treci mai departe CE VREI DE FAPT???? sa-ti moaie cineva posmagii??? mama de Carol (29.12.2008) si [gravired]6+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Accept. Exista multi barbati care nu inseala (dar sa stii ca nu are legatura cu banii!) si barbatii astia sunt grupati, asa cum sunt grupati si aceia care inseala constant. Adica daca ai un sot dintr-o categorie, mai mult ca sigur ca si prietenii lui sunt la fel. De aici si impresia ca toti sunt "la fel". In grupul nostru de prieteni nu sunt de-astia umblatori. Gasca e veche, si vreo doi tipi care sunt ceva patologic in sensul asta au fost eliminati incetul cu incetul, mai mult de salut-salut nu mai primesc si ce e trist e ca si sotiile lor primesc acelasi comportament, pe motiv ca nu intelege nimeni "de ce raman cu ei". Mai mult, e foarte usor sa recunosti un tip de genul asta, odata ce te-ai fript cu ei. Cand eram foarte tanara, de fapt e vorba de primul meu prieten serios, am patit-o si eu. M-a inselat chiar la inceputul relatiei. Eu evident am facut traseul obisnuit, suferinta, stima de sine spre 0, pazit, gandit non-stop numai si numai la ce face, daca o face, de ce a facut-o etc etc. Zina, mi-a luat 3 ani de zile sa-l parasesc! Pana m-am convins ca nu pot sa-l iert si ca nu mai pot trai terorizata de suspiciune. Insa doua lucruri s-au intamplat: am inteles ca eu nu pot sa trec pentru asta niciodata si am invatat sa-i recunosc pe cei care inseala. Si trebuie sa subliniez ca mie inselatul nu mi se pare tradare sau agresiune... lucrurile astea se pot intampla, dupa ani de zile intr-o relatie poti avea nenumarate nevoi, de nou, de emotie, de confirmare etc, etc... insa stiu ca n-as putea continua relatia daca s-ar intampla. De "luptat" nici nu s-ar pune problema. Tu evident nu-l mai vrei pe sotul tau, si e normal, nici eu nu l-as mai vrea. Mai ales ca nu vad sa faca mari eforturi sa fie iertat, decat asa recent, declarativ... J si Carla (05.02.2006) [url="http://reargarden.wordpress.com/"]in the rear garden[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui J G Exista multi barbati care nu inseala (dar sa stii ca nu are legatura cu banii!) si barbatii astia sunt grupati, asa cum sunt grupati si aceia care inseala constant.
Exact! De fapt despre asta e vorba, nu neaparat despre criteriile care ii grupeaza. Eu am avut de-a face cu un anumit gen, sunt sigura ca mai exista si altii. Cert este ca desi eu si vara-mea eram prietene bune, niciun prieten de-al meu nu s-a putut imprieteni cu prietenul ei...despre care n-am nicio dovada dar stiu ca daca ieseam la o bere se baga musai in seama cu ospatarita. Culmea e ca ea a stat mai bine de 10 ani cu el...si au avut ocazia sa-l cunoasca toti prietenii mei. Este un pic de masochism si la femeile care trag la astfel de barbati. Eu ma desparteam de prietenii mei din te miri ce capricii...ea nu si nu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Accept, te inseli si iar te inseli...toti prietenii mei, au fost "normali", fara bani, masini, fara geluri pe par, haine de firma s.a.m.d. Cam repede pui eticheta asupra unui om. Cum ai spus si tu...teoria ta nu sta in picioare. Nici sotul nu a avut nimic, dar absolut nimic cand ne-am cunoscut. Ei bine? Si sa stiti, ca da, sunt barbati care alearga repede acasa dupa job, aspira, fac mancare, ii freaca talpile sotiei ca-i obosita, are grija de copii, dar asta nu-i impiedica sa aibe si o amanta. Faptul ca sunt "cooperanti" in viata de familie, nu inseamna ca ei nu inseala. O, si o pot face asa de bine, incat sotia nu banuie nimic, chiar ar da explicatii exact ca si acestea de aici, cat de harnic, bun si cinstit este el. Ma repet, putini, foarte putini sunt cei care nu inseala, pentru aceia jos palaria. Accept, am vazut barbati care par dedicati trup si suflet sotiei, familiei, nu dau de banuit cu absolut nimic in societate, ca ar fi genul acela fustangiu, dar totusi...s-a aflat pana la urma ca de fapt si el isi insela sotia, dar cu foarte multa diplomatie. JG, nu este corect sa spui ca un barbat care inseala, are numai prieteni la fel ca el. Poate avea si-un prieten fidel, care sa nu-i impartaseasca aceleasi idei, dar raman prieteni. Uite de exemplu, prietena mea cea mai buna isi inseala sotul sistematic, eu nu am facut-o niciodata, si nu pot spune ca 'ma iau dupa ea", dar nici ca m-am despartit de prietena din aceasta cauza. Imi spun parerea si atat. Da, sunt barbati care la indemnul sotiei (sau invers) isi lasa un prieten, din cauza de mai sus, deoarece pur si simplu sotiei ii este teama ca sotul ei sa nu deprinda aceleasi obiceiuri ca infidelul. Corect? Nu am vazut pana acum barbati care sa-si lase prietenii, din aceasta cauza. Asta nu mai inseamna prietenie. Daca sustin aceasta parere, nu inseamna ca sunt de acord cu ea, dar din pacate, asta e lumea in care traim...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Zina Si sa stiti, ca da, sunt barbati care alearga repede acasa dupa job, aspira, fac mancare, ii freaca talpile sotiei ca-i obosita, are grija de copii, dar asta nu-i impiedica sa aibe si o amanta. Faptul ca sunt "cooperanti" in viata de familie, nu inseamna ca ei nu inseala. O, si o pot face asa de bine, incat sotia nu banuie nimic, chiar ar da explicatii exact ca si acestea de aici, cat de harnic, bun si cinstit este el. Ma repet, putini, foarte putini sunt cei care nu inseala, pentru aceia jos palaria.
Pai ce sa zic, daca tu nici in astia 'n-ai incredere'...cum poti trai cu al tau care toata ziua e pe drumuri, in we pe la intruniri de motociclisti, si pe unde mai umbla el? Degeaba te repeti, ca asta nu te face mai convingatoare. Degeaba te minti ca sigur aia care stau p'acasa sigur insala iar al tau acum face eforturi sa fie totul bine, problema fiind la tine. Sa fim seriosi...Mai bine ai privi realitatea in fata, nu poti face nimic pentru ca stii foarte bine ca nu merita si preferi sa ramai in starea asta...nici nici...decat sa nu te mai poti ascunde dupa deget.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Accept, sotul ajunge acasa de regula pe la ora 20, am mai spus, din cauza serviciului, functiei mai precis. Da, asta vara, in weekend pleca cu motorul, dar nu tot weekend-ul, acum fiind frig afara, sta acasa. Da, are si delegatii, cam de 2 zile, la o frecventa de o luna. Si da, poate insela, fiind plecat, dar poate insela si stand acasa. Corect? Nu trebuie sa-mi explici mie ca sotul este plecat mai mult de-acasa, decat altii, si asa inseala, poti insela si cu program de venit acasa la ora 15, cu zambetul pe buze. Asta nu intelegi tu. Tu imi repeti mie, basmele acestea de genul, barbatului fidel...eu asta am spus, sunt putini fideli, restul...si nu trebuie sa ai pe alta, este de-ajuns sa o faci si o singura data, tot inselat se cheama. Nu-i iau partea sotului, nu sunt nervoasa pe barbati (daca la asta te gandesti), nu ma ascund dupa deget, dovada ca stau aici si-mi dezvalui inima, dar asta este ziua de astazi, mai bine spus...asta este realitatea. Tu poate nu vrei sa accepti faptul, ca un barbat "de casa", poate insela. N-ai de unde sa stii, poate a avut si acesta o "scapare", nu vei stii niciodata, decat atunci cand el iti va spune in fata. Si Accept, pot face multe eu, dar stau inca si ma gandesc ce este mai bine, asta nu inseamna ca nu sunt realista. Sotul merita o a doua sansa, motivele le-am spus care sunt, nu ma repet, si nu as vrea nimanui sa fie in starea mea acum. Tocmai ca vreau sa ies din ea, am venit aici, cerand sfaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Barbatii fideli nu sunt un basm. Daca ai avut tu ghinion, imi pare sincer rau. Poate ar trebui sa cauti in alta parte, un alt gen. Unde am zis eu baiat "de casa"? Ce-i ala? Acu daca de la munca vine acasa...pai normal...unde sa se duca? Program in fiecare seara pana la 8, delegatii, functie...si bani zici ca ciuciu. Si ma acuzi pe mine ca spun basme. O dam in ridicol.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Accept, citeste ce scriu, nu mai arunca cu vorbe-n vant. O dam in ridicol? Nu stiu care dintre noi... Am spus, ca inainte de casatorie (cand l-am cunoscut, asa am scris), sotul nu a avut nimic. In timpul casatoriei, a obtinut job-ul acesta, deci situatia s-a schimbat. De unde si pana unde tragi tu concluzii de genul acesta? Dar tare-ti mai place sa stii ca tu ai dreptate deplina. Nu citi intre randuri. Stii, pana la urma, ar fi bine sa ai dreptate, dar sper ca niciodata sa nu afli ca te-ai inselat. Atunci vei suferi de 2 ori mai mult (deoarece ai trait cu impresia aceasta pe care o ai acum).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Zina
Mai Accept, citeste ce scriu, nu mai arunca cu vorbe-n vant. O dam in ridicol? Nu stiu care dintre noi... Am spus, ca inainte de casatorie (cand l-am cunoscut, asa am scris), sotul nu a avut nimic. In timpul casatoriei, a obtinut job-ul acesta, deci situatia s-a schimbat. De unde si pana unde tragi tu concluzii de genul acesta? Dar tare-ti mai place sa stii ca tu ai dreptate deplina. Nu citi intre randuri.
Pai tocmai ca am citit si am o memorie foarte buna. Ai fost intrebata daca stai cu el pentru bani...ai zis ca nu...ba ca dimpotriva...nici nu are prea multi. Acu...ceva bani avem toti...da cand 'muncesti' atata si ai si 'functie'...te astepti parca si la un slariu pe masura. Dar subiectul asta e o terapie pentru tine...nu ceri sfaturi...vrei doar sa contrazici pe toata lumea, ca sa te ajuti sa te minti. Absolut toti care ti-au scris au dreptatea lor, tu raspunzi numai cu "NU"...nu este adevarat, asta nu pot, dar nu intelegi, e asa da nu-i asa, ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...