Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cati dintre voi au iertat cu adevarat...???


Recommended Posts

Zina sincer si mie mi se par regulile extreme. Da, probabil ca sa te simti mai bine vrei sa-i controlezi telefonul. Daca chiar doresti sa faci asta o poti face cand el nu stie, pentru linistea ta. Insa eu consider ca nu tii un om cu forta, daca vrea sa te insele o faca oricum, cu telefon controlat sau nu. Deci masura asta e extrema. Nu discuti cu un copil de 4 ani ci cu un adult. Pe mine ma enerveaza si daca al meu imi umbla in geanta, desi nu insel, nu ascund nimic, efectiv ma enerveaza. Daca as sti ca o face ca forma de control chiar m-ar apuca pandaliile. Si da, daca as afla ca ma inseala as divorta in secunda doi, pentru ca stiu ca nu sunt capabila de iertare. Si nici tu nu esti. A ma minti pe mine ca am iertat (si implicit pe el), a trai o viata de cosmar cu teama ca o va face iar si iar, de cate ori am eu o perioada aiurea, imi pare rau dar eu nu pot trai asa. Le admir totusi pe cele care iarta cu adevarat. Insa tu nu ai facut-o.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 279
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Zina Razbunare era daca incepeam sa insel si eu in stanga si dreapta, sau sa ma port cu el cum s-a purtat el cu mine odata.
Eu daca as calca stramb as prefera de o mie de ori sa 'se razbune' sotul facandu-si si el de cap daca asta l-ar ajuta sa ierte decat sa avem 4 ani de rahat. Cine stie, poate daca gandeai asa ti-ar fi placut si tie putina libertate si azi aveai o relatie deschisa si fericita cu sotul tau. Cramponarea asta in 'vai...s-a culcat cu alta!' denota o maturitate emotionala pe la nivelul adolescentei si nu face decat sa te tina in loc. Tu crezi ca il pedepsesti pe el dar de fapt te pedepsesti pe tine, ti-am mai spus-o. Putea sa-ti fie bine in astia 4 ani...cu el sau de ce nu...cu altul...Sper sa nu te trezesti prea tarziu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Accept, abtine-te sa jignesti. Daca vrei sa scrii ceva, fa-o cu mai multa diplomatie. Luna, i-am cerut o singura data sa vad cine l-a sunat, intr-o seara, era tarziu si mi-a spus ca trebuie sa plece (in urma telefonului) pana la servici, nu cred ca am facut ceva atat de rau. Nu-i controlez niciodata telefonul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zina, eu tot nu inteleg ce doresti de la topicul asta ... un loc in care sa te plangi si lumea sa-ti cante in cor ? mai bine fa-ti un jurnal atunci. Nici macar n-ai observat ca aproape toata lumea da cam acelasi sfat ? LASA-L naibii sa plece sau pleaca tu, chinuiti copilul ala degeaba de 4 ani de zile![bang] Sib [url="http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/"]Aripi tot mai grele[/url] *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87332"]Nasterea ariciului Vladimir[/url] *** [url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/2010/"][foto][/url] *** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123985"]Anna, o nastere cu viteza[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zina, deci care era intrebarea? [:)] Daca e posibil sa ierti si sa fii fericit dupa aia, nu? Adica vrei sa stii daca e vreo sansa sau de acum incolo fie va despartiti, fie va chinuiti? Pai, sigur ca exista sansa asta, nu-s doar povesti, nu cred ca ii place cuiva sa-si aduca aminte ca a fost inselat si totodata sa minta ca acum e totul ok. Important e sa vezi cum au facut altii si care din strategiile respective ti s-ar potrivi tie (in primul rand) si sotului tau. Eu pot sa-ti spun doar atat: cu cat ii ingradesti celuilalt libertatea, cu atat ai mai putine sanse. Chiar daca nu te mai inseala, fericire sigur nu e. Nici a ta, ca daca nu inveti sa-i acorzi incredere neconditionat, o sa stai mereu cu frica in san, nici a lui, ca o sa simta ca are alaturi un gardian, nu o nevasta. Asta nu inseamna sa te faci pres, dar nici sa-l faci pe el. Cu siguranta, fericiti impreuna nu pot fi decat doi oameni liberi, care invata sa treaca peste defectele si greselile partenerului si sa se bucure de calitatile si faptele lui bune. Si o a doua chestie, verificata [bang]. Daca partenerul face ceva ce nu-ti convine (pot fi mai multe chestii, ca te-a inselat, ca s-a imbatat, ca a pierdut bani la pariuri...), treci la represalii, dar nu la reprosuri! Represalii inseamna sa-i suspenzi din privilegiile la care chiar tine - tu stii care-s alea. E preferabil sa-l ameninti ca-l parasesti sau chiar s-o faci pentru o perioada, ca represalii, decat sa-l tot carai cu reprosuri. Ne votati, va rugam? rat1 si rat 2 http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=24
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
Iti zic sincer, presupunand ca as gresi eu cu asa ceva, in primul rand m-as simti vinovata, foarte vinovata, m-as tara pentru iertare, insa daca si 4 ani mai tarziu mi s-ar arunca asa ceva in fata mi-as lua frate catrafusele si m-as duce.
Corect. Dar situatia de fata nu este asta. Sotul Zinei, dupa ce a inselat-o, nu s-a simtit vinovat, nu s-a tarat pentru iertare ca sa o obtina si apoi din senin dupa 4 ani i s-au aruncat din nou reprosuri in fata pentru fapte de mult trecute. Sotul ei a avut o atitudine nepasatoare, degajata, relaxata, "lasa-ma sa te las" dupa incidentul de acum 4 ani pana acum 2 luni de zile. Cu alte cuvinte, pana acum 2 luni putin i-a pasat daca e iertat sau nu. Si-atunci normal ca-i vine sa-i arunce reprosuri in fata si sa-l suspecteze in continuare.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sibylle, era foarte usor sa intelegi ce vreau de la topic, era scris in prima postare. Din pacate din postarea ta eu nu am simtit decat rautate si nervi asupra mea, de ce? Uite ce am intrebat :"Cum a fost la voi? Sunteti chiar fericiti acum? Se poate asa ceva? Sau sunt doar povesti....". Asta in contextul a ceea ce-am descris. Si nu am primit raspuns la intrebare, ci doar pareri asupra persoanei mele. Daca nu stii sa-mi raspunzi la intrebare, de ce te-ai mai ostenit sa scrii? Si te rog formuleaza mai frumos frazele, la urma chiar ai sarit calul. Din ce-ai scris la urma, se vede clar ca nu ai citit tot ce-am postat, daca o faceai vedeai ca sotul nu vrea sa plece, nu s-a gandit nici o clipa la acest lucru, el vrea sa fie bine, eu la fel, dar nu prea reusesc. Ce este greu de inteles? Am cerut alte pareri vis-a vis de experientele altora, nu am cerut "impunsaturi gratuite".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zina,nu mai da mey cu "bita virtuala"in stinga si dreapta ca dai degeaba!Esti agresiva aiurea,ca de ficerae data cind nu -tzi convine ce tzi se spune! Daca ai vrut sa intzelegei ceva din emsajul meu,ai facut-o,daca nu...nu ,si iar mai stai tu 4 ani in cosmar(creat de tine in mare parte)!Eu chiar tzi-am spus din proprie experientza,asa ca ...nu ma lua la intrebari aiurea ca eu chiar nu-s genul care daca nu are ceva de spus... tzine sa spuna! Deci vorba aia"ori laie,ori balaie"![:D][:D][:D] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uau Andacos, cu ce te-am luat eu la intrebari? Doamne, raman uimita de reactia ta. Chiar nu ma asteptam la nervii astia. Da, mi-ai spus ori, ori, dar eu doream sa stiu parerea celor care au trecut printr-o situatie similara. Spui ca vorbesti din proprie experienta, dar nu spui nimic concret. Si inca ceva, m-am saturat sa fiu luata la rost ca ripostez cand nu-mi convine ceva, dar spune-mi te rog Andacos, tu acum n-ai ripostat la "mine", prin simplul fapt ca nu-ti convine ceea ce scriu? Unde este egalitatea? Daca ai ceva de spus la subiect, spune, daca nu lasa-ma in pace cu postarile tale pline de nervi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...