Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cati dintre voi au iertat cu adevarat...???


Recommended Posts

mda, mi-a luat ceva timp, recunosc! eu chiar mi-am dat interesul sa o ajut. dar am vazut-o sa se invarte prea mult in jurul cozii si tocmai de aceea am facut un efort suplimentar, copy/paste, pt a-i da sa reciteasca mesajele. oare are vre-un efect benefic?

 

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 279
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

numai ca uitam esenta...putem sa INCERCAM sa o ajutam, dar nu putem avea pretentia sa o facem sa si aplice opiniile noastre. Cred ca mesajul lui Dov parca a fost o buna concluzie...sunt multe Zina care se lupta, multe Zina care se contrazic, nu inseamna ca ea nu e consecventa in relatia vis a vis de subiect si de ce spune, in sufletul ei mi se pare ca e dilema, si subiectul asta e doar o particica din dilema ei. Ceea ce noua ni se pare normal ei nu ii este, si e absolut firesc sa fie asa, cum ar fi sa ia decizii asa drastice in viata ei bazandu-se pe discutiile de pe DC.

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, cred ca nu ai avut ce face, de te-ai straduit" asa de tare cu mesajele. Legat de ideea ta ca eu m-as contrazice, eu spun ca nu, draga mea. Fiecare zi mi-a adus altceva, alte trairi, alte intamplari, care le-am postat aici, si vad ca este o greseala, de vreme ce se gaseste una ca tine care sa inceapa sa caute acul in carul cu fan. De fapt, ce vroiai sa demonstrezi? Ce interes ti-ai dat tu ca sa ma ajuti, cum sustii? Astea sunt prostii, rautati gratuite. Poate la tine ce ti se pare benefic, la altul i se pare malefic. Marina a punctat bine, si mai ales cand a spus ca nu se pot lua decizii drastice doar ca asa considera unele de-aici de pe forum ca este corect sa faci. Stii Marina, sunt convinsa ca multe doamne de-aici nici ele nu aplica in viata de zi cu zi sfaturile date fetelor aflate in impas. Am simtit, din pacate, aici, multa ipocrizie, falsitate, si un simt al ironiei mult prea dezvoltat. Parca ne-am afla intr-un ring de box, care pe care, care sa "dea" mai tare, care sa "spuna" mai bine, o incercare de-a te forta practic sa imbratisezi ideile lor, opiniile si comportamentul de ce nu. In spatele acestor nume, sunt persoane dragele mele, care multe si-au deschis sufletul aici, iar voi ati aruncat cu vorbe grele peste ele, cu atitudini de om iritat la ceea ce vedeti scris, judecati prea repede, etichetati persoana prea repede, si de fapt nu o cunoasteti deloc. Mirela, chiar ma intreb daca nu a fost o razbunare din partea ta, la faptul ca eu nu am fost de-acord cu tine la subiectul deschis de tine in alta parte. Ca altceva nu vad de ce ai intervenit, puteai sa-mi spui simplu sa recitesc mesajele, scuteai timpul pierdut. Si nu am ramas deloc impresionata de postarile tale, nu am de ce sa-mi revin...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, poate ai drepate si este chiar o pierdere de timp cu tine, si ma faci sa regret ca am pierdut timp citindu-te si incercand sa te inteleg. de ce am pierdut timpul!?! poate pt ca AM SPERAT ca vei vedea dincolo de aparente, ca nu te vei martiriza si victimiza in continuare de fiecare data cand cineva isi exprima o alta opinie. ai observat, oare????, ca la majoritatea subiectelor la care postezi si intri in "conflicte" ajungi la aceeasi concluzie eronata si nesanatoasa: cum ca cineva are ceva cu tine si ca lumea este rautacioasa in mod gratuit? oare nu ti-ai pus intrebarea ca poate chiar gresesti? in loc sa privesti cumva constructiv sfaturile primite tu continui sa te afunzi in SUPERFICIALITATE!!! cred ca esti exagerata cand vorbesti despre razbunare. de fapt despre ce razbunare vorbesti? m-am razbunat eu pe tine? unde? cum? lumineaza-ma si pe mine... daca cineva nu este de acord cu mine, la orice subiect as posta, eu una caut sa imi sustin parerea cu toate fortele (daca sunt convinsa ca este ca mine) sau ma mai documentez, recitesc si poate chiar imi schimb parerea! in nici un caz nu caut sa ma razbun pe cineva (nu imi sta in caracter si nici nu vad cum m-as putea razbuna pe un forum). crezi ca eu ii urmaresc pe cei care nu au fost de acord cu mine la un sub deschis de mine si ma razbun pe ei la un sub deschis de ei? e aberant ceea ce sustii! am dat copy/paste la toata seria asta lunga de mesaje pt ca stiam ca tu nu vei reciti paginile! tu nu vrei sa auzi ceea ce lumea are de spus, tu vrei ca lumea sa fie de acord cu tine. sa te aplaude la scena deschisa!!! ai zis ca lumea nu ti-a dat sfaturi si ca nu au vorbit din experienta proprie, iar eu ti-am demonstrat prin aceste copy/paste ca te inseli, multe fete au vorbit din experienta prorpie. ai facut macar o statistica sa vezi cate fete sunt de acord ca procedezi bine si cate nu? cate au trecut prin aceasta experienta si care a fost rezultatul in cazul lor? probabil ca NU pt ca altfel nu ai fi fost atat de inversunata de marea mea RAZBUNARE!!! Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zina, nu cred ca se razbuna nimeni, noua din afara ni se pare situatia evidenta, putem da solutii si ce am face evident in teorie pentru ca nu suntem implicate. La fel cum evident tu nu o sa poti aplica ce spunem noi pt ca : 1. ai face o mare prostie sa iei o decizie radicala in viata ta pe baza celor spuse de noi pe un forum 2. Evidenta noastra nu e evidenta ta pt ca tu esti cea implicata, e vorba de tine si de cei dragi tie, e normal sa despici firul in 4, sa ai indoieli, incertitudini etc. Cu subiectele astea de inima albastra e greu...la alaptat de exemplu poti sa ai pretentia ca lupti pana in panzele albe si militezi pt alaptat pentru ca e bine pt copil, e bine pt mama etc. In probleme de suflet e greu sa iei decizii,sa dai sfaturi, uneori ma intreb daca nu facem rau, sper ca toata lumea sa ia forumul asta ca o forma de discutie, sa reuseasca sa se detaseze, sa vada partea buna oameni cu experiente diferite, culturi diferite impartasesc ceva din convingerile lor, nu ca pe ..."asa au zis fetele pe forum asa fac". Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tabloul pe care mi l-am construit eu arata cam asa:

 

sotul zinei a inselat-o cand ea era gravida, a intrerupt la un moment dat aventura, nu si-a prezentat niciodata verbal scuze/argumente/explicatii ale gestului. a privit actul respectiv ca pe ceva firesc, s-a bazat pe intelegerea venita din partea zinei atunci. prin urmare, el a a vut parte de 4 ani linistiti, in care si-a vazut de iesirile sale saptamanale cu motorul cu amicii lui, si-a vazut de job, care inteleg ca e unul care-i place si-n care intra in contact cu oameni multi deci are o latura de socializare dezvoltata, si-a vazut de computerul lui, de pasiunile si hobby-urile lui, neacordand suficient timp jocului/distratului/vorbitului cu sotia +copilul. familia a reprezentat locul unde se mananca, doarme, unde in general toate nevoile fiziologice, poate si cele de apartenenta, sunt indeplinite. asadar eu il vad fericit si implinit!

 

in aceasta perioada, spre deosebire de viata dulce, molcoma prezentata in paragaful anterior, zina a plans, a suferit, n-a dormit noaptea, a incercat sa nu faca reprosuri legate de actul inselarii, a crescut impreuna cu mama ei copilul, a mers la munca, doctor, parc. cu siguranta nu a fost o viata usoara, linistita, echilibrata, si poate ca asta influenteaza mult situatia actuala.

 

pe mine m-au mai marcat niste episoade: cel cu sotul zinei plecand de acasa in preajma unor sarbatori importante, in urma unor certuri aparute pe un fond oarecum problematic nora-soacra, sau ginere-soacra. atunci tu, zina, ai fost cea care te-ai dus sa-l impaci la birou si sa-l readuci acasa, desi reactia lui a fost extrema si copilaroasa. apoi la fel, cearta de acum cateva saptamani in urma careia a plecat iar linistit la o petrecere fara tine.

 

din toate aceste tablouri si episoade conturate aici, in scris, deci necunoscand nimic din viata reala, mie relatia mie se pare dezechilibrata, cu o Zina extrem de implicata, dornica de iubire si de implinire familiala si cu un sot extrem de axat pe indeplinirea placerilor proprii, fara dorinte mari de a include si familia in planurile lui.

 

el nu si-a cerut scuze niciodata, el nu si-a dorit iertarea si atunci, dupa cum a spus foarte bine si Luna1, nu poate fi iertat daca nu doreste asta.

 

in clipa de fata nu cred ca este prea tarziu sa se echilibreze relatia, pentru ca zina cred ca isi iubeste sotul.

 

dar schimbarea si pasul initial trebuie sa vina de la sot! adica el sa-si prezinte scuzele pentru trecut, el sa ceara iertarea si el sa demonstreze ca poate sa se schimbe si sa dovedeasca mai mult interes pentru viata de familie. in aceste conditii, iertarea zinei va veni natural, firesc, aproape pe nesimtite si nu va fi nevoie de cine stie ce inginerii pentru a ierta si a merge mai departe.

 

imi cer scuze, am scris mesajul din zeci de parti, m-am adresat zinei cand direct, cand indirect, dar nu mai am timp sa modific.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela:id="red"> "ai facut macar o statistica sa vezi cate fete sunt de acord ca procedezi bine si cate nu?" .

Hai ca asta-i buna, draga mea, oare de cand trebuie sa facem statistici pe-aici sa vedem daca ceilalti sunt de-acord cu ce facem si ce nu? Hello!!! Trezeste-te la realitate. De unde si pana unde crezi tu ca celelalte doamne, inclusiv tu sunteti in pozitia de-a aproba ceva sau nu?

Si eu chiar imi pierd timpul cu tine, raspunzandu-ti, scrie cat vrei, cum vrei, copiaza pe celelalte, ca vad ca n-ai nici o originalitate a ta.

Si cu asta, iti urez numai bine, spor la forum! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina [flo]. Of, in sfarsit, Ymca...Da, a fost exact cum ai descris tu, ma bucur ca mai tii minte detalii ale vietii mele din ultima perioada. Si ma repet, inca odata ai dreptate, schimbarea si pasul initial sa vina de la sot: acest pas s-a produs, si-a cerut iertare si chiar a inceput sa-mi demonstreze ca are mult mai mult interes pentru familie. Eu am inceput sa las garda jos, cum ai presuspus si tu, dar mi-e teama ca nu voi reusi total sa o fac, cu toate ca mi-o doresc (de asta am deschis subiectul, dar deja am cucuie la cate bate am primit...). [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...