Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Transcriere casatorie..6 luni?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Fetelor, multumesc pentru raspunsuri. Ea isi face griji pentru ca trebuie sa-si reinnoiasca actele(romanesti) si acum, fiind casatorita, se gandea ca e musai e nevoie de transcriere pentru a avea acte cu noul nume.
Pentru a avea acte romanesti pe noul nume,e musai sa-si transcrie certificatul de casatorie! Dana
Da, asta e clar. Insa daca dureaza prea mult isi va face probabil actele pe numele de fata, adica ca necasatorita. Apoi, dupa ce are noul pasaport are timp sa astepte si 5 ani sa-i inregistreze romanii casatoria.
Asa merge! dar daca va apela la serviciile ambasadei pentru reinnoirea pasaportului s-ar putea si acolo sa dureze destul de mult!Bafta oricum ! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Fetelor, o prietena buna de-a mea s-a casatorit in State luna trecuta. Trebuie sa-si inscrie casatoria si in registrele romanesti si i s-a spus (neoficial) ca dureaza 6 LUNI pana i se elibereaza si certificatul romanesc de casatorie.
Timpul lung de asteptare este adevarat in cazul in care merge in Ro sa faca transcrierea. Vestea buna este ca ambasada are puterea de procesa transcrieri si a elibera certificatul romanesc, lucru care dureaza 1-2 saptamani: Ambasadele si consulatele României pot efectua înscrierea certificatelor de stare civila (nastere, casatorie sau deces) emise de autoritatile statului în care îsi desfasoara activitatea. Înscrierea acestor acte este necesara pentru recunoasterea lor de catre autoritatile române, în vederea producerii efectelor lor juridice. Înscrierea casatoriilor se poate solicita, de asemenea, la misiunile diplomatice ale României în strainatate (in functie de domiciliu petentului). Documente necesare: •extrasul actului de casatorie strain, apostilat sau legalizat de autoritatile locale în original si copie; •declaratia pe proprie raspundere privind inexistenta altei transcrieri în România (formularul se primeste la misiunea diplomatica; •declaratia pe proprie raspundere privind inexistenta altor casatorii anterioare ale cetateanului român (formularul se primeste la misiunea diplomatica) (sau, dupa caz, certificatul de nastere eliberat de autoritatile române cu toate mentiunile de casatorie si de divort. Eu am facut asta in 2007, cand mi-a trebuit transcrierea pt inregistrarea nasterii fetitei mele si la starea civila romaneasca. Eu m-am casatorit in Canada, si consulatul din Montreal mi-a facut transcrierea - am trimis actele necesare (doar certificatul de casatorie in original, restul copii), si mi-au trimis intr-o saptamana inscrierea la starea civila romaneasca, deci practic certificatul romanesc. Deci prietena ta sa contacteaza cat mai curand ambasada sau cel mai apropiat consulat si o sa-i dea ei detalii pentru demersurile necesare. Succes! Cristina, mami de [url="http://www.totsites.com/tot/sophiantonia"]Sophia Antonia [/url] - 1 martie 2007 [url="http://picasaweb.google.com/cristina.sophia07"]Poze[/url] "The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Lady, ce a facut prietena ta cu transcrierea? Si eu incerc sa scap de ea (nu ma pot deplasa la Ambasada), am nevoie pt. deschiderea succesiunii. Cineva mi-a spus sa dau o declaratie ca sunt una si aceeasi persoana pe numele de fata si, acum, casatorita. A trecut cineva prin asta? P.S. Krissy, stiu ca am ramas datoare cu un raspuns/mesaj la "America". Te rog mult sa ma ierti, am tot zis ca scriu, trec prin tot felul de probleme de sanatate si necazuri in ultimul timp si n-am mai apucat... [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, e OK. Imi pare sincer rau sa aud ca ai asa probleme de sanatata, sper ca nu sunt foarte serioase[pup]... Cat despre transcriere, ma indoiesc ca poti scapa fara transcriere, nu sunt exceptii de la regula asta. Dar nu mai pierde vremea, caci nu trebuie sa mergi in persoana la ambasada/consulat, asa cum am scris, am trimis pe posta actele necesare, si pe posta am primit transcrierea si originalele inapoi. Doar contacteaza-i inainte, sa ai o persoana de contact si sa iti dea detalii logistice. Nu stiu in ce zona stai, dar la Chicago la consulat am dat peste niste oameni exceptionali. Da-mi PM daca vrei, iti dau numele/emailul unei doamne de acolo daca te intereseaza. Mult noroc si multa sanatate[flo]! Cristina, mami de [url="http://www.totsites.com/tot/sophiantonia"]Sophia Antonia [/url] - 1 martie 2007 [url="http://picasaweb.google.com/cristina.sophia07"]Poze[/url] "The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, revin mai pe seara, asa ca nu scrie inca. La Washington trebuie sa ma duc, am inteles ca sunt niste scarbosi. La fel, dupa Internet, ca cei din Chicago ar fi amabili, raspund la e-mailuri. Bad luck! Incerc sa o aman, mai corect spus (macar sa rezolv cumva cu succesiunea in termen de 6 luni de la decesul tatei), apoi voi depune toate actele pt. transcriere aici sau in Ro (sper sa nu mai fiu presata de timp atunci si sa aleg varianta cea mai "usoara"). [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am prea mult de completat, totusi citisem ca au nevoie de tine in persoana pt. ca te-ar pune sa semnezi intr-un registru in final (si pe tine si pe barbat). Ba inca spunea cineva (nici nu mai stiu unde am citit) ca l-au obligat pe sot (american) sa-si faca pasaport (poate pt. ca nu-i acceptau licenta de condus ca act de identificare, nu stiu...). Cred ca n-ai auzit despre astfel de "torturi" birocratice... Ma intreb cum fac in Ro cu semnaturile?!!! P.S. Am gasit pe Internet cum se numeste declaratia aceea in engleza (de fapt sunt doua). Incerc intai astfel, dar daca ai vesti (si timp), scrie. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...