Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vitamine romanesti in Germania (33)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui bombi
Am si eu doua intrebari in legatura cu incetatenirea.1. Voi ati tradus certificatul de nastere? Ca anul trecut cind a aplicat sotul meu, a mers si fara ...2. Stie cineva ce trebuie facut in cazul numelor cu diacritice? Se scrie numele corect in romaneste (in cazul meu, numele de fata contine "a~") si ii las pe ei sa se descurce, sau scriu cu "a"?MultumescCristina
align="right" id="quote2">Cel mai in masura sa-ti ofere un raspuns pertinent este Landratsamtul de care apartii. Vei primi de acolo un Merkblatt cu toate Unterlagen de care ai nevoie, inclusiv problema cu numele iti va fi clarificata.Mult succes!„Desparti drumurile, dar nu poti sa desparti si sufletele”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Puiul exact pe acolo mergem si noi intr-o saptamana [:D] zici ca a fost fain la venetia? ui si io abia astept,mai ales ca imi revad niste prietene foarte bune [pk] la care mergem.

 

 

INGERASUL EMMA AIDAid="red">

ALATURI DE SEBI id="blue">

 

Album Claudia

Timisoara Impreuna

 

 

'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'id="red"> Sf.Anton de Padova

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau cetatenie dar trebuie sa treaca 7 ani de stat in Germania (am facut cursul de integrare, fara curs trebuie 8 ani). Asa ca mai trebuie sa treaca vreo 4 ani.

 

Si sa stiti ca intrebarea cu cine trebuie sa intenteze divort noua ni se pare stupida dar sa nu uitam ca alaturi de noi traiesc si alte culturi unde femeia nu are nici un drept si poate doar socrii sau vecinul sa poata intenta divort, in nici nu caz sotia. Macar cu ocazia luarii cetateniei e bine sa afle si sarmanele fiinte ca au dreptul de a se desparti de sotul care poate de ani de zile le trateaza necorespunzator. Pare incredibil dar la unul din cursurile de germana cand am fost intrebati ce citim, o colega a raspuns ca ea nu citeste nimic pentru ca sotul nu-i da voie. Eu am ras ca proasta crezand ca-i o gluma si am simtit brusc cum imi cresc urechi de magar in momentul in care mare parte a "clasei" s-a uitat urat la mine. Am avut colege care invatasera doar 4 clase deoarece dupa ce le-a venit ciclul nu au mai fost lasate sa mearga la scoala. Dar... probabil ca povesti din astea cunoasteti si voi. Deci... din pacate ceea ce pentru unii inseamna normalitate pentru altii e ceva straniu si incredibil. Treaba asta e valabila in orice sens cand vorbim de culturi diferite.

 

Hai ca ma duc la culcare. Noapte buna!

 

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pentru maine, Robert id="purple">si Mateiid="purple">![s] [s] Sa cresteti mari, sanatosi, voinici si norocosi!

Duminica o asteptam pe maica-mea asa ca maine o sa am de smotruit si nu voi apuca sa intru sa fac urarile, de aceea le-am facut de azi.[:I]

 

 

[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)id="orange">id="size1">

Din ce in ce mai mareid="green">id="size1">

Si primele perluteid="orange">id="size1">

Vesnic cu Emma in sufletid="black">id="size1">[ruga]

PENTRU SEBIid="purple">[ruga]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matei si Robert [s][s], sa va traiasca baieteii dragelor!

eu la vapor, descarcam la mannheim, incarcam in dreptul lui baden-baden, da-s blocata, ieri cand am ajuns a cazut autokranul cu tot cu masina, deci probleme...

ClaudiaH, mersi de info [pup]

 

poza cu noi

poze diverse

aprilie 2009

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce faceti fetelor? Lasati subiectul sa moara? Aproape nimeni nu mai are chef sa scrie nimic pe aici....pacat.

 

Le zic si eu cu intarziere la[s]La multi ani! [s][s] Robert de Didi si Matei de Osana.

 

Eu nu am nimic interesant de povestit, acelasi lucru zilnic...gradinita, gatit, jucat cu copilul...

 

 

Va pup!

 

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine
Sunt curioasa daca s-ar pune intrebarile astea nemtilor, nascuti aici, cam citi ar sti sa raspunda.
align="right" id="quote2">

[:D] oo, asta-i deja de super-avansati!
eu le-am dat colegilor mei foaia de test de limba germana (cea care iti calculeaza nivelul de cunostinte si te trimite la un curs de-un anumit nivel) - si de-abia au facut 100 din 140 de puncte.

Mari, mami de dulceatzaid="red"> Elizaid="red"> (06.09.2007) si bondarel Danielid="blue"> (27.06.09)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...