Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vitamine romanesti in Germania (33)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alex, bravo Mariei, ma bucur tare ca o sa mai aveti si voi timp de organizari treburi daca o sa stea mai mult la gradi...

Angiuta, ei incerc si eu doar ca eu mai ies din de si atunci nu am net, deci aveti si voi grija "sa nu se stinga focul" [pup]

Ioana draga te lamuresc eu la tel de indata ce ajung acasa, acusi is la vapor(acu am venit sa-l iau si pe omu acasa ca nu incarca in weekend si cum nu mai avem decat o masina viabila...), deci maine cred, nu am pe un an intreg dar calculam noi ca si eu is curioasa cat fac cheltuielile astea dar nu am avut vreme sa le iau la mana...

in rest sanatosi suntem, asta-i important! toni merge bine cu scoala, si-a facut multe prietene, ieri seara m-a pus s-o tund, a iesit ok!, eu cu mama am fost ieri cu bicicletele vreo 9 km pe malul moselului, am batut nuci, a fost fain doar ca ma tine umarul [:D]

cam atat, va pup!

 

poza cu noi

poze diverse

aprilie 2009

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui angiuta
Ramona eu prea multe nu reusesc sa fac cu Vladut. Activitati organizate nu avem,iar la gradi mare lucru nu face, tot timpul se joaca.
align="right" id="quote2">Mai, nu moare subiectul, da' mai are si lumea treaba (mie mi-a fost berbatul plecat o saptamana si-am fost singura acasa cu puii.Multam de ponturi [pup]. Uite, tablita magnetica n-am, sigur o sa ii cumpar una, ca si-asa nu mai stau magnetii pe frigider.Carioci in mana Elizei n-o sa vezi pana n-o incepe scoala si o sti sa scrie cu ele [:D]. Si nici atunci nu-i sigur ca nu mazgaleste si canapeaua / peretii cu ele ...Mari, mami de dulceatzaid="red"> Elizaid="red"> (06.09.2007) si bondarel Danielid="blue"> (27.06.09)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tumpi
Revin si eu printre voi cu o intrebare pt cele ce stau la case.Cam cat platiti voi Heizkosten pe luna.Perioada vara/iarna?Cu ceva exemple daca se poate.Ca si asta e in functie de suprafata si persoanele ce locuiesc acolo, normalEdit ca mi-am mai adus aminte de ceva.Ma mai interesa si cat costa gunoiul,sau cum se calculeaza, la fel si apa.
align="right" id="quote2">Noi stam intr-o 3 Familienhaus. La primul etaj e un praxis, noi la 1 si sus la mansarda mai stau 2 tineri. Avem 3 camere destul de mari, fiecare calorifer din camera are un contor montat pe el. O data pe an vine cineva de la Entega si citeste contorul. Gunoiul - se plateste doar Restmüll-ul. De-aia noi sortam tot si avem pentru intreaga casa doar un singur tomberon de gunoi. Restul se recicleaza si le ia gratis primaria orasului.Apa nu stiu cum e, tot asa, in functie de consum (la noi e mai scumpa apa, ca cica o pompeaza sa urce pana in oras, si-o pompeaza si s-o scoata afara)Si pt toate astea platim 190 de euro pe luna...Mari, mami de dulceatzaid="red"> Elizaid="red"> (06.09.2007) si bondarel Danielid="blue"> (27.06.09) Edit: dupa re-calcularile de 1 an de zile nu ni s-a schimbat suma, asta inseamna ca ne-am incadrat cat de cat corect (am primit inapoi vreo 40 de euro)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uit: Angiutza, Eliza de-abia de prin august a inceput sa mai scoata cate-un cuvant, doua (ne-am intalnit in concediu cu 2 mamici cu pui din odiseea ei).

Acum, mai nou, repeta dupa mine (unele) cuvinte cand ne uitam pe carti. Suntem insa departe de-a face propozitii ...

 

Mari, mami de dulceatzaid="red"> Elizaid="red"> (06.09.2007) si bondarel Danielid="blue"> (27.06.09)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana,merci, dar ma refeream la cele care platesc singure ,nu ce intra in Nebenkosten.Asa si eu stau in 3 Partein Familienhaus si stau la parter cu gradina.Si noi aici platim Nebenkosten 150,dar asa cum spuneam este vb de cheltuielile unei case, asta voiam sa stiu.[pup]

 

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor.

 

Am trecut sa va salut. Eu sunt cam trista ca a plecat mama, 2 saptamani a fost fff putin, dar sper sa revina in noiembrie.

Simo, daa, si noi suntem incantati ca Maria id="orange">s-a mai obisnuit, cat e ea la gradi, Cristi face treaba la casa. De azi incepem sa punem parchetul.

 

[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)id="orange">id="size1">

Din ce in ce mai mareid="green">id="size1">

Si primele perluteid="orange">id="size1">

Vesnic cu Emma in sufletid="black">id="size1">[ruga]

PENTRU SEBIid="purple">[ruga]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

Noi suntem bine, copii merg amandoi la gradinita cu placere, desi pt Alex anul acesta a fost primul nu a plans deloc. Acum ii las pana la ora unu si vreau sa vb cu educatoarea sa-i las mai mult deoarece ei au nevoie sa invete limba germana, acasa vorbind numai romaneste.

tumpi noi stam la casa singuri, avem 3 nivele de cca 80 m2, iarna doar parterul si mansarda o incalzim,avem pompa de caldura si incalzire prin podea, iar costurile la energie electrica se ridica la cca 800-900 euro pe an, aici incluzand caldura,aparate electrocasnice si incalzirea apei calde. De gunoi,la noi se plateste functie de marimea tonetei, si platim cca 240 euro pe an pt restmülltone, hartia si biomüll nu se platesc. Sper ca ti-au fost de folos raspunsurile mele.

anangel_lexi spor la treaba, va mutati in casa nou?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul, multumim de urari. Da, ne vom muta, deocamdata am un stres imeeeens cu casa asta si sunt cam la capatul puterilor.[q][bang]

 

[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)id="orange">id="size1">

Din ce in ce mai mareid="green">id="size1">

Si primele perluteid="orange">id="size1">

Vesnic cu Emma in sufletid="black">id="size1">[ruga]

PENTRU SEBIid="purple">[ruga]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...