Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vitamine romanesti in Germania (33)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ramonaiani
Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona
seara buna fetele am ajuns in sfarsit azi la consulat si am depus actele, sa vedem cat o dura [:D]
Felicitari pentru antena [:)]. Iar casa, lasa, ca o sa o aranjezi tu, nu-ti face ganduri [pup]. Si tie ti-a zis ca dureaza 5-6 saptamani pana vine pasaportul acasa? Ca la noi se apropie de a 7-a saptamana si tot n-a venit [:(]. Ma gandesc doar cu infrigurare ce se intampla daca luam bilete de avion sa plec cu copiii spre Ro, ca se apropie data la care trebuia sa plec, si pasaportul ia-l de unde nu-i [q] ... Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.2007) si bondarel Daniel (27.06.09)
Eu mi-am facut pentru prima oara pasaport cu rezidenta si poate de aceea nu mi-i l-au trmis acasa - a trebuit sa merg sa il ridic (la Berlin). Cam doua luni a luat pina a fost gata. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mariana, dar tie ti-au spus ca ti-l trimit acasa?La noi nu a fost vb de asa ceva.Au zis ca intre o luna-o luna jumatate e gata si ne anunta sa venim sa-l ridicam si asa a fost.Nu a durat mai mult de 6 sapt-Dar cum ziceam nu s-a zis nimic de trimis acasa.Eu stiam ca tb personal. Daniela, nici sotul nu si-a facut cu somiciliul aici si nu l-a primit acasa.E prima data cand aud asa ceva. Iulia,La multi ani! "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata doamnelor! La weekend ne-am mutat, drept care nu am avut timp nici sa murim si suntem rupti in doua (cam cum era Germania in secolul trecut). Mari multumiri la stiu ei cine, altfel nu stiu cum ne descurcam, si pt dupa-amiaza de ieri. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze iulia, si eu iti urez "la multi ani!" cu intarziere [pup] la consulat nu mai stiu cat a spus ca dureaza ca noi nu avem nici o graba, dar ce am retinut e ca primim instiintare prin posta si noi trimitem inapoi un plic timbrat cu adresa si pasaportul vechi iar pe cel nou il primim acasa tot posta ioana, cred ca au vazut ca stati aproape de aia v-au chemat [:D] a, si e pasaport cu domiciliul in ro, ca sa-i facem pt. aici trebuia ca macar unul din parinti sa aiba din acela, asa ca la urmatorul... mariana [pup], sper sa-ti ajunga la timp actele, eu am fost iar dezamagita de promptitudinea lor, a durat o ora sa depunem actele in conditiile in care eram singurii la ghiseu dar de' doar nu era sa stea si de partea cealalta cineva, la program [bang] corina felicitari pt. mutare, nu stiam de planuri, acum unde stai? si inca o data scuze ca nu te-am vizitat, dar chiar nu am stat deloc in mannheim si oricum tu cu mutarea erai full, stiu cu ce se papa ca am servit de curand, acu oi veni la casa noua [:D] noi am avut azi prima zi la scoala noua, s-au impartit clasele, am cunoscut dirigintele...ce nu-mi place deloc e ca din 4 clase a 5-a, 3 sunt juma-juma baieti-fete, ei la fiica-mea in clasa sunt 5 fete si 16 baieti, si nici o fata din oras, toate fac naveta, ma seaca rau, am incercat sa vb. cu directorul, cica nu se poate face nimic ca asta-i imparteala, alta explicatie nu am primit ce m-a mai calmat putin (dar oricum vad ca-mi fac nervi degeaba ca nu rezolv!) e ca dirigintele pare f. de treaba si stie si engleza, asa ca ne-am putut conversa si m-a linistit ca nu va fi nici o probl. dar tare mi-as fi dorit macar o fetita din oras sa aiba si ea cu cine se intalni in weekend asta e, speram ca aici daca e scoala mare nu vor mai fi probl. de marginalizare ca dincolo, dar vad ca aceasta ultima clasa (a ei) a fost facuta numai din copiii care vin de la alte scoli, nu din oras, asta-i bafta noastra! numai sa invete sa reuseasca sa treaca la gymnazium, eu am inteles ca abia peste 2 ani poate, e corect? poate stiti mai bine... duminica am tras tare cu muncile pana la pranz apoi am avut invitati familia de romani care locuieste tot in traben, super amandoi, si tinerei si ei bucurosi ca au venit romani in zona... iar seara, bineinteles, am tras o fuga la mannheim sa duc omu la vapor si eu inapoi acasa nopaptea... iaca, am dat raportul pt. cat am lipsit [:D] va pup pe toate! [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2354379010100816331LiDLUL"]poza cu noi[/URL] [URL="http://good-times.webshots.com/album/558226232sJMJER"]poze diverse[/URL] [URL="http://www.facebook.com/album.php?aid=858&id=1727991987&l=2395a72935"]aprilie 2009[/URL] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simo nu stiu ce sa spun ,pasaportul vechi ramane la tine,iti taie un colt si il poti pastra.Toate actele le-a lasat Gabi la consulat,iar cand a fost gata pass-ul nou l-au sunat sa vina sa-l ridice. E adev ca si Gabi a a steptat vreo juma de ora acolo desi nu era nimeni,da se pare ca au mai putin personnal si de aici miscarea asta mai lenta. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele [pup] Si eu tot acasa am primit pasaportul (mi-au trimis intai instiintare ca pasaportul nou e la ei, sa trimit prin posta pasaportul vechi si un plic cu timbru autoadresat. Am primit apoi in scurt timp - cateva zile parca - pasaportul nou cu domiciliul in Germania si ala vechi taiat la colt). Asta se intampla in 2006. Deci da, functioneaza astfel si inca f bine [:)] „Desparti drumurile, dar nu poti sa desparti si sufletele”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hallooo Deutschland v-am lipsit?[:D]noi suntem in Romania de 1 saptamana ,mai stam pana in 4 sept. in rest toates vechi si noua toate [:)]. miki esti la zalau? mihaela si Dennis 20.09.2005 [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=23f95f74bca9bef4cfc0fa&skin_id=5&&utm_source=otm&utm_medium=text_urlurl"]dennis[/url][copil] [url="http://good-times.webshots.com/album/558084958gOFXOI?vhost=good-times"]Dennis-puiu [/url][bibe] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=243eebabe6e91c82714dd9"]simleu silvaniei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...