Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Carti recitite


Teodora D.

Recommended Posts

Zilele astea am facut (mental) o lista cu cartile pe care as vrea sa le recitesc, mi-au iesit vreo 20. Nu stiu cand voi avea timp pt. ele si mai ales...curaj! Pt. ca, indemnata de o nostalgie puternica de prin perioada pubertatii, am recitit acum vreo 5 ani capodopera lui Emily Bronte " La rascruce de vanturi" si am ramas teribil de dezamagita[:(]; daca nu o reciteam ar fi fost si acum pe lista cartilor mele preferate.

Am mai multe intrebari pt.voi:

-v-a dezamagit o carte pe care ati recitit-o pt. ca in trecut v-a placut f. mult? (si care carte, bineinteles)

-v-a impresionat mai mult decat la prima lectura vreo carte citita a doua oara ?

-care a fost cartea sau care au fost cartile pe care le-ati citit de cele mai multe ori? la mine sunt "rebecca", "jane eyre" si, ah, "heidi, fetita muntilor"[hop], citita in copilarie de 7 ori la rand si de cateva ori intercalata printre alte carti(asta zic si eu exces[alcool]).id="teal">id="Comic Sans MS">

 


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.

Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Io-mi amintesc acu numa Amintiri despre viitor, de Eric von Daniken, citita de cel putzin 4 ori, Ordinul Basarabilor shi trilogia Cavalerilor- Ioan Dan, nu mai shtiu de cite ori [:D]

 

[*]Iren dubla mamicaid="red">[zana] Bogdanelu nazdravanuid="blue"> [aerob] si Julia turboid="purple">[majoreta][*]

decembrie

degetzeii

 

 

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a "uimit" cind am recitit, dupa 18 ani, "Magicianul "de Fowles, era cartea mea, a mea, a mea, preferata!!!!!!!!!!!!...am fost atit de dezamagita...mi s-a parut asa...ca un teatru ieftin, desi...prima oara mi s-a parut...REMARCABILA.

Ma mai tenteaza si "La rascruce de vinturi" dar acum mi-e frica...

of, imi doresc sa nu mai recitesc nici o carte, lasa-le asa...cum le stiu eu.

Mai bine incerc ceva nou...ce ma sfatuiti?

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cateva carti la care ma intorc mereu, le-am citit pentru prima oara demuuult de tot, unele in copilarie, altele in adolescenta. "Mandrie si prejudecata", "La Medeleni", ciclul "Cei trei muschetari" si "Pe aripile vantului". Pe astea le-am recitit cam de un milion de ori.[:D]

Mai nou s-au mai pus pe lista "Nobila Casa" si "Tai Pan", "Jurnalul fericirii", "Dune", ciclul "Fundatia", "Numele trandafirului", "Matusa Julia si condeierul". Pe astea le-am recitit cam de o mie de ori.[:D]

Si inca vreo 20-30 de carti pe care le-am recitit de 2-3 ori si pe care, impreuna cu cele de mai sus, am reusit sa le aducem in Canada. Culmea e ca am mai adus si vreo 10 carti noi, dar inca nu le-am citit pe toate, parca mai repede ma intorc la cele care deja imi sunt dragi. Desi dintre cartile noi s-ar putea sa urce pe lista "Un veac de singuratate", in mod sigur doresc s-o recitesc.

 

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa rideti dar eu acum recitesc Ultima noapte de dragoste, intiia de razboi pe care n-am suvarat-o cum trebuie in liceu. Atunci era lectura obligatorie acum e de placere... Imi place teribil, Mi=am propus dupa asta sa recitesc Calea Victoriei, Un om intre oameni... si sa vin in tara de Paste cu o lista de carti pe care vreau sa le cumpar...

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pei vreau sa recitesc

Cel mai iubit dintre pamanteni-Marin Preda

Taunul-E. Voynich

Maytrei-Mircea Eliade

Anna Karerina-Tolstoi

Si mai sunt cateva si mai am pe lista multe carti necitite pe care o sa le urc pe vapor[:D]

 

 

 

poze noiid="size3">id="green"> [foto]

3 generatii [vampa] [hippi]

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati." id="blue">id="size2">

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prin liceu cred ca am citit de vreo 10 ori La rascruce de vanturi!

Carti pe care le recitesc si acum cu placere: Patul lui Procust-Camil Petrescu; Lolita- V. Nabokov; Zbor deasupra unui cuib de cuci - Ken Kesey (am vazut si filmul, si piesa de teatru, la TN Cluj), Tales of the unexpected- Roald Dahl; Un veac de singuratate- Marquez.

 

Ganguriciul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teodora, numai topicuri dragute nascocesti![il]

Chiar m-ai prins asupra faptului: recitesc Pe aripile vantului. Si nu ma dezamageste:). Nu am mai citit-o de cand eram intr-a zecea:)

Dupa asta, voi reciti Ion a lui Rebreanu. Acum vreo 15 ani o gaseam super. Voi reveni si cu impresii:)

M-a dezamagit in schimb Magicianul pe care o citisem cand era in mare voga inainte de '89 si o gaseam taaaare interesanta. Acum, mi s-a parut cam yaki:)

 

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ai prins si pe mine asupra faptului, recitesc "Numele trandafirului" de Eco, la distanta de vreo 12 ani si-mi place. Mi-a placut si prima data. [:)] Am recitit si eu multe carti, dar la distanta mult mai mica, asa ca n-am avut impresii foarte diferite.

 

Claudia [gravi] (11+) si [bonjovi] Cristi (16.12.2002)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...