Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Carti recitite


Teodora D.

Recommended Posts

Recunosc ca o singura carte am recitit-o cap-coada.....chiar de mai multe ori, si anume Zbor in bataia sagetii, de HRP. Este cartea mea de capatai[:)], stiu pasaje pe de rost si chiar daca ccc caut ceva in ea, stiu exact pagina si pozitia in pagina (dovada ca tin foarte mult la cartea asta si mai ales la exemplarul din dotare, e faptul ca nu am luat-o cu mine in Germania, de frica sa "nu i se intample ceva" [:D])id="size1">.

 

As dori sa recitesc "Meseria de a trai", de C. Pavese, "Jurnalul fericirii", Eliade.....si multe altele.......de fapt cred ca tanjesc dupa o anumita perioada din trecut, cand citeam foarte mult, pe care sper sa o regasesc, recitind cartile savurate atunci.....

 

 

Chiar ma gandeam, daca ccc carti gen "Codul lui da Vinci" vor mai fi vreodata recitite [xx(].....sau poate le vom uita "in tren"......id="size1">

 

Alina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

eu am incercat sa recitesc mai multe din cartile copilariei si nu reusesc, offffff, as vrea sa mai am 10 ani[q] si sa devorez "Tom Sawyer" [:I]

 

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru cã nu se stie [8**]cine se poate îndragosti de zâmbetul tãu!id="size2">id="Comic Sans MS">
id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce-mi place cel mai mult in viata e sa citesc desi...[q]nu prea mai am timp de asa ceva. Ba da....citesc povesti!!!

Am citit si recitit 'Arta conversatiei".Prima data cand am citit-o eram prin liceu...si mi-a placut enorm. Apoi am devenit mai critica, nu mi-a mai placut atat de mult dar totusi cand am plecat in Grecia a fost singura carte beletristica pe care am luat-o (cu exceptia tomurilor de chimie. Si eu am incercat sa recitesc Magicianul dar nu mi s-a mai parut atat de remarcabila. Ba chiar, am fost dezamagita.

Mi-ar place sa recitesc La Medeleni, pentru ca in liceu ma regaseam in personajul Olguta.As mai incerca Cel mai iubit dintre pamanteni, si cred ca nu as fi dezamagita.

E atat de trist cand recitesti o carte si constati cu stupoare ca ceea ce odata ti se parea nemaipomenit devine banal...

Imi plac mult cartile marilor clasici ai literaturii romane...gandindu-ma aici la ION, la Rascoala, Felix si Otilia, Maytrei ...

 

Adela, Thomas [cri]si Bubuca [copil]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Veacul de singuratate si Dragoste in vremea holerei..le-am recitit de nu stiu cate ori si nu ma plictisesc niciodata. Apoi Pe aripile vantului - imi place de Scarlett asta de mor[:D], La Medeleni (imi este tare draga), nuvelele lui Marquez si Cortazar (am recititi de foarte multe pri Sfanta lui Marquez), Numele trandafirului si...Ciresarii (sa nu va prind ca zambiti)[:D].

 

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, ce frumos subiect!

 

Si eu am recitit "Mandrie si prejudecata" de nenumarate ori. Mi-am cumparat chiar o editie de buzunar in Canada si am luat-o cu mine la spital, ca sa ma sprijine in timpul labour-ului. Hehe, dar socoteala de-acasa nu s-a potrivit cu aia de la spital, ca nasterea a fost indusa si am fost tare monitorizata, nici vorba de lecturi si muzici relaxante.

 

O carte pe care am tot recitit-o, cu sentimente mereu diferite fata de personaje si poveste in general, este "Forsyte Saga", cele 6 volume care intotdeauna mi s-au parut prea scurte. Am citit de cateva ori si "Sfarsit de capitol", dar nu cu acelasi entuziasm parca. Oricum, mor dupa Galsworthy.

 

Dupa cine mai mor? Dupa Rebreanu. Si dupa Eminescu. Nu stiu daca poezia "se pune" la acest subiect, dar Eminescu este esential pentru mine. Am emigrat in Canada cu doua volume de Eminescu din BPT, ca singure carti romanesti. I-am citit sau recitat din el bebelusei mele cand avea colici, ca epuizasem toate resursele. Eminescu e bun ca nu se termina nicioadata.

 

Tare as vrea sa citeasca si bebelusa mea intr-o zi "La Medeleni", ca doar o cheama Maria si Monica [:D].

 

Sunt foarte fericita ca si voi iubiti Medelenii si pe Jane Eyre si pe Scarlett O'Hara si pe Rebecca. Mare bucurie mi-a facut subiectul asta in seara asta.

 

 

 

 

Berzei chioare ii face Dumnezeu cuib

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Robotzica, esti o scumpa![pup] Am recunoscut in tine filonul romantic ce ne strabate pe noi, admiratoarele de "Mandrie si prejudecata" & co. Apropo de aceasta carte, venea aniversarea unei prietene si ma tot gandeam ce as putea sa-i iau, am sondat terenul si am aflat cu surprindere ca la 20 si ceva de ani nu citise cartea aceasta a lui Jane Austen[:0], asa ca i-am luat-o, dar am avut inima stransa ca poate totusi nu ii va placea; dar ea a fost extaziata si atunci mi-am dat seama ca nu trebuia sa-mi fac probleme ca nu va "rezona" cu ea, doar e prietena mea.[:)]

"Forsyte saga" e pe lista de carti pe care as vrea sa le recitesc; nu am citit-o de aproape 20 de ani si ma sperie numarul volumelor, dar trebuie sa-mi fac curaj...[:I]id="teal">id="Comic Sans MS">

 


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.

Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

id="size1">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sincer eu nu prea am carti pe care sa le fi recitit,dar cred ca mi-ar placea inca,daca as reciti, numele trandafirului de umberto eco,poate magicianul al lui fawles,spuma zeilor de boris vian.

la rascruci de vanturi a fost o carte tare draguta,insa nu cred ca mi-ar mai placea-sigur as considera ca e usoara,asa ca nu vreau sa stric o aminitire frumoasa.un autor care merita recitit este cortazar(parerea mea).

si multe altele......o sa ma mai gandesc!

 

http://photos.yahoo.com/selfguide1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...