Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 40 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

M-am trezit, dar parca nu voiam sa intru sa va dau vestea proasta, la care ma cam asteptam, dar totusi, speram asa, ca omu' prost, care-si face iluzii aiurea. Acum ramane dilema: de ce nu mi-a venit CM-ul pana azi?? De ce n-am nici macar un semn, un spotting, ceva... ?? M-oi fi dereglat in halul asta de la o raceala? Voua vi s-a intamplat sa va intarzie CM-ul de la raceala? Mie nu (pana acum). In concluzie, sunt demoralizata total. Am numai ganduri negre si, daca tot e testul negativ, acum astept cu sufletul la gura sa vina odata CM-ul. --------------------------------------------- --------------------------------------------- 2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt. FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see When people frighten me I try to hide myself so far from the crowd Is anybody there to comfort me GOD, take care of me...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sara nu e bai fata draga ca fu testul negativ, asta e, e o noua sansa luna viitoare. Sa stii ca se mai intimpla sa mai intarzie ciclosul, nu e nici o tragedie. sunt luni in care poate nu ovulam sau pur si simplu ovulam tarziu, de aici decalajul . Asa ca don"t worry, vine el curand. Bea diseara un vinisor rosu, o baitza calda si poate maine te trezesti invadata de dusman. hai capul sus [pup] Anna sa dea dzeu sa fie caruciorul roz pe care ti-l doresti cel norocos pina la sfarsitul celor 9 luni. [pup] Alla ce vesti bune draga fata, hai ca poate fivul ramine doar o amintire. Tinem pumnii sa iasa maine spermograma sotului "infractor" buna [pup] Denisa cea mai buna cafelutza [pup] Aristica gata comandat testele,luni le am [pup] O zi buna fetelor [pup] Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti ca eu am trecut direct la Sara...discriminare, nu gluma[:I] Mai fetelor, pai daca o persoana are doua mutatii hetero, nu ar putea sa aiba o mutatie de la mama si cealalta mutatie de la tata? Nush, ma intreb si eu[biz] floricica astept sa zici numai de bine de gandacul din burtica. alla deci tu ai trompe de-ti permiti sa faci IUI? Dar sotul tau de ce oscileaza? Care a fost cea mai proastra spermograma? Mi-a mai spus o persoana faza cu soriciul fiert, dar cum eu sunt un veritabil anti-talent in tot ceea ce tine de bucatarie (am ars si floricelele la microunde), am hotarat sa le dam doar boabe si le cumparam gaturi, gheare, spate, oase de vita. Azi-dimineata am vazut cum muncitorii de vis-a-vis veneau cu pachetelul si le dadeau mancare prin gard...d-asta i-o atarna burta lui Pluto? ca si noi le dam de doua ori/zi... ramonela eu stiu ca daca tu, ca mamica, te simti rau, pruncul tau se simte bine[:D] denisuc stai departe de flacari[:D][:D][:D] Eu momentan sunt "cioara vopsita", ca-s bruneta bine de tot, dar mi-am facut 2 serii de suvite, deci m-am blonzit. Spre norocul meu am un par care a trecut prin toate culorile, onduleurile, placile si uscatoarele posibile si rezista doar cu o masca foarte grasa si uleiul de varfuri de la l'oreal (apropos, e promotie acum, de la 15 lei, la 10 lei) adriana eu la faza cu norisorii de ce nu m-oi fi gandit? Eu mi-am dorit enorm o fetita, dar am zis sa fiu impartiala si am facut dormitorul mic un vernil sters, asaaa, sa fie neutru, dar sincer, tot la o fetita mi-e gandul si mi-am molopsit si consortul care mereu zice ca fiica-sa o sa faca ba aia, ba ailalta[:D] mrn[pup] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sara da testul ala incoace, ca-l colorez eu, mama lui de test. Eu dupa primul fiv cu embrioni proaspeti am avut CM in ziua 28, apoi n-a mai venit deloc, iar la 40 de zile am inceput administrarea de utrogestan, dar, in prealabil am fost la o eco. Sa-ti spun ca doctorita a vazut "un punct" in uter? Am tremurat in ziua aia pentru beta cum n-am mai tremurat la niciunul pana atunci. Normal ca nu era nimic si ciclul a aparut exact in cununia mea civila...eu imi programasem cununia civila in functie de ciclu[alcool][alcool][alcool]. In acea luna am ovulat la vreo 30 de zile. Dupa ce am transferat congelatii, CM a aparut la 28 de zile, apoi iar n-a mai aparut si tot cu utrogestan l-am pacalit sa vina. Acum, dupa fiv-ul asta, Cm a venit la 28 zile, apoi a venit iar la 28 zile si deja abuzez de fizicul dezordonat al consortului... Daca intarziere va fi mai mare, daca sanii incep sa fie durerosi si sensibili, du-te la o eco[pup] adriana eu am fost la un Dumitru aseara, i-am dat cu un vinisor rosu si am zis ca si daca ovulez si daca nu ovulez, de sot tot profit, asa ca n-am luat nici pana azi testele, dar azi e musai sa iau macar 2. Luna viitoare iau de pe net. Ai luat 5 sau 10? MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sara lasa , nu fi trista ca o sa vina bebe, exact atunci cand trebuie, iar ciclul asta nebun e foarte sensibil la nivelul de stres, mie mi s-a intamplat o data sa imi intarzie 2 saptamani, dar il aduci la normal repede daca bei un vin rosu, plus ca te mai binedispui[:D][flo] Stai linistita nu te mai gandi ca de ce nu vine si cum incepi sa uiti de el , hop ca apare(valabil si pt ciclu si pt bebe[:D])[pup][flo] Mama a doua sufletele din ceruri... MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor[pup] sara[pup]e posibil sa fii insarcinata si sa nu iasa testul pozitiv,eu zic ca e prea devreme, aceste teste ies pozitive mai tarziu apropo de camera copilului....... si la mine este camera de calcat rufe aristica te rog zi-mi si mie tu ce pastilute mai iei acum eu am revenit la tratamentul dat de dr. Uscatescu: femibion, mg B6, acid folic si aspenter, iau si elevitul de la Albu (am zis sa il termin) si ieri mi-am cumparat si omega 3 fetelor voi ce ziceti? este bine pt ca nu am chef sa mai merg la dr. Uscatescu prea curand denisa[pup] ruxandra[pup]adrianaady[pup] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA 3 IA, FIV 1 nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aristica profita zana de sot [:D] cu toate ocaziile..... Bun vinisori rosu de aseara... Am comandat si eu ca Natafleatza 3 cutii de cite 5 teste plus un test de sarcina cadou [:D] Si azi m=au si sunat pt confirmare[pk] Asa ca am ceva teste de facut lunile astea... eu sper sa nu ajung sa le folosesc chiar pe toate [:D] Maria e f bine sa continui sa iei femibion, acid folic, omega 3 si aspenter. Eu le iau de multaaa vreme si ma simt excelent .[pup] Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adriana pai tu cin' te crezi sa ovulezi 15 zile? Sau faci 3 teste/zi?[:D][:D][:D] 15 teste iti ajung pana la anu'. Sper sa folosesti o parte luna asta, il faci si pe ala de l-ai primit cadou, iese pozitiv, te duci la Nea' Albu sa monitorizeze sarcina si pe celelalte mi le dai mie ca sa ma molipsesc[:D] mariuca eu iau doar vin rosu si nici ala cu moderatie[alcool][alcool][alcool]. In 30 de zile am luat fix o pastila de acid folic de 5mg. Eu am cea mai pasnica mutatie, asa ca mai las organismul in pace. Dar mananc zilnic cam 2 kg de mere,portocale,grapefruit, salata verde, ardei gras, gogosar, castravete, peste, pui, vita si am zile in care beau si 5 l de apa...ma iubesc cu toate budele din preajma[:D] bine...eu am fecvent perioade in care "pasc" vitamine naturale direct de la sursa. Din pacate ma arunc si-n bombonici si prajituri (adriana - dupa cele 5 bomboane am trecut si prin juma' de cozonac si 3 fondante, dar le-am mancat in acelasi timp, asa ca organismul nu stie cat am mancat si sper sa nu se puna [V]) MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, As vrea sa va intreb daca mutatia C677T in stare heterozigota in gena MTHFR poate da complicatii in timpul sarcinii. Pe scurt povestea mea este urmatoarea: acum 4 luni am facut o intrerupere de sarcina (la 17 saptamani) din cauza unor probleme pe care le avea bebe (sindrom down + alte malformatii); si, deoarece dupa avort s-a observat faptul ca placenta prezenta portiuni cu microcalcifieri, dr ginecolog m-a sfatuit sa-mi fac analizele de trombofilie; le-am facut pe toate (inafara de PAI, factorul 8 si factorul 13); toate au iesti ok mai putin aceasta mutatie C677T heterozigot; acum cateva zile am fost sa-mi fac si homocisteina (am inteles ca asta ar fi urmatorul pas in cazul mutatiilor genei MTHFR); din discutiile cu dr hematolog am inteles ca aceasta mutatie este o modificare minora, ca nu este nevoie de heparina dar ca mai multe vom stabili dupa ce vedem si nivelul homocisteinei. Acum…eu sunt un pic debusolata pt ca am vazut aici pe forum ca sunt cateva fete care au pierdut cel putin 2 sarcini numai din cauza acestei mutatii…si nu stiu ce sa mai cred… Va multumesc anticipat pt raspunsuri si va doresc numai bine [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...