Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 40 -


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

moonflower, imi pare extrem de rau pt sarcina intrerupta. Eu am mutatiile: MTHFR C677T heterozigota+protrombinica heterozigota+ gena PA1 4G/4G homozigota. Am avut o sarcina sub Clexane, pe care am intrerupt-o la 24 de saptamani pt ca bebe avea probleme seriose in dezvoltarea creierului. Dupa nastere, normal ca s-a analizat si placenta, care a fost f f ok. Nu stiu daca microcalcifierile din placenta ta au avut legatura cu MTHFR si cu faptul ca nu ai luat Clexane, insa ar fi bine sa mergi sa discuti cu un hematolog specializat in trombofilii obstetricale (dr Uscatescu de la Fundeni, de ex) (mie personal, in perspectiva unei alte sarcini, nu imi suna bine o placenta cu asa probleme).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maria eu zic sa bei minim un pahar pe zi, acum limita maxima o stabilesti singura[:D] ce reclama buna mi-am facut[alcool] moonflower si eu sunt de aceeasi parere cu balanta dr U e cea mai in masura sa te sfatuiasca si sa te ajute sa ai o sarcina normala pana la capat cu un bebe sanatos.Cam toata lumea de aici se bucura de sfaturile dr U ori direct la Fundeni, ori pe mail, depinde cum iti e mai usor tie. Pupici tuturor mutantelor![pup] Mama a doua sufletele din ceruri... MTHFR C677T genotip heterozigot , A1298C genotip heterozigot, 2 sarcini oprite in evolutie:21s si 6s
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi va apucati de beute???[alcool][:D] Moonflower[pup] imi pare rau pentru tragedia prin care ai trecut!Sa iti dea Dumnezeu multa putere![flo] Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]7+
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc frumos pt raspunsuri!!! Analizele de trombofilie le-am facut la dr Simona Avram (la ea m-a trimis dr ginecolog); ulterior am aflat si dr Uscatescu si ma gandeam sa ii scriu un mail cu rezultatul analizelor sa vad ce-mi spune...m-ar putea ajuta cineva cu adresa ei de mail? Pup [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai mariuca draga dar eu habar n-am daca e indicat sau nu sa bei vin rosu daca esti mutanta sau nu. Adica, indiferent de mutatie. Eu beau de placere ca nici graviduta nu-s, nici vreo responsabilitate majora n-am. Sper sa intre o mutanta "serioasa" cu semnatura "grea" care e mai in domeniu sa-ti spuna daca se poate bea vinul rosu si in ce cantitati. Cat despre vitamine sau alte pastile, eu din totdeauna am fost de parere ca e o.k. sa mai lasam ficatul sa respire, ca toate pastilutele inghitite de noi, fie ele si simple vitamine, contin coloranti sau alte "minuni". La o mutatie asa de friendly ca A1298C genotip heterozigot, cred ca-i o.k. sa-ti mai iei vitaminele si din mancare. Eu stiu prin ce treci acum si stiu ca deja te gandesti la urmatorul fiv si stiu ca deja iti pregatesti organismul [pup] Nu ma lua ca exemplu ca eu ma pacalesc singura pana la fiv 3...sau am o scuza sa-mi fugaresc sotul?[:D] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc anna [pup] o sa incep si eu cu o jumatate de pahar inainte de culcare ca sa nu stau prea mult ametita trebuie sa ma antrenez si o sa imi fac si eu niste teste de ovulatie poate iese asa, cine stie[olala] denisa tu ce mai faci ce mai zici? cam tacuta[pup] va pup pe toate MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA 3 IA, FIV 1 nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica[pup] tine-o tot asa.....cu sotul, trebuie sa i-au exemplu de la tine sa incep si eu activitatile[olala] e f bine ca mananci multe fructe si legume stiu ca vinul e bun pt endometru, pt el vroiam sa beau nu pt mutatie MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA 3 IA, FIV 1 nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...