Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 40 -


Recommended Posts

Lorena, si eu insist pe femibion! Am tot spus pe aici, mie mi-a scazut foarte mult homocisteina, spre deosebire de acifol! Dupa 2 luni de acifol, aveam 13,9 homocisteina, apoi dupa o luna de femibion scazuse sub limita minima, fiind deja insarcinata. Oricum, si la Fundeni tot femibion iti va recomanda. Se asimileaza mult mai rapid acidul folica "metafolin". Dar, desigur, e decizia ta. Daca te duci miercuri la Fundeni, fii te rog buna si intereseaza-te daca d-na dr lipseste intr-adevar pana in data de 16. Este o informatie f utila pt toate de pe aici care trebuie sa mergem acolo sau asteptam raspuns la e-mail. Iti multumesc anticipat! Edit: Femibionul va inlocui elevitul.
[gravired]15+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

adriana - zanica noastra se numeste "Alexandra". Abea astept s-o botezam[:)] floricica - important nu e cum nasti, ci sa nasti un copil sanatos si tu sa fii bine sa ai grija de cei 3 "baieti"[pup] miki - eu am avut gonal la primul fiv si sunt 75 UI in plus (cand faceam 150 UI/zi, chiar injectam din ambele pen-uri in care ramanea solutie si prima data am ouat foarte bine, deci clar nu era gresita cantitatea[pup]) unique - vad ca ambele pustoice sunt nascute in octombire si chiar la zile foarte apropiate. Sa-ti traiasca printesele! denisa, ruxi, sara, simonia, maria, alla, anna, brotacel ...stiti ca v-am scris numele doar din memorie?[pup][pup][pup] Deci eu sper ca cel putin una dintre voi are tel lui felix sa-i dea macar un sms. Din cate tin eu minte, nu are net acasa. Mie-mi lipseste fatuca asta! Fetelor, sunt in ziua 9 de la CM, deci peste 2 zile incep sa fac pipilica pe testele de ovulatie. Beau cam 5 l apa plata sau ceai de musetel neindulcit/zi. Stiti ce ma intreb eu: " N-om avea si noi parte de-o minune?" ... mereu vad cupluri cu sot cu OATS, sotie mutanta sau cu ovare cu mici sau mari chistulete, sau femei care nu ovuleaza si exista minuni cand aceste cupluri au copii... MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aristica, ai dreptate cu nasterea. Dar in sufletul meu tot regret ca nu a fost sa fie naturala... macar am reusit sa il alaptez un an si 5 luni, chiar daca mi-a fost ffff greu inceputul! Dar a stat in puterea mea sa o fac, pe cand la cezariana nu am avut de ales. Alaptatul chiar mi se pare ceva mai important decat felul nasterii, dar cresc si cu lapte praf copiii cand nu se poate altfel. Iti tinem pumnii sa apara si la tine minunea! Sper ca lipsa net-ului sa fie cauza absentei lui Felix, si nu altceva. Deasemenea sper ca Mrnsmnc (daca am gresit nick-ul scuze!) este bine! Unique, felicitari! Abia acum am citit din urma si am aflat vestea cea mare! Te voi trece eu la mamicile fericite! Ce bine prind vestile astea bune... ne incurajeaza si ne dau speranta tuturor! Sa fie sanatoasa si norocoasa printesica voastra![pup]
[gravired]15+ DPN 15 aprilie 2011 [baietel] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floaredemac,a intrebat sotul despre dr U(a intrebat o asistenta) si i-a zis ca sapt. asta nu este(desi sotul a vazut-o,cred ca pleaca mai devreme),sapt viitoare este iar apoi pleaca iar dar nu i-a zis pt cat timp.
FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap 38+[fetita]SANDRA-GABRIELA AMR 2 zile!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna , Am descoperit si eu de curand ca fac parte din familia "mutantelor". Pe scurt povestea mea : dupa ce am fost diagnosticata cu endometrioza si operata (endometrioza a recidivat), plus .... o trompa putin busita , la recomandarea medicilor am facut 2 FIV si un ET , nereusite . Am facut analize de trombofilie si am descoperit A1298C genotip homozigot la gena MTHFR . As avea rugamintea daca ma aputeti ajuta cu careva cu adresa de email a d-nei Uscatescu ( sa mi-l dati pe PM ) sa ii scriu , poate resusec sa ajung pana la ea inainte de un nou FIV . [flo][flo][flo]
Mutatia A1298C genotip homozigot + endometrioza , 2FIV-uri nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Dimineata am fost iar de l-am vazut pe bebik.Asa mi-a zis doctorita,sa vin azi,sa vedem ce face dupa intamplarea de joi.E bine,ii bate inimioara[olala].Ma mai duc saptamana viitoare. Bun venit noilor gravidute!!!Sarcini usoare si bebei sanatosi!!! Lorena uita-te la semnatura mea ce iau eu.Si eventual,pana mergi la doamna Uscatescu,fa rost de cateva injectii de Clexane. Oare ce e cu Felixu???Sper din tot sufletul ca e bine,si ca doar e o perioada fara internet.Te asteptam cu vesti!!![pup] Pupici la toate mutantele!!![pup][pup][pup] Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]6+
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Corina, poti sa imi spui din ce zi ti-a recomandat doctora ta sa incepi clexanul pentru FET? Eu am fost la d-na dr. Uscatescu si mi-a spus ca din ziua a 11-a dupa ET. Mi se pare cam tarziu, totusi.[pup]
Mi mi-a recomandat PK heparina din ziua transferului, iar hematoloaga a fost deacord. Din ziua transferului 0.4/ zi (si in functie de D-Dimeri ajusteaza dozele) Ai resusit sa trimiti eco? Cand mergi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...