Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Voljena, La Multi Ani si un an nou fericit, plin de sanatate! Rayuela, felicitari! Chiar ca ati profitat bine de aerul Parisului! Si apropo de prenume, n-ai de unde sa stii, dar in Franta e o fetita botezata dupa Amélie a ta. Dupa ce ai nascut-o, ai pus poze cu ea si mi-a placut foarte mult. Vorbind cu o prietena care era insarcinata si nu stia ce prenume sa puna fetitei, i-am sugerat Amélie, ca am vazut eu poze cu o fetita draguta foc pe care o chema asa. Ei, i-am convins, si pe 14 iulie (!) 2004 s-a nascut o micuta Amélie. Doruletz, nu ma mira ce spui despre evolutia profesionala si prenumele americane. Clar o familie frantuzeasca "de souche" si cu particula eventual va numi copilul Hugues sau Hortense, Victoire sau Bénédicte. La gradinita la fii'mea sint multi Mathéo (sau Mattéo) si Mathis, Enzo (foarte la moda). Intra in forta Timéo. Exista si un Mahé (fiul directoarei). Noa (cunosc o fata si un baiat) si Noah. La fete: Maelys, Anaelle, Laurine, Laurie, Margaux. Incep sa se impuna prenumele terminate in "a" - Clara in loc de Claire, Lisa in loc de Lise ou Elise. Exista si o Maeva Garros, iar pe tata il cheama...Roland (fara gluma). Pe fetita fostilor vecini o cheama Charlotte, iar numele de familie e Sallé. Un coleg voia sa-si boteze fetita Zoé, dar a renuntat cind a auzit de Renault, pina la urma a iesit Leni. In România, pe vremea de demult, cind eram profa, in prima ora, cind fiecare se prezinta, un student mi-a zis "Carmen X.". Pe bune ca n-am stiut pe moment daca face misto sau nu, n-am gasit ceva mai inteligent de zis decit "credeam ca e nume de fata". La care el mi-a zis ca e nume si de baiat. Si l-am lasat in pace. Mie imi place prenumele meu, ca e simplu de pronuntat si acuma, cu atitea prenume exotice, pare banal, desi nu e frantuzesc. In schimb ma oftic ca e inflatie in Ro, in generatia mea n-am intilnit pe nimeni cu acelasi prenume si ma simteam unica [:D]. A fost suficient ca prin 2000 o vedeta sa-si boteze copilul asa, ca toata lumea sa faca la fel. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

voljena bine ai revenit! la multi ani :)

nu mai stiu daca o salutai pe buli si daca ii spusei ca ma bucur ca o vaz! avea dreptate copilu, ei isi pun creierii la bataie la scoala, nu doamna :))

 

lilanda, nunta cui stiu si io? sa fie intr-un ceas bun (de data asta:) Sa-i amintesti de intrebarea mea, ma primeste de client? [:D] cand te duci in ro? ma bate si pe mine gandul sa ma duc cateva zile in februarie, dupa ce venim de la ski da' inca ma mai gandesc.

 

marox si la noi e plin de mateo, theo, mathis si enzo. Si Ethan, sunt multi Ethani, cate 2 sau 3 pe clasa. Fetitele sunt Lea, Tia, Eden. Insa, cica in bottin mondain (asta e anuarul nobilimii) nu e nici un Enzo desi a fost unul din prenumele cele mai folosite anu trecut, in schimb acolo sunt Louis, Victor, Augustin si Guillaume, iar fetele sunt Blanche, Philomene si Isaure. Prin prenume se disting clasele sociale, nu poti sa-i pui numele Charles-Henri unui copil nascut intr-un cité (locuinte sociale) ca in afara faptului ca o sa fie ridicol ii arati ca ai asteptari prea mari de la el.

Zisei io ca nu e de joaca cu prenumele asta :)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bre,dar danezii astia sint ciudati rau,cum sa-ti botezi copilu Anus??[:-)))].Bietu copil,nu cred ca era prea dorit de parintii:))) Imi aduc aminte de scandalul cu copilul Metallica,dar nu mai stiu daca au avut cistig de cauza...si pfui,dorule,acu imi mi-ai dat alta idee,imi place de morrrr,numele Zoe!!! voljena,bine ai revenit!! La suedezi sint la maaaare moda acum Emma si William,explozie nene,aveam la gradinita cite 3-4 William in grupe,de trebuia sa le zicem cu initiala de la numele de familie,William H,William N,etc. Marox,ce dragalasa povestea cu Amelie[:)].Ne cunoastem de atit de multi ani??incredibil,chiar ca sintem aici toate "babele" forumului:)) Mami de Amelie si [gravi] cu [bebic][bebic]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dorulet, nu stiu daca dau confidenta prenumele care incep cu A, ca daca e sa te iei dupa mine, ori aveam zero confidenta inainte de botez, ori nu e adevarata teoria :-) Mie insa imi sugereaza un fel de siguranta, poate din cauza formei literei (parca e o persoana cu picioarele bine infipte in pamant si cu mainile incrucisate) - si cu un cap mic, mic, aproape punctiform [:D] Cert e ca eu si pe junioara o botezai tot cu A, fara sa fiu constienta de treaba asta pana acum, cand avem discutia asta aici. Deci, se poate sa ai dreptate.

 

Rayou, Zoe imi place si mie tare tare mult, si cand am avut copila era una din optiuni. Da, saracu' copilul Anus [bibe] ce mistocareala si-ar fi tras in cariera scolara, bietul copil. Pe mine ma amuza in articolul ala ce nume considera ei OK, ca de exemplu "bus shelter 7", sau cam asa ceva....tot felul de dementi! [bibe]

 

domnule, aici nu exista nici un strat social, adica exista, dar nu se manifesta in nici un fel, ba e chiar de prost gust sa te dai in barci cu ce ai sau ce esti, toata lumea incearca sa se uniformizeze si sa nu sara in ochi in nici un fel. Totusi, exista un curent de nume noi si aiuristice, dar e dat in mod egalitar de toate stratele sociale progeniturilor, in egala masura. Se numesc "designer names" si se pare ca celebritatile se fac cu precadere vinovate de trend. [alcool]

 

E asa de raspandit incat pana si bietu' Papa isi lua timp liber din preocuparile lui de a interzice condoamele la africani si de a le tine pe femei la locul lor langa cratita, ca sa ii admonesteze pe parintii faptasi care isi boteaza copilasii in felul asta...

 

asa ceva....[alcool]

 

sa aveti o sambata [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am revenit ca sa zic ca un alt trend e sa se dea copiilor nume unisex, ca de exemplu Jordan, Mackenzie, care se poate da si la fetite si la baieti.

Tinerii parinti de la noi cauta nume unice, care sa individualizeze copilul, iar chestia asta e practicata de toti, indiferent de clasa sociala. Dumnezeu cu mila peste vreo 20 de ani, cand cresc copiii si trece moda asta [:D]

 

Uite:

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela, pai da, ne cunoastem virtual de muulti ani. Cred ca am fi putut sa ne intilnim si in realitate, daca nu ma lasa memoria parca-am fost la acelasi liceu. Cit despre Zoé, si mie imi place, dar in România amintirea lui madam Trahanache e prea puternica, asa ca io una as evita.

 

Doruletz, unde plecati la ski? Ei, Ethan n-a ajuns pina la noi. Nici Tia, nici Eden. Vezi ca sint diferente si intre Paris si provincie, ce sa ne mai miram de clasele sociale?! Léa, credeam ca nu mai e la moda. Ca si Océane, era acum vreo 10 ani.

 

Itsme, a fost si moda asta a prenumelor unisex - existau Dominique si Camille.

 

Tineti-mi pumnii, incerc masina de piine! Cel mai simplu mi s-a parut un Kugelhopf, insa cred ca am dat-o in bara, ca am muiat stafidele si nu le-am stors inainte sa le pun in cuva.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi tocmai fuseram azi la un loc de joaca aci langa noi si cand a strigat un tatic "ethan" aparura vreo 3 tzanci dintre tobogane [:D]. Nu stiu de ce e inflatia asta de ethani, ma uitai si io la etimologie si vad ca e cuvant evreiesc. E adevarat ca io stau intr-o zona cu multi evrei da'nu cred ca e numai asta, vad ca e pe locul 3 in toata fr.

 

Itsme, pai tocmai asta zic psiho-sociologii aia de studiara influenta prenumelor ca trebuie sa ne ferim de prenume ciudate. Cica ori esti sigur ca poti sa "inarmezi" copilu ca sa faca "individualizarii" ori mai bine te multumesti cu un prenume frecvent.

 

Rayu, Zoe e frumos si poate ai putea sa risti ca pana creste Zoia ta o mai uita lumea de sinistra :)

 

Marox, mergem a ski la champagny en vanoise, in Haute savoie, am fost si anu trecut tot acolo si a fost frumos. Veniti si voi? noi mergem de pe 12 pe 19 feb

Cum iti iesi cozonacu alsacian?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doru, ea e :)) Am sa-i transmit urarile tale. Cit despre a-i deveni clienta, n-am mai auzit-o in ultima vreme sa se ocupe cu soiul ala de interventii. Nici nu stiu daca mai are timp fiindca, de doua ori pe luna, tot face garzi la greu in Belgia. Evenimentul e la mijlocul lui iunie, asa ca timp de bilete ar mai fi ...sau nu. Ieri am decis sa mutam saptamina de concediu planificata in Cipru, de Paste (in aprilie) la inceputul lui iunie si de-acolo sa mergem, mai departe spre Romania. In Cipru am facut oricum rezervarile la hotel, acu' caut zboruri pe bucatele. Cit despre vacanta voastra de schi, sa-mi dai si mie mai multe amanunte despre locatie, ca ne intereseaza pentru la anul :)) E foarte bine ca o duci pe aca tot acolo, fiindca, ni s-a explicat, pe pirtiile pe care le cunosti deja, gradul crescut de confidenta duce la progrese rapide. Dupa aia, pirtiile negre o sa fie piece of cake pentru ea :)) Haha, iar vorbim de vacante [:D]

 

Marox, cum iti iesi experimentul?? Mai, noi avem o masina de piine de vreo trei ani care functioneaza la greu. I-am schimbat cuva o data, da' merge brici si, am zis ca, alaturi de masinile de spalat (rufe si vase), e o aplicatie formidabila in bucataria omului. Ca sa nu mai zic citi bani economism cu ea :))

 

Altminteri, pe-aci se topi zapada si acu' ii da cu ploile [alcool]

V-am pupat si odihna placuta!!

 

"I am a deeply superficial person" - Andy Warholid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, incercarea a doua [:D] a fost incununata de succes! Ca la prima n-a crescut. Si dupa ce am citit si rascitit brosurica m-am prins ca de fapt drojdia uscata pe care o foloseam nu trebuie sa fie pusa asa, uscata, in ciuda instructiunilor. Adica, fiind in granule, trebuia muiata in lapte si lasata sa creasca. Complicat, mai frate! [:-@] Cred ca mai am de asteptat un an pina avansez la cozonacul românesc cu nuca si cacao.

 

Lilanda, pacat ca nu joaca fetele, ca ele sigur cistigau ![pk]

 

Doruletz, nu mai mergem la munte in februarie, ca nu mai avem nici bani si nici vacanta, tocmai ne-am intors acu' 2 saptamini. Am fost intr-o statiune numita Le Corbier, la 15 km de St Jean de Maurienne. A fost frumos, soare si zapada. Iar Julia a fost foarte satisfacuta ca a sarit Ourson-ul si a luat Flocon-ul. Alex n-a fost foarte incintat, in schimb, i-e frica sa nu-l ajunga din urma, ca el e la prima stea.

 

Speed, pina la urma ce hotarire ati luat in ceea ce priveste cazarea?

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...