Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

pai daca era vorba de obiceiuri de craciun si fetita aia era suedeza nu e normal sa spuna ca la ea nu vine mosu, suedia e tara de traditie protestanta ba chiar e tara lu mos craciun [:D] Si daca Silvia ii va spune ca e de ajuns sa-l cheme nu e treaba voastra, sa se descurce cu asta parintii fetitei care nu au fost destul de deschisi incat sa adopte si sarbatorile tarii in care traiesc. Ca pana la urma Mos craciun e o traditie a lumii occidentale si nu o sarbatoare religioasa (stii tu povestea cu coca cola etc)

Asta imi aminteste ca citii mai ieri un articol interesant despre sarbatorile la noi, vez ca poate iti da idei de explicatii:

http://life.hotnews.ro/stiri-prin_oras-8105827-serban-anghelescu-etnolog-exista-istorii-care-spun-painea-mamaliga-rezulta-urma-unor-torturi.htm

 

Itsme, toata ziua admirai la poze argentiniene :) V-am invidiat pt excursie, pt vacanta, pt soare, pt orasul ala care pare surrealist in poze, pentru ca sunteti tineri si frumosi si veseli, pt ca tu si junioara parca sunteti surori ... Vazui ca avuserati si steakuri si tango-uri si catei si pisici, ma gandii io ca nu puteau sa lipseasca. Vreau si iooooo

 

PS da" ce facu bietu Iggy cat fuserati voi in vacante?

 

mai viu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 189
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dorulets, sar'mana de complimente, esti tu draguta! [asia] sa stii ca Buenos Aires e un loc de vis! Recomand puternic. Singura problema e ca e taman unde si-a intarcat dracu' pruncii, noi zburaram de ne iesira ochii din cap, iar pentru o saptamana de vacanta numai nu merita deranjul. Data trecuta staturam 2 saptamani, da' acu' ca fu si junioara in ecuatie, nu avuram atata conced, din pacate... Daca va ganditi sa va aventurati intr-acolo, da un semn si-ti povestesc mai multe.

 

dl. Iggy fu si el in vacanta la tara cat am fost noi plecati, la parinti si bunici (la bunica de fapt, ca doar ea mai traieste). Din pacate parintii il abuzara pe bietul baietel, se pare ca nu l-au tolerat de loc si l-au muscat! Crescatorii de caini la de la care l-am luat si unde l-am lasat in vacanta (un cuplu de batranei tare simpatic - el are peste 75 de ani si ia cursuri gratis de istoria stalinismului, orientului mijlociu, etc la universitate! merge de 3 ori pe saptamana la orele de zi, are examene, proiecte, colegi de 18 ani, tot tacamul :-)) au trebuit sa-i tina separati. Noroc ca dl Iggy are o dispozitie foarte vesela si pozitiva si n-a pus la suflet, s-a jucat in schimb cu fratii si verisoarele cu care s-a inteles bine, si a venit de acolo si el obosit, dar fericit, ca si noi [:)] Asa ca a fost o vacanta reusita pt toata lumea.

 

copii, ma duc sa caut si eu un bradulet pe undeva, ca sunt singura de pe strada care inca nu e inzorzonata de craciun (ma rog, minus evreii de pe strada - noroc cu aia ca sunt multi si nu sarim in ochi chiar asa cu casa noastra neornata). Astia's intr-o ureche domnule, imediat dupa Halloween isi scot becurile de Craciun afara, pun ghirlande, globuri, tufe de brazi decorate, iezi, capriori cu becuri in cap, tot felul de traznai de te doare mintea! Eu nu ma dau in petec chiar asa, dar un bec, o ghirlanda, ceva, tot tre' sa ma conformez si sa pun si eu acolo, din conformism...

 

v-am pupat, sa aveti o zi! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Thailanda,Buenos aires..bravos neneaca!Asa da![:)]

adevarul este ca la suedezi e nebunie cu Thailanda,noi am avut emotii enorme atunci cu tsunami,nepotul nostru era p'acolo dar nu stiam exact pe unde..nu am stiut daca traieste vreo 3 zile:(A scapat cu bine,dar..brrr!

Vreau si io sa vaz pozele cu familionu itsme dansind tango pe strazi prin Buenos Aires! Sint tot pe flickr?

Lilutzo,ciudat e cu cetatenia la voi bre!eu stiu ca am aplicat ,am scris un formular,apoi am primit prin posta diploma ca sint ,brusc ,suedeza[alcool].Or fi de vina rasistii aia,cu doamna voastra Pia?

Doruletule,sper ca Aca a rezistat eroic azi(am vorbit la telefon cu doru,se pregatea sa plece la o nunta.Aca a aflat exact atunci unde vor pleca,si a tras un urlet disperat:))Dupa o nunta in Romania,traumatizam copii bre,i-am spus eu doruletului,sper ca o sa-i treaca fobia Acai pina s-o face asa..de maritis:)

No,,pina mai viu,va pup si ..dospesc in continuare:)[gravired]

P.S.-Amelie m-a intrebat daca bebelusii au pampersi cit stau acolo,in burta:))Ei,ce sa-i zic copilului?:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela
P.S.-Amelie m-a intrebat daca bebelusii au pampersi cit stau acolo,in burta:))Ei,ce sa-i zic copilului?:)
align="right" id="quote2">

[:D]

Mai, io am ajuns sa-mi fie dor dupa vinerile de la primarie, cind la ora 3 nu mai prindeai picior de functionar pe-acolo!!! Aci, acu', vinerea e plina de sedinta si de rapoarte, meetinguri in n-spre locuri. Ajunsei ieri acasa pe la 5 rupta si-o trebuit sa bag, dup-aia, si niste notite in computer ca sa le trimit mai departe. Azi, in schimb, is blocata cu umaru'...ma doare pina-n git!!! Statui aiurea vreo 4 ore pe un scaun, iar azi noapte m-am trezit fara invelitoare, dirdiind. Initial am crezut ca am dat la o parte plapuma sau ca am impins-o pe jos, pe linga pat, da' dupa ce o cautai si n-o gasi, o vazui sezind frumos pe Niels. Dormea omul dus, adapostit sub doua-nvelitori. I-am smuls-o ...si azi gateste [:D]

Pe-aci a fost frig toata saptamina -vineri a trebuit sa dezghet masina si pe dinauntru, ca n-avem garaj, insa azi fura 9 grade si, nu doar ca s-a topit zapada, dar s-a si uscat toata aparaia. Asta-i bine :) Acu nu stiu cum o fi in Romania, pe la munte, ca noi mergem cica, la ski! Buna treaba insa, c-am scapat de brad si...de dans in jurul pomului, in noaptea de ajun :))

Rayu, cit ai barsel in Suedia? Un an?? Se da dublu pentru gemeni?? :))

Pupaturi tul'monde!



"I am a deeply superficial person" - Andy Warholid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intradevar fuseram aseara la o nunta acilea mai la "tara" (desi mirii sunt parizieni da' acu asa e la moda, reintoarcerea in natura :). Noi chiar simtiram ca fuseram "in natura" ca ne ramase masina impotmolita in camp, chemaram depanarea sa ne scoata d'acolo. Ajunseram intr-un final si la chefu care se tinea la o ferma, Alin inamolit pana la genunchi, io cu Aca ceva mai curate ca prevazuseram cizme in portbagaj. Cu toate astea cred ca lu Alex ii mai trecu din trauma provocata de nunta din ro fiindca la asta au fost mai multi copii si au avut un babysitter cu care facura jocuri, se uitara la filme, se indopara de clatite etc; Ea saraca ramasese socata de la nunta romaneasca, ca tinu trei zile timp in care bubuira lautarii nonstop de nici nu ne mai simteam urechile. De atuncea bietu copil de cate ori auzea cuvantu nunta o lua la goana urland si cauta sa se ascunda [:D] Asa ca acu nu ii spusesem ca mergem la nunta, ii zisesem ca mergem la o serbare da' pana la urma ma gandii sa-i spun totusi sa n-o apuce crizele cand o vedea mireasa [:D] De aci reactia aia la care asista si Rayu. Itsme, sigur ca mi-ar placea sa ajung la Buenos aires, de fapt America Latina ma fascineaza, mi-as dori sa fac si io un tur de cateva luni pe acolo . Da' daca tie ti se paru lung drumu, d'aci pare chiar capatul pamantului (nu degeaba vorba aia cu patagonia :)) si ne trebuie timp mult, intradevar ar fi pacat sa mergem doar pt o saptamana sau chiar doua. Da' voi de ce va duserati tot acolo daca mai fuseseti odata? lilanda nici nu incepusi bine se lucrezi cu adevarat si gata accidentu de munca ? [:D] Cand plecati in ro? Si aci s-a topit zapada de sapt trecuta da' cica vine alta miercuri si astia de la guvern stau reuniti d'acuma sa nu mai zica lumea ca i-a prins nepregatiti:)) mai viu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce aer de vacanta pluteste in Poiana! Thailanda, ski, Ro,Buenos Aires etc.

Rayu, felicitari pentru princhidei! Sa fiti sanatosi, sa ai grija de tine, si sa te protejezi cat poti de mult.

Cand am citit despre tine, m-au navalit toate amintirile mele de acum 8 ani. Un lucru bun cu gemeni, a fost ca m-au programat la ecografii la fiecare 2 sapt si apoi am putut sa imi iau concediu medical platit 100% din saptamana 24. Asta se intampla acum 8 ani, insa nu stiu daca mai este valabil. Eu am primit alocatie ca pentru 3 copii iar zile de barsel am vut cate 2 ani pentru fiecare copil. Inca mai am vreo 300 de zile pe care nu le-am folosit.

Va pup,

Anja

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei ,anja,stai,unde fugi?:))Ca am nevoie de o mamica de gemeni ca de aer[:)]!!Sint asa de speriata de toate si tot(o fi virsta de vina?:) si vreau sa ma mai sfatuiesc si eu cu o mami de gemeni!

Lilutza,am inteles ca sint vreo 480 de zile la gemeni si ca tati poate sa stea si el simultan,adica sa fim amindoi in concediu de maternitate,ceea ce e perfect,pentru ca nu prea ma vaz singura cu 3 acasa!Avantajul este ca la suedezi poti sa-ti ieie de exemplu 6 luni platit 80%,apoi sa-ti micsorezi la jumate,cum vrei!Si asa mai tragi de timp si poti sa ajungi la 2 ani(ca in paradisul romanesc ,haha),dar cu muuuuult mai putini bani,evident!

Si eu sper ca pot sa intru in prenatal dupa saptamina 22,asa o ca o stau in canapea urmatoarele 18 saptamini si o sa ma uit la programe de rahat la teve:)

Acum lucrez numa 25%,adica 2 ore pe zi,ceea ce zic eu este uman!Asa ar trebui sa fie viata domnule!Sa mergi la servici mai mult asa..ca sa iesi din casa sa iei un pic de aer!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayu, nu plec nicaieri:) Doar ca nu intru mereu pe forum, doar din cand in cand, cand nu mai pot la serv:) Nu te speria, fii pozitiva, protejeaza-te si mai ales fii informata. Important este ca bebeii sa stea cat mai mult in burtica. Eu am nascut la 36,5 saptamani. Iar de lucrat, am lucrat full time pana in sapt 24. Tare m-am bucurat cand am intrat in concediu.... Intreaba-ma tot ce vrei, si am sa-ti raspund cat mai stiu si cat mai imi amintesc. Poti sa imi dai si email, cred ca mailul meu e la profil, ca raspund mai repede.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara fetelor :)

 

incep prin a congratula pe rayuela, ce veste minunata! sarcina usoara si bebelusi sanatosi ! [olala]

 

noi am fost inzapeziti vreo 2 saptamini, de abia de vreo 3-4 zile s-a mai dezghetat...am fost un pachet de nervi si stress ca stam cocotati in virful dealului si au venit doar o data cu pluguri de zapada pe la noi...a trebuit sa-mi dezgrop masina din zapada in fiecare zi sa-mi dau drumul alunecind la vale spre serviciu...:( bine ca a trecut cu bine, se pare insa ca de joi vineri se va intoarce din nou ninsoarea....:(

din cauza chinurilor cu ninsorile si gheata aproape ca nici n-am bagat de seama ca mi-au taiat din nou din salariu cu ocazia noului buget si a venirii FMI-ului in ajutorul Irlandei :)

ce mi-ar place si mie o vacanta in Thailanda! sau oriunde cu soare si fara zurgalai :)

am cam terminat si cumparaturile de Craciun, din pacate fetita mea a devenit foarte suspicioasa anul asta si o sa fie cam dificil sa pastrez misterul...:( of cum mai cresc copilasii astia...:(

am impodobit si noi bradul in weekend, pe strada noastra vecinul musulman a fost primul care si-a impodobit casa anul asta :)) (e drept ca e maritat cu o irlandeza). sper sa va placa cum am

casa noastra..:)

pupaturi la toata lumea si zapada sub 30 cm ! (cu exceptia Lilandei evident :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui speed
sper sa va placa cum am decorat casa noastra..:)
align="right" id="quote2">

ouchhh [help]

Ce zise doruletz? Miercuri, ninsoare?? Haha, asta se abatu de ieri la loc si cica joi e si mai si.

Rayu
e fain ca ai barsel asa lung de care beneficiaza si taticu'. Pe-aci, din ce intelesei io, e tot un an, indiferent citi copii ai; iar tatal isi poate lua maternitate, insa nu odata cu mama. Adica ori unul, ori altul. Doar dupa nastere sint doua saptamini in care stau amindoi parintii acasa. Daca vor!! Acu' io fui martora cind tatal se intoarse repijor la lucru, dupa prima saptamina [:D]

doru, voi pe unde faceti revelionu'? Iti lasai mesaj pe YM, da' cre' ca ti-l inchise aca :)

miha, preietena mea-i in delegatie in Thailanda ci cica-s....35 de grade!!! Rezistati?? [:D]

"I am a deeply superficial person" - Andy Warholid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...