Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Chefir


Recommended Posts

Stie cineva ce e cu ciuperca de chefir? Vreau sa fac rost de ciuperca tibetana, sa-mi fac singura chefir, dar nu am inteles care e faza: cica acesta bautura nu se obtine din ciuperca de Kefir, termen gresit, ci din granule de Kefir care repezita o aglomerare de 4 cazeine care are in interior si la suprafata microorganisme specifice care conduc la obtinerea acestei bauturi. Are cineva asa ceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am inteles ca ciuperca de kefir sau iaurt/sana se inmulteste usor la cei ce au asa ceva acasa. Daca e cineva din Bucuresti care face chefir acasa si are ciuperca in plus, as fi eu amatoare sa iau putin din ea, cu instructiunile de preparare, desigur. As dori un PM. Multumesc Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
nu stiam ca se poate face kefir acasa. mie imi place foarte mult, dar il consum rar fiindca se spune ca e prea acid pentru organismul nostru si ca de preferat ar fi iaurtul. eu imi fac iaurt acasa, punand lapte dulce la prins intr-un borcan in care pun putina smantana grasa, de calitate. http://retetadelicioasa.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai stiintific 'ciuperca' care nu-i ciuperca,nici alga cum am mai gasit pe unele siteuri este gallodium.Produsul e foarte bun,nu e acid decat daca se pune prea putin lapte la prea multa ciuperca,sau se lasa prea mult.Eu folosesc chefirul atat ca atare cat si in mancare(in supe crema de legume este excelent) mami de [baietel] Raducu, 10 august 2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...