Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cartofi pastrati peste iarna pe balcon? Unde, cum?


ML

Recommended Posts

Mama ar vrea sa-si pastreze pe balcon (nu este inchis), in timpul iernii, cateva kg de cartofi, eventual morcovi, in cazul in care nu va avea cum sa iasa din casa din cauza vremii, pe o perioada mai lunga de timp. Are un dulapior pe balcon, neizolat. Se poate captusi cumva si cum anume, cu ce? Sunt binevenite si alte idei (nu cred sa fie posibila congelarea cartofilor, asa-i?), exclusa boxa, nu are. Nu imi amintesc cum ii tineam in trecut, parca tot pe balcon, cam inghetau, in bucatarie incolteau, mai aduceam de la tara de la bunici... S-au dus vremurile adusului, caut altceva. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]La tzara americana (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Se izoleaza cu polistiren expandat de 5 cm sau mai gros pe exterior ca sa nu diminuezi volumul interior iar cartofii se pun in strat si ziare intre straturi deoarece absorb umezeala. INSA: cartofii actuali NU mai sunt ca altadata sunt plini de toate celea asa incat se invariabil se strica. Nu recomand nimanui sa pastreze cartofii actuali, pe de o parte se strica pe de alta parte pierzi banii si tot mergi dupa altii. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, poate folosi si o cutie de genul celor aflate in dotarea firmelor de catering; cutia este din polistiren expandat si are dimensiunea unei navete mari de plastic, are si capac, cred ca e suficient de spatioasa pentru cativa cartofi; morcovii stiu ca se pastrau bine in ladite cu nisip... insa daca mama ta are suficient spatiu in congelator, poate pastra morcovii si cartofii taiati cubulete (pentru supa,mancare, piure) si cartofii taiati pai pentru prajit, la fel cum gasesti in supermarket la raionul de legume congelate. pentru piure de cartofi isi poate face si o mica rezerva de fulgi de cartofi, e adevarat ca nu e acelasi gust, insa pentru 2-3 portii din cand in cand merge si asa. e mare bataie de cap cu cartofii pe balcon neizolat, degera sau incoltesc, si am inteles ca nici nu se recomanda consumarea cartofilor care incep sa incolteasca si prezinta portiuni de coaja de culoare verde, contin o substanta cancerigena/toxica. si asa cum spunea si marius, soiurile actuale de cartofi sunt o porcarie, chiar daca sunt "made in romania" sunt din soiuri de import sau hibride, nu se compara cu cartofii de acum 20 de ani... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, destul de complicat cu pastratul in dulap plus ca ma asteptam sa fie cartofii de pe piata inca...OK. Iti multumesc, Marius! Corina ([flo]), despre cooler vorbesti (eventual unul mai mare?): http://www.uncrate.com/men/gear/misc-gadgets/jagermeister-6-bottle-shot-cooler/ sau poate este altceva? Daca ar pune cativa cartofi in ea si ar tine-o apoi in dulapul neizolat, oare ar merge? Va cred ca nu merita sa pastreze, dar nu vrea f. multi, macar cat sa iasa din cateva zile rele, mai incolo in mijlocul iernii, daca va fi nevoie. Pana la urma cea mai sigura metoda imi pare si mie congelarea, nu stiu cat loc are in congelator insa. Am si uitat de cartofii pai, eu cumpar numai mazarea congelata pe aici. Voi citi pe Net cum se congeleaza cartofii (ma intreb cum nu se inegresc...), daca nu ma lamuresc, mai intreb. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]La tzara americana (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, aceea este o lada frigorifica eu vorbeam despre o lada confectionata din polistiren expandat, am vazut asa ceva la firma de catering care aduce mancarea la noi la birou este din categoria cutiilor/casoletelor pentru firme de catering, ambalaje pentru industria alimentara pana la urma cred ca ar merge si ceva improvizat, o naveta de plastic sau chiar o cutie mai mare de carton gros, pe care sa o "captusiti" cu polistiren eu am congelat cartofi cubulete pentru ciorba, nu se innegresc deloc. insa cartofii pai stiu ca sunt de obicei preprajiti inainte de a fi congelati, probabil ca daca ii congelezi pur si simplu, la prajire nu mai au aceeasi consistenta, cred ca se sfarama; ati putea incerca de proba, cu o portie mica, o congelati si vedeti ce se intampla la prajire... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, Noi pastram cartofii din productie proprie pe balcon intr-o lada de carton peste care puneam ziare si paturi din acelea de cinepa sau in sau rafie din care se fac plase de cumparaturi da cred ca orice material e bun. Nu inghetau deloc. Spre sfirsitul iernii incepeau sa incolteasca intradevar sau se zbirceau. nu cred ca in congelator se pot partra pt ca se inegresc, cei din comert sint tratati cu ceva ca ramin albi.Aici nu pot pastra nimic pt ca nu am camara si nici beci si e prea cald...Ah vremuri trecute....mi dor de mama,tata rominia si..trecut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, aici am vazut cutie din Styrofoam la Walmart la departamentul de camping, alaturi de alte "Coolers" (nu am gasit acum pe walmart.co, dar, daca am inteleg corect, Corina se refera la ceva de genul http://www.canadiantire.ca/AST/browse/5/SportsRec/Camping/Coolers/PRDOVR~0853523P/38L%252BStyrofoam%252BCooler.jsp?locale=en) Banuiesc ca si in Romania ar trebui sa se gaseasca tot pe la magazinele care au departamente de camping/sport, dar asta doar cei din Romania pot confirma. _______________________________________________________________________________________ [url="http://bucatarialuimami.blogspot.com/"]Bucataria lui mami [/url] ***********************************************************[url="http://dianadumitru.netfirms.com/"]Puterea din noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, sunteti dragute! Corina, msl, am citit pe Net ca s-ar putea congela (fara chimicale), dar fierti un pic, apoi pusi in apa cu cuburi de gheata, pe o tava data cu ulei si in congelator. Cand s-au intepenit, ii iei si-i pui in pungi si la loc in congelator. Am sa-i spun, sa vada cum ii este mai usor, poate chiar sa lase cativa in dulap, intr-o cutie de carton superacoperiti, desi mie tot mi-ar fi teama ca ingheata. Nu cred sa cumpere atat de multi incat sa se strice, daca se incalzeste brusc afara. Sau poate gaseste cutie, cum spui tu, Laura (asa arata, Corina? Daca da, unde anume in Bucuresti?), nu trimite barbatu' de-aici... [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]La tzara americana (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, cutia aceea seamana cu cea din link-ul pus de laura ! trebuie sa existe si pe la noi asa ceva, probabil la un producator de ambalaje pentru industria alimentara si catering, in magazine nu am vazut din pacate... incercati totusi varianta unei ladite sau navete de plastic, cu capac, pe care sa o captusiti pe interior cu polistiren expandat, cred ca e mai simplu si mai ieftin asa[:D] va garantez eu ca nu se innegresc cartofii congelati, chiar aseara m-am uitat la punguta din congelatorul meu. eu am taiat din greseala mai multi cartofi cubulete pentru ciorba si nu m-am indurat sa-i arunc, am zis hai sa vad ce se intampla daca ii congelez si iata ca nu au nimic[:D]. probabil ca trebuie pusi la congelat imediat dupa ce sunt taiati, sa nu aiba timp sa se oxideze in contact cu aerul, cel putin eu asa am facut. ganditi-va ca exista in supermarket legume congelate, in amestec pentru ciorba, si contin si cartofi taiati cubulete, nu sta nimeni la fabrica sa-i fiarba separat de restul legumelor (morcov, mazare, ardei gras, fasole verde, etc.) si mi-am amintit inca ceva : pe vremea "impuscatului" parintii mei tineau si ei iarna cartofi pe balconul care nu era inchis (ca n-aveai voie sa-l inchizi decat cu aprobare); pe langa acoperirea lor cu paturi sau presuri mai groase, parintii mei presarau un anumit praf peste cartofi, ca sa nu incolteasca, s-ar putea sa existe asa ceva pe la magazinele care vand seminte de flori si legume, ierbicide, etc. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, cand aveam bona, mi-a aratat cum se pastrez cartofi in frigider.. Ii cureti de coaja si ii pui in punga vidata, dupa ce ai scos cat de bine ai putut aerul din ei. Chiar nu se innegresc, se pastreaza bine.. Ma gandeam sa faca mama ta asa, si sa-i puna in cutia de jos, de la frigider.. deci nu congelati.. Daca incerci sa-mi spui si mie cum e [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...