Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi din 2002 *64*


Recommended Posts

Devoska, suna bine ce povestesti tu despre vacanta! Abia astept sa creasca si Matei sa incepem si noi sa ne mai miscam... Succes la scoala! Daca va dau si ceva linkuri pentru germana... [pup] Eu am facut un curs de incepatori acum 2 ani, stiu sa citesc... dar atat (sau stiam??). Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai stai bine, ca eu stiu doar danke, bitte si alte cateva chestii uzuale. Dar mi-am scos de pe internet regulile de pronuntie, ca na, eu sunt cu regulile, spre disperarea consoartei [:D]. Dar de azi are teme si el [pk]. Seara face la germana cu noi doua [pk]. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, multumim de cafea [flo]. De ce are Sara 2 invatatori? Are split class cumva ? Multa bafta anul asta sa fie prima din clasa. Azi sotul meu a trecut pe la scoala sa intrebe programul isi va vedea invatatoarea in prima zi de clasa adica martea viitoare. Iar ca orar se pare ca ramane cam ca anul trecut si poate reusim sa nu o mai dam la after-school. Sanziana, deci te-ai cam inselat ca se fac adunari in clasa intai, huh [:D]? Cum se descurca David pana acum ? Ii place ? Mancare gatita ? Asta chiar e prima scoala unde am auzit asa ceva…good stuff. [pk] Nina, frumoase poze. [olala] Katty, La multi Ani sotului cu itarziere si din partea mea.[flo] Lucia, frumosi protagonisti [flo]. Nicoleta, chiar foarte putin ti-a mai ramas pana cand plecati. In 3 luni sa dea Stefan déjà teste ? Wow ce repede, in ce constau, stii ? Deci veti mai sta si urmatorul an la Viena ? Cristina22, voi cum stati cu emotiile de inceput de an? Azi facem 13 ani de casnicie [olala]. Si tot azi am fost la daycare-ul unde va merge Chris. El s-a comportat mai bine decat credeam eu, fiind totusi cu mine si cu sora-sa pe langa el. Yasmine a scotocit prin toate jucariile, si-a amintit de perioada in care a fost ea acolo. Speram sa fie o experienta la fel de placuta pt. el cum a fost si pt. surioara lui pana ce apar bunicii. Cristina Mlle Yasmine et le bébé [baietel] Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Khristin, va fi testat timp de 3 luni (oare fiindca nu a urmat gradinita in sistemul lor??), dupa care se decid daca este apt sau nu pentru clasa (lor) I, cel putin asa mi-a povestit sotul meu. Am intrebat cate ceva la fetele din Austria, dar nu am primit raspuns... Succes la daycare! Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Khristin la multi multi ani fericiti impreuna si de aici incolo![cina2][cina2]. Devoska interesante experiente ati avut voi in vacanta. Sinzi, gata, ati dat-o pe teme si alte preocupari scolare de nu mai apari pe aici? Cristina22 chiar asa, voi cum stati cu emotiile legate de scoala? Noi ca tot suntem cu capu-n jos, vom lua vacanta cand incepeti voi scoala asa ca facem nota discordanta din grup, ca de obicei.
[url="http://savitry.deviantart.com/gallery/"]my deviantArt Gallery[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, fetelor! Khristin,
Multi ani fericiti si de acum in colo! Aveti o familie foarte frumoasa, sa va bucurati de ea! [flo]
Chris va fi bine la gradi, ai sa vezi. Copilasii se acomodeaza asa usor. Pe Yasmine pana la cat o lasai la after school? Sincera sa fiu nu stiu ce presupune split class (inteleg ce inseamna in traducere si doar banuiesc la ce te referi). Explicatia mea la prezenta a doi invatatori la clasa... in scoala sunt (cred) 30% copii din fostele tari sovietice, deci vorbitori de rusa. Nu toti au inceput scoala in limba engleza la 3 ani, deci sunt multi nevorbitori de engleza (cum a fost si Sara anul trecut). Unii vin anul asta prima data in contact cu engleza, asa incat au la clasa si un profesor vorbitor nativ de rusa si in acelasi timp vorbitor de engleza. Moft si prostie in acelasi timp, parerea mea. Eu consider ca Sara a avut un mare avantaj ca nimeni in jurul ei nu a scos un cuvant in romana la scoala. A fost motivata sa invete sa comunice mai repede. Ea a parasit clasa de intensiv in 4 luni, copiii vorbitori de rusa sunt inca in acea clasa si a trecut exact un an. Invatatorul principal este vorbitor nativ de engleza. Cel de anul acesta este canadian. In clasa sunt 12 copii iar anul acesta toti vorbesc engleza. Si cu toate astea la clasa exista si a doua profesoara. Pentru mine e Ok caci primesc mai multa atentie. Dar anul trecut am observat, cu multa amaraciune ce-i drept, ca profesorul principal se ocupa in mod special de vorbitorii de engleza, iar profesorul secundar de restul. Sara insa m-a uimit si pe mine de viteza cu care a invatat si s-a remarcat la clasa, a castigat spellingul pe clasa ei, a iesit a patra pe scoala la 6 years old. Dar inca o data spun, pe langa o profesoara de engleza intensiv exceptionala, a avut norocul sa nu aiba un vorbitor de romana in jur la scoala, caci acasa noi vorbim romana. Acesta e si motivul pentru care i-am zis Nicoletei ca Stefan o va uimi cat de repede va invata germana. Si Sara a avut pana in decembrie cred ca 4 ore de engleza intensiv pe zi. Si a tinut-o numai in testari. In decembrie inainte de vacanta a avut testarile finale si ianuarie in priza zi de scoala am primit o scrisoare de la catedra de engleza intensiv cu rezultatul si cu decizia de a fi scoasa de la clasa de intensiv. Mai are mult de invatat, vocabularul trebuie dezvoltat, nu stiu cum sta cu cititul comparativ cu copiii de varsta ei, matematica e sub nivelul matematicii din Ro (dar recupereaza acasa cu mine), dar e bine. Stiu ce e in sufletul Nicoletei, am trecut si eu prin asta anul trecut. Atunci am aparut pe DC si aici am gasit echilibru si sfaturi. [pup][grup] Gabbriela [flo] Lucia, cum sa faceti nota discordanta? Cu capul in jos [:-)))] sunteti doar daca pentru ca stati in emisfera sudica si considerati ca aia din emisfera nordica ar sta cu capul in sus [:-)))][:-)))] Dar daca voi sunteti aia care stati cu capul sus si noi cu capul in jos? [pup] Ce-ti mai fac baietii? Nico, ce faceai mama la 2 pe DC? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Khristin-[s]IMPREUNA [s] Ai vazut?Chris e barbat[pk]!! Bravo lui!! Dev-Polonia? Ma gandesc ca a fost frumos! Interesante lucruri invata Sara. La voi in fiecare an se schimba invatatorul?? Sau cum e? Ioi, nu ma intrebati de emotiile de inceput de scoala, ca mi-e ca ma declarati paranoica si isterica si...Mai ales ca am inca in jurul meu o gramada de voci cu "experienta" care imi zic ca puteam astepta pana la anul, sa fi mers si el la scoala la 7 ani+. Soacra (cadru didactic) nu scapa nici un prilej sa-mi aminteasca ca e prea mic, ca toti merg in clasa I, dupa 7 ani, ca bla-bla-bla!![bang] Dar Andrei abia asteapta.Zilnic isi verifica rechizitele si ghiozdanasul.E incantat ca am cumparat coperti de caiete cu Fulger si inca un stilou, asta din urma cu Naruto[:D]. O zi buna sa avem! cristina si Andrei[auto] "Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dev-acum am vazut mesajul tau!! Wow, bravo Sara[pup]!! cristina si Andrei[auto] "Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Cristina [:I]. Nu am vrut sa sune a lauda [:I]. Am incercat sa leg explicatia "de ce doi profesori la clasa" pentru Khristin, cu "de ce 3 luni de teste" pentru Nicoleta si incurajari ca Stefan se va descurca. Dar iar am scris prea mult [:I] Invatatorul se schimba in fiecare an, la fel si componenta clasei. Sunt 4 clase de 7 ani si acum i-a "amestecat". Andrei se va descurca foarte bine, asculta-ti instinctele.[pup] Ce e mai emotionant decat inceperea scolii! Eu si acum imi amintesc cum verificam rechizitele inainte de clasa I, mirosul tusului de la alfabetar... [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...