Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi legate de injectiile clexane


Recommended Posts

Ramonella asta incerc eu sa explic. Ca nu exista sfaturi.Nu exista un mai bine.Nu utilitatea subiectului. Ca pe forumul asta gasesti tot felul de subiecte mai mult sau mai putin utile dar care dau farmec DC-ului de care suntem ataaaaaat de dependente. Cu clexanul insa.....e ceva mai personal. Trebuie cladita o relatie utilizator - seringa :))))))). Dupa vreo 7 luni relatia se cam strica. Dupa 9 esti plina de nervi. Dupa ce nasti vine iubirea si recunostinta.[:D] Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307
Ramonella asta incerc eu sa explic. Ca nu exista sfaturi.Nu exista un mai bine.Nu utilitatea subiectului. Ca pe forumul asta gasesti tot felul de subiecte mai mult sau mai putin utile dar care dau farmec DC-ului de care suntem ataaaaaat de dependente. Cu clexanul insa.....e ceva mai personal. Trebuie cladita o relatie utilizator - seringa :))))))). Dupa vreo 7 luni relatia se cam strica. Dupa 9 esti plina de nervi. Dupa ce nasti vine iubirea si recunostinta.[:D] Catalina
Dadaaa,sunt de acord cu tine cu clexanul.[:D]E ceva personal,fiecare in timp,isi da seama cum e mai bine pentru el.Dar eu ma refer la perioada de inceput,cand majoritatea nu stiu cum sa faca,si poate sfaturile altora ii ajuta.Si in timp,ne perfectionam.[:D] Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]7+
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pt raspuns. Multe subiecte sunt inutile, dar cred ca din subiectele astea toate traieste si DC-ul, nu? Cine considera ca este pierdere de timp, nu citeste si nici nu raspunde. Multumesc din nou ca ne-ai impartasit parerea ta. Fiindca subiectul asta s-a vrut, un schimb de pareri si experiente legate de acest medicament. La subiectul despre trombofilie se pun intrebari minim o data pe capitol despre asta. Se pare ca prospectul nu este suficient tuturor. Iar uneori prospectele nu sunt complete - dupa cum ai spus si tu, sau sunt traduse de te miri cine. La care intrebare mi-as fi raspuns singura? Iti multumesc si pt urare, dar eu nu imi injectez clexane inca. Cand o voi face, cu siguranta voi citi prospectul inainte si ma voi bucura ca unele fete au avut bunavointa de a raspunde prietenos la intrebari, fara ironie si superioritate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac
Catalina, m-am gandit ca subiectul ar fi util celor care se intreaba "oare e normal sa imi apara o vanataie atat de mare?" "oare e normal sa imi tasneasca sangele cand injectez"? etc.
Hai sa raspund si eu, ca m-ati omorat..... Si da, sunt in masura sa vorbesc, am deja 10 luni experienta in ceea ce priveste administrarea clexane-ului, asta daca se gandea cineva sa arunce cu vreo obiectie. Revenind la prospect....daca intr-adevar ati fi avut curiozitatea sa-l cititi, ati fi observat ca la capitolul reactii adverse posibile, sunt insirate toate problemele astea cu care va bateti voi capul, vanatai si alte balti de sange. Logic vorbind acum, nu cred ca trebuie sa ai mare pregatire de specialitate ca sa realizezi ca atunci cand injectezi un anticoagulant, este posibil sa apara oaresce sangerari si vanatai, nu? zic si io.....Evident ca daca spargi un vas in momentul in care introduci acul, si mai bagi si anticoagulant dupa, o sa te alegi cu mare hematomu, nu? Sau, eventual, o sa refuleze putin... Chiar nu v-a spart nimeni o vena cand v-a fost recoltat sange? nu v-ati invinetit niciodata? Acu' pe bune..... [gravi]37+ cu [baietel] MTHFR 1298c hetero si mutatia protrombinica hetero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... cand Ramonella a povestit disperata la subiectul "Trombofilia..." ce a patit (vanataie, sange, etc), toate fetele de acolo care aveau experienta au sarit sa o incurajeze, sa o sustina si sa ii explice. Niciuna dintre ele nu a repezit-o spunandu-i intr-un fel sau altul "pune mana si citeste prospectul, de ce pui intrebari ilogice la care gasesti raspunsul in prospect?". Si ca Ramonella au mai fost multe altele. Si vor mai fi. Probabil am nimerit noi o gashca mai amabila. Ele si-au amintit cum au fost la inceput, ce temeri au avut. Sigur ca dupa cateva luni de injectare ti se pare floare la ureche, dar la inceput unora le poate fi greu. Multumesc, Miki-Miki (si nu numai) pt contributie. O sa actualizez din cand in cand mesajul initial, pt a nu deveni greu de urmarit topicul. Cine considera ca ii este util, sa il citeasca. Cine nu... nu.[:D] Pana atunci, numai bine tuturor, sa va bucurati de copiii pe care ii aveti deja si de cei care vor veni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floricica[pup]. Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]7+
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac
Hmmm... cand Ramonella a povestit disperata la subiectul "Trombofilia..." ce a patit (vanataie, sange, etc), toate fetele de acolo care aveau experienta au sarit sa o incurajeze, sa o sustina si sa ii explice. Niciuna dintre ele nu a repezit-o spunandu-i intr-un fel sau altul "pune mana si citeste prospectul, de ce pui intrebari ilogice la care gasesti raspunsul in prospect?". Si ca Ramonella au mai fost multe altele. Si vor mai fi. Probabil am nimerit noi o gashca mai amabila. Ele si-au amintit cum au fost la inceput, ce temeri au avut. Sigur ca dupa cateva luni de injectare ti se pare floare la ureche, dar la inceput unora le poate fi greu.
Asa cum una dintre regulile forumului sugereaza sa verifici subiectele anterioare inainte de deschide o discutie pe o tema deja dezbatuta, asa cred si eu ca este o chestiune de bun simt sa citesti un prospect inainte de a te lansa in dramatizarea unor reactii adverse foarte clar explicate acolo. E adevarat ca mai apare cate o vanataie, ca deh, asta e......dar ca apar sangerari masive sau cine stie ce alte nenorociri de la un amarat de clexane de 0.4, asta e deja o exagerare care nu face altceva decat sa bage in sperieti pe cineva care se pregateste sa inceapa acum tratamentul. Tocmai, ca am auzit si eu astfel de povesti cutremuratoare, de mai aveam putin si credeam ca o sa-mi trebuiasca o transfuzie de sange dupa prima injectie de clexane...... Concluzia este : indemanarea vine o data cu exercitiul, hai sa nu mai facem din tantar armasar ca nu e cazul. Am fost sufiecient de amabila? [:D] [gravi]38+ cu [baietel] MTHFR 1298c hetero si mutatia protrombinica hetero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...