Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi legate de injectiile clexane


Recommended Posts

Pentru ca sunt activa la capitolul legat de trombofilie, pentru ca am vrut sa le ajut pe fetele care sunt panicate la inceput, pentru ca aceste intrebari apareau foarte frecvent acolo si m-am ocupat intr-o oarecare masura de acel subiect, etc. Cum a spus si Miki-Miki, am pus link catre acest subiect pe prima pagina a subiectului nostru. Au mai fost unele intrebari care se repetau permanent - si pt acelea am pus link direct catre raspunsuri. Cine are nevoie, cine e disperat si asteapta infrigurat raspunsuri le poate gasi pe toate la un loc. Pe aceste persoane am vrut sa le ajut. De, mai exista si oameni care vor sa ajute. Si eu am fost ajutata la inceput, cand am aflat de trombofilie, nimeni nu mi-a vorbit urat sau ironic, mi s-a raspuns cu prietenie la fiecare intrebare stupida sau ilogica, desi poate intrebarea mai fusese pusa de n ori si fetele erau poate deja plictisite. Si eu voi face clexane, deocamdata nu sunt in masura sa imi dau cu parerea vizavi de acest subiect, de aceea am citat parerile altora. Dupa cum ai vazut, unora li s-a parut util acest subiect. Daca unei singure persoane i-am fost de folos, eu sunt multumita. Poate ar fi trebuit sa pastrez totul la nivelul subiectului trombofilie, dar am sperat ca aici vom gasi mai mult feed-back. Gresit... am gasit cu totul altceva decat mi-as fi dorit. Dar sa iti spun ce nu inteleg eu: daca tie sau altora ti se pare un subiect inutil, aiurea, sau altfel, de ce te obosesti sa il citesti si sa raspunzi la el? Doar de dragul artei? Daca o prietena de-a ta ar veni sa te intrebe cum sa isi faca injectia, ce ai face? Ai repezi-o si i-ai spune sec sa citeasca prospectul? Eu nu as face asa. Nu inteleg de ce atata ironie, ca sa nu zic rautate, si nu ma refer strict la tine. Daca nu vreau sa ajut, stau deoparte dar nici nu arunc cu pietre. Nu vreau sa intru in polemici cu acest subiect, nu ma intereseaza certurile cu nimeni. Am lucruri mult mai bune de facut, mai umane. Iti doresc nastere usoara si copil sanatos si voinic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Injectiile de Clexane se fac la 5 cm distanta de buric. Locurile de facut injectia pot varia. Se fac deci in abdomen dar subcatanat. De fapt toate se fac subcutanat. Se pot de altfel face si in picior. In zona anterioara-laterala a "bulanului" ca sa zic asa mai pe romaneste. Se pot face si in brat. In zona anterioara superioara a bratului. Din ceea ce stiu diferenta face ca timpul de absorbtie e mai lent sau mai rapid. De exemplu, in abdomen se absorb mai rapid. In brat suntem la mijloc.....adica nici prea rapid nici prea lent. Iar in picior absorbtia este mai lenta. Modul de a face injectia: nu trebuie, in primul rand, sa scoti bula de aer. Nu are ce sa se intample.....ca nuajungi in vene,etc.....deci totul se face subcutanat. In al doilea rand, trebuie sa eviti sa faci injectia in zona deja afectate de ceva: gen: zone oparite, cu rani, iritatii, inflamate,etc. Pe urma, trebuie sa tii cont de zona pe car eo faci adica sa rotesti mereu zona. Azi o faci aici...maine la o distanta de 3 cm....si tot asa. Dezinfectarea zonei unde faci injectia se face incepand din centrul zonei spre periferie, margine. Se fac miscari circulare din centru spre exterior. Despre rapiditate,dar ma refer la rapiditatea serului, tot din ceea ce stiu......injectia ar trebui facuta lent deoarece reduce durerea si ajuta absorbtia injectiei. Dar....1 ml de ser nu ar trebui sa depaseasca 10 sec. Deci timpul ar trebui sa fie intre intre min 5 sec si max 10 sec. Acul se introduce insa rapid.Intocmai ptr a reduce durerea. Cand faci injectia nu se aspira. dupa ce ai terminat de introdus serul.....acul trebuie scos rapid si trebuie sa tii apasat cateva secunde. Nu trebuie sa freci tip masaj...trebuie sa tamponezi delicat. Cam atat stiu eu.[flo]
Mami [9cer]de [tren] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123502"]Alessio Michele[/url](2 ani si 4luni) si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157073"]Mattia Gabriel(1 anisor!!)[/url].......si in martie barza ne va vizita.[:)] [url="http://family.webshots.com/album/576587573GOmXhn?vhost=family"]Pozici cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

googy sincer mi se pare ca razi putin de noi. Sa-ti spun patania mea.Daaa,am citit prospectul cu mare atentie,am mai facut vanatai.Dar intr-o seara,cand mi-am facut injectia,cand am scos acul,a tasnit sangele de m-am patat si pe pijama,si pe perna si pe cearceaf.A tasnitttt,nu a curs doar o picatura.Nu cred ca in prospect scrie acest lucru.Apoi,in locul acela,se simtea o umflatura foarte mare.Plus ca nu am simtit deloc ca ma pisca,cum simteam de obicei dupa ce mi-am facut injectia.Iar dimineata aveam o vanataie cat pumnul.Tu,sau alta fata,daca patea asa ceva,la doar a 8-a injectie facuta,nu va speriati????Vi se parea normal???A doua zi nu cereati sfaturi,pareri???Alte fete nu pot pati ca si mine??? Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]7+
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FLOARE il poti trece si acolo, nu are de ce sa ma deranjeze. Am scris si eu din ceea ce stiu. [flo]
Mami [9cer]de [tren] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123502"]Alessio Michele[/url](2 ani si 4luni) si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157073"]Mattia Gabriel(1 anisor!!)[/url].......si in martie barza ne va vizita.[:)] [url="http://family.webshots.com/album/576587573GOmXhn?vhost=family"]Pozici cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danangie, multumesc mult! [pup] Acum am observat ca vei fi iarasi mamica, ce frumos! Si diferentele de varsta sunt minunate, dar sunt convinsa ca nu iti este chiar usor! Insa recompensele sufletesti te fac sa uiti lucrurile neplacute. Iti urez sa ai un bebe sanatos si la fel sa fie si ceilalti doi, cei "mari"[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac Dar sa iti spun ce nu inteleg eu: daca tie sau altora ti se pare un subiect inutil, aiurea, sau altfel, de ce te obosesti sa il citesti si sa raspunzi la el? Doar de dragul artei?
Probabil ca nu ma exprim suficient de clar in limba romana...mi se pare ca se dramatizeaza si se exagereaza niste reactii adverse, ca si cand nimeni nu si-ar fi inchipuit ca astfel de situatii ar fi posibile, cand ele sunt mentionate foarte clar in prospect. Ce vreau sa spun mai exact, este ca injectarea de clexane este o operatiune foarte simpla, care DA, uneori mai lasa si cate un semn, dar nu este o grozavie atat de mare incat sa se discute pagini intregi pe tema asta. Iar atata timp cat aceste lucruri sunt mentionate in prospect ca fiind reactii adverse firesti si normale, nu vad de ce vreti sa transformati totul intr-un film de groaza. Daca cineva care urmeaza sa se apuce de tratament, arunca de curiozitate o privire peste acest subiect, este foarte posibil sa intre in panica si sa-si inchipuie cine stie ce chestii si sa se sperie mai mult decat e cazul. Cam asta ar fi motivul pentru care ma obosesc.... Si, apropo, mi se pare ca ai un ton cam nepotrivit pentru o persoana care nu vrea sa intre in polemici.... Acum sa va intreb eu ceva: voi cand cititi ca este foarte posibil sa apara o vanataie la locul inocularii, sau chiar sa sangerati, de ce intrati in panica atunci cand vi se intampla lucrul asta? Ramonella, ce te face sa crezi ca nu am patit? Am avut si vanatai, am avut tumefactie la locul injectiei, de noduli nu mai zic....ce am facut? Am citit in prospect ca nu ar trebui sa ma ingrijorez pentru ca sunt reactii normale si dispar in cateva zile. Dar poate sunt eu exagerata. Pana la urma, si eu cred ca am lucruri mai bune de facut [:D] Bafta multa in continuare! [gravi]38+ cu [baietel] MTHFR 1298c hetero si mutatia protrombinica hetero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o vorba: inteleptul cedeaza primul. Eu am cedat, am mutat continutul primului mesaj. Multumita, Goggy? Eventual poti solicita moderatorilor sa inchida mesajul, pe mine nu ma deranjeaza. Cred ca exagerezi, totusi. Nimeni nu a vrut sa sperie pe nimeni. Ramonella a povestit pur si simplu ce i s-a intamplat ei. Iar celelalte fete au descris cum procedau ele. Ce a fost horror in cuvintele lui Danangie, de exemplu? Sau ale celorlalte? Deci...unde e problema? Bine, daca vrem sa gasim o problema neaparat, o vom gasi cu siguranta. Cat despre tonul meu... si rabdarea mea are o limita, sa stii. Incerc sa fiu insa amabila fiindca stiu ca nu se cade sa supar o graviduta care mai are un pic si naste. Dar nu ma pot lauda ca sunt bunul crestin care intoarce si celalalt obraz atunci cand este palmuit. Ar fi frumos sa fiu asa... dar nu sunt. Asa ca te rog frumos sa nu ma mai provoci. Daca ceva nu iti convine legat de mesajele mele sau chiar de persoana mea virtuala, te poti adresa oricand moderatorilor. Dar nu mie "personal", pentru ca nu iti voi mai raspunde. Iti multumesc si iti doresc inca o data nastere usoara si copil sanatos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana[pup] multumim mult de sfaturi!!! Acum o alta intrebare.Clexanul trebuie facut la aceeasi ora???Eu parca asa am inteles,nu??Si seara.Dupa aceea trebuie sa stam in pat??? Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [gravi]8+
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...