Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

INSEMINARE 71


Recommended Posts

andreea[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]

sa iti dea Doamne-Doamne multa sanatate si un bebe sanatos is la termen [pup][pup] si sarcina usoara [pup][pup]

 

mie dr mi-a zis ca de cand face pregnyl-ul foliculul se sparge in 36 de ore si inseminarea se face cu cateva ore inainte sa se sparga foliculul ca cei mici sa aiba timp sa ajunga la ou chiar cand iese.. si mai stiam ca nu se prea face eco in ziua inseminarii din cauza acelui gel care e pus pe sunda... acum nu stiu sigur daca e asa sau nu...

 

va pupacesc pe toate si sa speram ca vom deveni intr-o zi cu toate mamici [ruga]

 

MERGEM INAINTE PANA VOM REUSIid="red">

http://www.fertilityfriend.com/home/nerama

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui sibiandreea
Oricum cand iti face inseminarea te curata foarte bine cu apa oxigenata.E lucrul cel mai urat la inseminare.
align="right" id="quote2">pe mine nu m-au curatat as inainte de inseminare... oare de ce?MERGEM INAINTE PANA VOM REUSIid="red">http://www.fertilityfriend.com/home/nerama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nerama eu am intrebat-o pe Ana doamna care imi traduce si zicea ca la o inseminare cel mai important e pregatirea sprmatozoizilor si sa te prinda exact in perioada de ovulatie.Iar de curatare stiu tot de la ea ca tu in perioada ovulatiei i o scurcere mai abundenta doctorul te curata iar spermatozoizii isi croiesc drumul mai usor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sibiandreea
Nerama eu am intrebat-o pe Ana doamna care imi traduce si zicea ca la o inseminare cel mai important e pregatirea sprmatozoizilor si sa te prinda exact in perioada de ovulatie.Iar de curatare stiu tot de la ea ca tu in perioada ovulatiei i o scurcere mai abundenta doctorul te curata iar spermatozoizii isi croiesc drumul mai usor.
align="right" id="quote2">andreea[pup] multumesc frumos de raspuns[flo]de pregatirea si spalarea celor mici stiam, stiu ca defapt asta e cel mai important la o inseminare, dar nu stiam de curatarea cu apa oxigenata.... iar secretia pe care o avem noi cand suntem la ovulatie stiu ca e foarte benefica, ii hraneste pe aia mici si ii ajuta sa ajunga unde trebuie... acum cine stie... poate sunt fel si fel de procedee...MERGEM INAINTE PANA VOM REUSIid="red">http://www.fertilityfriend.com/home/nerama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

Eu habar nu aveam de curatarea cu apa oxigenata. Ce sa mai vorbersc, mi se facea doar un ecograf inainte cu cateva zile de ovulatie, dr zicea ca e periculos gelul care-l pune pe ecograf, contine spermincid si-i poate distruge pe cei mici. De aceea nici nu are cum sa stie cu exactitate perioada ovulatiei. Dar uite ca am aflat ceva nou de la tine, Andreea. Tu zici ca ti-au facut mai multe eco., deci se poate stabili perioada ovulatiei.

Fetelor, m-am documentat si sa stiti ca institutul la care a fost Andreea (de fapt e o retea, au in mai multe orase din Ungaria) e printre cele mai bune din lume, au procente de reusita f mari. Va dau adresa: http://kaali.hu/, au si pagina in romana. Eu m-am hotarat o sa-mi fac programare si o sa merg in Ungaria. Pana la urma tot va fi bine.

Andreea, tu de cate ori ai fost pana ti-a facut inseminarea? Ma refer prima data. Ai facut analizele in tara? Ti-au dat ei o lista cu analize?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ROXA eu mi-am facut programarea prin Ana cu ea am vb la telefon i-am spus care e situatia si mi-a dat un set de analize.La prima inseminare am fost de 6 ori ca m-a chemat la a 3 a zi de ciclu,iar la a 2a inseminare m-a chemat dupa ciclu eu am teminat ciclu duminica si luni am fost acolo doctorita stiind cum reactioneaza corpul meu.Si am fost de 4 ori.O sa ramai uimita de cum e acolo.Iti dau un pot daca vb engleza dute la doctor daca nu dute la doctorita dar ai nevoie de translator si inca ceva doctorita am auzit ca are mai multe rezultate pozitive acum nu stiu daca e asa oricum amandoi sunt niste oamnei extraordinari si au rabdare cu tine si iti explica tot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, ma gandesc pt inceput sa le scriu un mail. Sa le atasez fisierele cu analizele ce le-am facut si eventual poate ca-mi raspund la mail si o sa mai imi dea analize de facut. O sa incerc sa-mi fac programare undeva prin ianuarie, acum cred ca ar fi bine sa fac o pauza dupa cele 3 luni de stimulare si, trebuie sa adun bani:) Nu e cu mult mai scump decat la noi, dar tinand cont ca trebuie sa stau acolo cateva zile..... Nu vreau sa fiu prea insistenta, nu stiu daca ai timp, dar n-ai putea sa-mi scrii ce analize ai facut? Si da, vorbesc engleza, atunci s-ar putea sa ne intelegem fara translator.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, la noi nu a fost sa fie inseminarea solutia.

dupa cum scrie pe prima pagina, cam de un an tot suntem in pregatire pentru IA nr 4. l-am anulat de 3 ori, prima oara nu am reactionat eu foarte bine la stimulare, si a doua oara nu am prea avut cu ce face inseminarea. proba sotului a fost sub orice critica. luna asta ne-am programat la kaali in debrecen, si mergand la controlul de chisturi, in ziua 20, medicul a fost surprins de foliculul meu de 20 [:D] si am zis sa punem de un IA pe nepusa masa. ne-am intors in ziua 22, au preparat proba si situatia s-a repetat. asa ca am discutat cinstit cu medicul si ne-a spus ca nu vede nici o sansa pentru IA si situatia ar fi chiar mai aiurea, avand nevoie si de ICSI.

asta este. sa speram ca FIV+ICSI sa fie raspunsul pentru noi. incepem (sper sa nu se mai iveasca si alte probleme) pe ciclul urmator.

 

si daca tot vorbeati de stilul si abordarea romania vs ungaria...

cand veti hotara sa mergeti in ungaria o sa vedeti diferenta. si da, roxa, in mod normal trebuie facute cat mai multe eco, sa vada clar cand e ovulatia si sa sincronizeze cat mai bine procedura.

succes fetelor.

eu va urmaresc din umbra si va tin pumnii

 

_________________________________________

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor!

ma inscriu si eu cu o IA cu stimulare cu tot nereusita, si in curs de stimulare pentru IA nr 2.

la prima era 100% sigura ca a iesit. mi-a trebuit jumatate de ora dupa aflarea beta hsg=0, sa realizez ca nu este. tin sa va spun ca mie menstruatia mi-a venit la 19 zile de la inseminare doar dupa ce am oprit utrogestanul. am facut stimulare cu gonal f 75ui, clomifen citrat,apoi cetrotide si ovitrelle(in total 1000lei)

mda, si bani (munciti din greu) si stres si nervi si lacrimi....

si altele fac copii pe banda, ii abandoneaza,chiuretaje zeci si n-au nimic ... iar noi....iar ma apuca nu mai scriu ca incep sa spun lucruri grele ... va pup...scuze...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...