Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

INSEMINARE 71


Recommended Posts

Da, Ramyy e foarte important sa nimeresti ziua ovulatiei. Am citit ca spermatozoizii "spalati" nu traiesc mai mult de 24, maxim 36 de ore. Si daca inseminarea nu se face in acest timp, iti dai seama ca ei mor. Dr zice ca de data asta am nimerit ziua ovulatiei, de fapt tota ziua (cand am facut inseminarea) am avut dureri de burta. Probabil asta era. Acuma ce nedumerire am eu: poate o sa vi se para absurd ce o sa va intreb, dar nu am indraznit sa intreb dr, dupa cat timp e normal sa se scurga lichidul injectat la inseminare? Pt ca ultima data nu am simtit sa mi se fi scurs. E posibil? O sa te tin la curent daca-mi reuseste de data asta, poate o faci pe urmatoarea la dr meu. Capul sus, fetelor, nu disperati o sa vedeti ca intr-o zii va iesi soarele si pe strada noastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna seara.Am facut azi HSG dar m-a cam durut cand mi-au introdus "ustensilele", o durere mai mare decat la cm...si cand au introdus subst. de contrast am zis ca trebuie sa merg la baie din nou(fusesem de 2 ori inainte)...Concluzia dr. Moisa a fost ca trompa dr. e permeabila si stanga mai putin permeabila. Luna viitoare, la urmatorul cm o sun sa ma programeze pt. histeroscopie, sa-mi scoata polipul...de ce mi-a fost frica, tot nu scap... Asa ca, nerama multumesc pt. informatii, daca mai ai si altele... nu ma supar(preturi la dr. si anestezist, cat dureaza anestezia, cum te simti dupa).Mi-a zis ca imi face anestezie generala(intravenos), fara sa mananc si sa beau nimic inainte.Nu stiu cum o sa rezist fara sa mananc si cat o sa stau asa dupa. Crisstal iti doresc sa fie cu ochisori de data asta si sa te bucuri cat mai repede... Sper si eu in fiecare luna ca se va intampla...dr. Moisa a zis ca vrea sa ne aduca pe amandoi la un numitor comun(spermograma e tot proasta, dupa o luna de tratament)...vedem ce facem dupa histeroscopia mea, daca incercam IA sau IAD...mai avem mult...si parca nu mai am putere, drumul de azi deja m-a terminat, am plecat pe la 2.50 din Galati si am iesit din Bucuresti pe la 12. Bafta fetelor care sunt la testare!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen [pup] tin pumnii sa scapi si de polipul ala , bine ca ai scapat de HSG , sotul tau ce tratamentt face? si eu merg la dr. Moisa dar HSG-ul l-am facut in alta parte inainte sa-mi schimb medicul. Sotul tau ce tratment face? roxa o scadere de temperatura de 1 zi la aproximativ o spatamana dupa ovulatie poate fi de la implantare, apare in faza luteala de obicei intre zilele 7-11 [url="http://www.fertilityfriend.com/home/mikado"]Grafic [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! [flo] Fetelor mai ''veterane'', care ma mai stiti de anul trecut...vroiam doar sa va mai dau de stire despre mine. Am avut o perioada mai grea in ultima vreme, risc de nastere prematura. Cauza: col uterin mult scurtat :-(, asta detectat pe la 23 sapt. De atunci stau in pat/canapea si nu mai fac nimic, nu mai ies decat la control. Fac in schimb un tratament cu progesteron injectabil pentru relaxarea uterului si sunt monitorizata saptamanal de doctorii de aici. Saptamanile insa au trecut incet-incet si acum sunt mult mai bine, sunt tot la ''regim de odihna'', dar am sperante sa rezist pana la termen![:)] Sensibila, Alla, Aruam , Viss, Elenus, Anna_ivan, Indi si mai erati destule.... dar m-a last memoria fetelor :-)), va pup si va urez mult succes si toate cele bune!!!!! Tuturor fetelor de aici, mult noroc la inseminari, stimulari sau incercari naturale!!![flo][pup] Lumi31+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxa-m
Fetelor, ce stiti, daca temperatura corpului scade la cateva zile dupa inseminare e semn ca nu s-a prins? Trebuie sa se mentina o temperatura constanta peste 37 de grade ca sa fie sarcina? Am cautat pe net si nu am gasit nimic despre acest lucru?
Roxa, si eu vroiam sa-ti zic acelasi lucru ca si mikado. Daca te ajuta cu ceva uite asta e graficul meu de pe fertility friend , pt cm-ul cand am ramas gravida. http://www.fertilityfriend.com/ttc/chartgraph_module.php?d=2010-04-22 Sper sa-l poti vizualiza, ca nu prea ma pricep la ''transferuri'':-) Succes! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikado, sotul meu in aprilie avea 22 mil. din care 35% mobili, in iulie cand am facut inseminare cu alt dr. avea 5 mil. din care f. putini(nu mi-a zis cati) buni.Am luat o luna pauza, a luat tratamente de la plafar(naprasnic, maca si ginseng) si cand a repetat spermograma avea 3 mil.(mai putin ca la inseminare)din care 20% mobili.Dr. meu de atunci ne-a trimis la dr. Moisa, care i-a prescris fertile age for men(comanda de la cineva recomandat de ea).Dupa o luna(pe 19 oct) a repetat spermograma la ea la cabinet si avea 8 mil. din care doar 4% putin mobili(a 0 si b 4%)...i-a mai zis sa ia si branca ursului cate 3 pe zi...acum vom vedea ce si cand va mai face urmatoarea spermograma. Toate analizele hormonale pe care i le-a dat sa le faca au iesit in limitele normale, doar spermograma iese prost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen, ai grija cu branca ursului, din ce am citit eu la unii barbati poate face mai mult rau decat bine ...al meu ia acum spermotrend , noi avem a=20% B=20% ...si ar trebui sa fie minim 50%...asta ne-a zis andrologul...acum pt IA cred ca e ok[pup] si succes! [url="http://www.fertilityfriend.com/home/mikado"]Grafic [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen [pup] nu-ti fa griji din cauza polipului e o interventie usoara fara spitalizare... eu am facut histeroscopie la privat ca in spitalele de stat nu au aparatura necesara[bang] asa e in romanica noastra[:-@] la noi erau 3 spitale unde se putea face: la unu era 500 euro, la altul 300 euro iar la cel la care am facut eu a fost 500 lei, in pret a intrat tot, interventia, anestezie... dupa ce mi-a trecut efectul anesteziei si mi-am revenit la cap (ca eram buimaca[:D]) am plecat acasa... mie mi-a facut la ora 4 dupa-masa si mi-a zis cu vreo 5 ore inainte sa nu mananc, nu de alta dar din cauza anesteziei se poate sa ti se faca rau si sa vomiti (scuze de detalii), dupa interventie nu am avut voie sa mananc 2 ore din aceeasi cauza, sa nu mi se faca rau... mi-a dat sa iau 3 zile antibiotic 1 pastila/zi dar nu mai stiu cum ii zicea si ibuprofen 2/zi sau la durere... dupa interventie cica n-ai voie iubareala pana nu iti vine ciclul si pana ce nu trece... dar eu n-am rezistat atat[:D] la vreo 10 zile am profitat de moshul meu[:D] mai batraneste ce-i drept sa nu doara dar decat deloc a fost ok [8D] hai ca m-am intins de numa... sper sa-ti fi fost de ajutor cu ceva[pup] MERGEM INAINTE PANA VOM REUSI http://www.fertilityfriend.com/home/nerama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ramyy [grup] roxa-m bine ai venit printre noi. tinem pumnii pentru un rezultat mare peste vreo 9 zile. dar ce productie buna aveti la inseminari. in mod sigur veti reusi cu asa foliculi frumosi si asa proba buna de la sot! cum de faceti inseminari? ca din ce citesc, voi ati avea sanse si pe natural. luminita42, ma bucur ca ne mai vizitezi! eu te-am mai citit pe la alt topic, stiam de burtica ta draga. mai ai putin, ce a fost mai greu a trecut! carmen, bine ca e trompa permeabila, in rest discomfortul de la HSG a fost de scurta durata. pana maine il si uiti. mai ai hopul cu polipul si va puneti pe treaba _________________________________________ mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...