Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cade guvernul?


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

De acord cu tine, guvernul de tehocrati trebuie sa aiba sustinere parlamentara. Probabil ar fi nevoie de sustinerea tuturor politicienilor. Daca ar fi ei capabili sa vada dincolo de interesul personal care le cere sa fure cat pot de mult in cel mai scurt timp... Si eu stiu ca si tu stii ca ideile despre viziunea politicienilor pe termen scurt sau lung si despre asumarea esecurilor sau a succeselor de catre ei nu au suport in realitate. Eu as spune ca politicienii sunt - in corpore - asa de prost calitativi pentru ca sunt votati de oameni care uita de la o alegere la alta si care sunt fraieriti cu pixuri si faina in campania electorala. Aia care nu sunt fraieriti si ar avea o optiune viabila nu merg sa voteze pentru ca sunt prea scarbiti... Opozitia face ce trebuie sa faca opozitia. Pana acum se poate spune chiar ca e incompetenta sau nu pot face mai mult, Guvernele Boc au facut exact ce au vrut - prin ordonante de urgenta si masuri care se bat cap in cap, tampite, dupa atata timp numai in intentii masurile sunt bune.. Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)] Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009) Am [URL="http://sirimie.blogspot.com"]blog[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Guvernul Boc nu a facut ce a vrut. A facut ce a ce a putut face in asemenea momente. Refuzul parlamentarilor de orice dezbatere, de trenare a oricaror legi i-au fortat mana sa actioneze intr-un anumit fel. Sunt ani de zile de cand nu am mai auzit in Parlament o dezbatere de idei. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere "guvernul Boc" - ca sa-l numim astfel a facut erori mari de ordin economic-social. Cred ca se datoreaza incompetentei. INSA - si-au asumat aceste erori. De aceea consider ca prefer un guvern care greseste si isi asuma greselile decat unul care nu face nimic si nu isi asuma nimic. Este mult mai inacceptabila o varianta de "pute, pute, da'i caldut". Mai mult decat atat consider ca masurile de austeritate au fost sunt si vor fi singura modalitate pe termen scurt de a preveni dezechilibre macroeconomice pe termen mediu si lung. Nu conteaza culoarea politica conteaza doar deciziile. Atata vreme cat un guvern vine si fata si spune "noi asa gandim si noi ne asumam raspunderea pentru deciziile noastre" consider mult mai normal decat o varianta in care "noi asa gandim dar pe bune nu am de gand nici macara din greseala sa imi asum vreo raspundere, daca iese bine - bine daca iese prost - ghinionul tau". Inca ceva foarte important pentru mine. Atata vreme cat balanta sociala de plati este inclinata spre partea, multi primitori si putin producatori, nu va fi niciodata un echilibru socio-economic. Uite de exemplu daca as fi in guvernare mama ei de treaba daca nu as investi in mod coerent in cresterea profitabilitatii productiei alimentare si agro alimentare, nu se poate (adica se poate dar nu e corect) ca un teritoriu avand atata suprafata agricola sa nu isi autoasigure necesitatile agroalimentare. Pai nene este o regula care spune ca daca ai asigurate necesitatile primare deja este destul de OK. Iar la ce suprafata agricola fertila are Romania automat vine sus si zootehnia, piscicultura, industriile de procesaree corespunzatoare, industriile textile si alimentare. Este un lant mult prea ignorat care trebuie organizat, finantat si adus la profitabilitate. Mai sunt atatea care pot fi aduse pe linie DACA exista coerenta politico-economica si gandire corecta echilibrata. In fine. Eu daca as fi premier, mama ei de viata daca nu as propulsa exact capacitatile Romaniei. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord ca masurile de austeritate sunt necesare Nu cred ca guvernul isi asuma vreo eroare, si-ar fi dat demisia de zeci de ori pana acum. Stau agatati de ciolan din inertie si asteapta salvarea de la Cotroceni, gata sa sara in oricare alta barca daca PDL se scufunda. Nu au fost in stare de nimic coerent, nu au fost in stare sa relanseze economia. Oamenii de afaceri cer [url="http://www.cosminalexandru.ro/2010/08/guvernule-te-rog-nu-ne-ajuta/"]sa nu ii ajute[/url]. Si cel mai nasol - nici macar perspective bune nu mai sunt, [url="http://www.cosminalexandru.ro/2010/10/plecarea-unei-generatii/"]si-au pierdut toti speranta[/url]. Nu spun ca ailalti sunt mai breji. Nu mai au nici un fel de credibilitate, in nici un partid. Dar dupa atata timp sa spui ca guvernele Boc au facut ceva cat de cat bun e naivitate. Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)] Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009) Am [URL="http://sirimie.blogspot.com"]blog[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, ce inseamna concret ca isi asuma responsabilitatea? Ca iese Boc la tv si zic "imi asum raspunderea ca au ridicat ai mai colegi de partid mana ca maimutele fara sa stie ce voteaza". Asa bun.. si eu imi asum raspunderea ca ieri a trecut un amic de-al meu semaforul pe rosu. Bun si? Concret, ce am realizat? nimic! Asa si acest guvern. Zice ca isi asuma respunderea, dar concret cum vezi tu realizata aceasta asumare? Vorbe multe si frumoase sau nu poate oricine zice, la modul real ce vezi tu facut?
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155799"] Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate [/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&show=current&startcount=1&endcount=20&page=1"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url]
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Din punctul meu de vedere "guvernul Boc" - ca sa-l numim astfel a facut erori mari de ordin economic-social. Cred ca se datoreaza incompetentei. INSA - si-au asumat aceste erori. De aceea consider ca prefer un guvern care greseste si isi asuma greselile decat unul care nu face nimic si nu isi asuma nimic. Este mult mai inacceptabila o varianta de "pute, pute, da'i caldut". Mai mult decat atat consider ca masurile de austeritate au fost sunt si vor fi singura modalitate pe termen scurt de a preveni dezechilibre macroeconomice pe termen mediu si lung. Nu conteaza culoarea politica conteaza doar deciziile. Atata vreme cat un guvern vine si fata si spune "noi asa gandim si noi ne asumam raspunderea pentru deciziile noastre" consider mult mai normal decat o varianta in care "noi asa gandim dar pe bune nu am de gand nici macara din greseala sa imi asum vreo raspundere, daca iese bine - bine daca iese prost - ghinionul tau". Inca ceva foarte important pentru mine. Atata vreme cat balanta sociala de plati este inclinata spre partea, multi primitori si putin producatori, nu va fi niciodata un echilibru socio-economic. Uite de exemplu daca as fi in guvernare mama ei de treaba daca nu as investi in mod coerent in cresterea profitabilitatii productiei alimentare si agro alimentare, nu se poate (adica se poate dar nu e corect) ca un teritoriu avand atata suprafata agricola sa nu isi autoasigure necesitatile agroalimentare. Pai nene este o regula care spune ca daca ai asigurate necesitatile primare deja este destul de OK. Iar la ce suprafata agricola fertila are Romania automat vine sus si zootehnia, piscicultura, industriile de procesaree corespunzatoare, industriile textile si alimentare. Este un lant mult prea ignorat care trebuie organizat, finantat si adus la profitabilitate. Mai sunt atatea care pot fi aduse pe linie DACA exista coerenta politico-economica si gandire corecta echilibrata. In fine. Eu daca as fi premier, mama ei de viata daca nu as propulsa exact capacitatile Romaniei. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Pai la treaba, infiinteaza un partid! Vera, mamica de Vlad Mihai (25 ianuarie 2008) & Iulia Maria (17 octombrie 2005) [bis] [bis] [bis] www.psihologiafamiliei.ro [url="http://picasaweb.google.com/veronica.iva55"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...