Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (599)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"Suntem femei, si majoritatea dintre noi, atunci cand ne aflam in perioada premenstruala, suferim de dureri de sani. In general sunt provocate de cresterea de estrogeni, care pana la urma e normal pt producerea ovulatiei. Durerea de san care apare periodic, ciclic, are de cele mai multe ori cauze hormonale. Se intalneste frecvent ca manifestare in cadrul sindromului premenstrual si are drept mecanism de producere modificarea balantei dintre estrogeni si progesteron. Acesti hormoni, in afara faptului ca au un rol major in coordonarea ciclului menstrual (ovulatie, debutul menstruatiei) produc si o multitudine de efecte asupra intregului organism. Unul dintre acestea este retentia de apa in corp care va produce o stare de tensiune in sani, acestia devenind mai tari si durerosi. In acest caz durerea este bilaterala, rareori afectand doar un san.

 

Durerea de san care nu apare ciclic are mai degraba cauze anatomice, organice (tin de glanda mamara insasi) si tradeaza o afectiune mai grava decat o simpla dereglare hormonala. Durerea este de cele mai multe ori localizata doar la un san, fiind mai rara afectarea bilaterala. Situatiile in care poate aparea durerea de san sunt multiple:

 

- traumatisme ale sanului - pot determina infectarea sanului care apare mai umflat (tumefiat), tegumentul poate avea o culoare violeta (datorita congestiei venoase) si poate fi extrem de dureros;

 

- infectii ale sanului (mastite) - sunt frecvente in perioada de alaptare; daca apar in afara alactatiei sunt datorate tulburarilor endocrine sau tumorilor; durerea este insotita de marirea in volum a sanului, congestie si uneori de secretie de lapte sau puroi;

 

iN CONCLUZIE, DURERILE DE SAN SUNT ABSOLUT NORMALE. Eu spre exemplu am dureri de sani inainte de ciclu si se maresc, iar analizele hormonale au iesit perfect intotdeuna. Si le+am facut in 5 ani de nici nu mai stiu de cate ori, ca fiecare doctor considera ca daca nu ti+a dat el analizele, rezultatele sunt diferite[bang]

Mai nasol e ca nu mai stii daca e semn de sarcina ori ba. Ca la mine sidromul premenstrual are exact simptomele de sarcina, mai putin durerile de burta care apar in sarcina, dar nu si la ciclu.

 

Iar supar lumea ca am scris mult[:I][hopsieu]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui annare
buna fetelor...va citesc postarile de foarte multa vreme dar nu am avut curajul sa scriu...si eu sunt o aspiranta..imi doresc un bebe,dar minunea nu se intampla...nu stiu ce sa mai fac..am mers la dr si mi a spus k totul este in regula,dar oare cat va mai trebui sa astept?astept deja de un an de zile..si parca nu mai am putere..oricum sper sa ma primiti cu drag in clubul vostru si sper ca aici o sa gesec sprijinul de care am nevoi..
align="right" id="quote2">bine ai venit annare,[pup] iti doresc din suflet sa te simti bine alaturi de noi dar in acelasi timp iti doresc sa ajungi cat mai repede la odiseeaspiranta optimista
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kitty-27
draguta napraznicul e progesteronic?ca parca as lua si eu in caz ca va exista vreo sarcina...(visez cu ochii deschisi)...sa o sustina,nu?[pup][pup][pup]ASPIRANTA LA BEBEL
align="right" id="quote2">Nu ai voie sa iei naprasnic in timpul sarcinii, se ia din z1 pana prin ziua 15.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamutz[pup] asa este in legatura cu durerile de sani...

la mine analizele hormonale sunt ok dar pe mine ma dor sanii dupa ovulatie de zic ca imi pocnesc... deci daca dor sanii nu-s musai dereglari hormonale[flo]

 

LE: annare [flo] bine ai venit, sa nu stai mult pe aici si sa mergi la odisee[pup]

 

MERGEM INAINTE PANA VOM REUSIid="red">

http://www.fertilityfriend.com/home/nerama

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui SS-Tzuky
Guten Morgeeeeeen !!!Paula Frida, felicitari pantru cei 4 ani, sa fiti fericiti si sa va dea DD copii sanatosi si voiosi! [pup]Cred ca aceste calendare de ovulatie online sunt de *****, cica O ar trebui sa fie azi-maine - testele mele imi arata doar o liniuta - cea de control; si o umbra roz, dar trebuie imaginatie....Nici nu vreau sa ma gindesc ca nu se produce O....urasc cabinetele, investigatiile, medicamentele, timp si bani dati aiurea, mama lui de butoi, cum imi mai da tircoale [:-@]Scuze ca ma tangui, dar la 34 de ani timpul e un lux - butoiul zice ca: mda, am fost cuminte, am zis ca intai trebuie sa invat mult, apoi sa muncesc mult...si cind vreau si eu ceva de la viata...:P...trebuia sa fiu o neserioasa, sa ma distrez mai mult, da-o-ncolo de morala si alte obligatii grrrrrEh, asta e...Sa aveti o zi frumoasa, dragutelor![flo]http://www.facebook.com/dana.zaharia
align="right" id="quote2"> Eu fac 34 de ani in decembrie si tot in butoi azi[:)]. Ieri toata lumea s+a certat, pe toate forumurile, ayi se pare ca e zi de butoi. Bebelu unde e batu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...