Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 68


Recommended Posts

Am ramas datoare cu reteta de tort facut de ziua mea. Iote: Blat: 6 albusuri batute spuma cu 50 gr zahar, spuma la care se adauga un amestec din 200 gr zahar, 150 gr nuci macinate, 40 gr faina se unge o tava de 25/35 cm cu margarina si se tapeteaza cu faina si se toarna spuma de blat. Se coace la "foc potrivit". Crema: 6 galbenusuri si 150 gr zahar se freaca spuma si se adauga 4 linguri de cafea fiarta foarte concentrata sau 2 linguri de ness, vanilie. Compozitia se fierbe pana se ingroasa ca o crema, circa 1/2 h. Separat se freaca 200 gr unt sau margarina cu 80 % grasime si cand devine spuma se amesteca cu crema de galbenusuri racita. Glazura: 3 linguri de zahar se caramelizeaza si cand s-au racit se zdrobeste.70 gr de nuci se prajesc usor, se curata de pielite si se taie marunt. Se amesteca cu zaharul caramelizat si se tapeteaza tortul atat deasupra, cat si lateral. Blatul se taie pe 2 in lungime si se suprapun cele 2 parti. Crema se pune intre cele 2 blaturi, deasupra si pe laterale. Pofta mare! [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda"] Minunea mea care s-a lasat asteptata atat de mult! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

hello [pup] Multumim mult pentru gandurile si urarile de sanatate [pup][pup][pup]. Au functionat ! Se pare ca Iustin este bine .Ieri a facut febra dimineata la 4 si apoi pe la 14 .De-atunci nik. Ba da .Au ramas ceva maraieli si multeeee "figuri " [:D].Dar asta sa fie baiul. Pup cu drag toti fulgosorii desprinsi din cuib ,bravo lor ,mergaciosi frumosi [pk]. Noi de cand cu febra si cu statul in brate nu am mai facut nimic la capitolul asta [:D] Bubu mic ma bucur tare mult ca ai terminat cu febra .[pup] Dozz mi-au placut mult povestile cu desenele din temple. Tin pumnii sa ai cat mai mult laptic pt Ana . ma simt tare aiurea ca intru atat de rar si nici asa nu reusesc sa scriu mare lucru [:(] fug ,va pup cu drag pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b
Citat:
citat din mesajul lui shtephy
La multi ani Danut !!! Luniversari frumoase Chiara ,Maya si Ari !!!
ah ah stai sa te prind sa te pup [pup][pup] si pe prichindeii frumosi by Raluca, full time mother for Remus Andrei[copil](8 nov '09) [majoreta]hai cu bb2
[pup][pup][pup] si noi va pupam cu drag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stop pagina mea ![:D] Vroiam sa o mai intreb pe Monis cum e gurita lui Santi .Si Denis are o afta mica .Cica la doctorita : inca mai suge? Pai de-asta are afta .[soc] [pup][pup][pup] Cuscri va pup ,iar pe mergacioasa o iubesc tare mult [pup][pup][pup] Miany imi place sa te vad pe aici [pup][pup][pup] [pup][pup][pup][pup] fara exceptie acum chiar am fugit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata.... Am fost afara...frig dom'le frig...cand venea o rafala de vant credeam ca-mi smulge urechile.In consecinta,pe repede inainte am fost sa iau Dermalin si acasa ; a durat plimbarea cam 30 min,dar pe mine deja ma doare kapul,sper mucosii sa nu dea semne de raceala. Ava, cred ca voi nu ati fost,nu? In alta ordine de idei,cred ca,in sfarsit i-a spart gingia dintocul nr.1 lui Dragos...dupa o noapte de maraieli.Acum,sa nu fiu carcotasa, de la 10 la 2 totul a fost super ok...dupa ce a papat a inceput frichineala, maraiala,scancete, un pic de plans.Spre dimineata i-am dat si un pic de panadol,asa ca a dormit ok si de la 6 la 8. [mamica] [copil] Dragos si [copil] Eva _30.11.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Gabitza35?locked=true#5434378561397743474"] mucosii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat sa dau binete...si sa pupez luniversatii de azi [pup][grup] [s] Dan, Chiara cea frumu si norica meea [:I], Ariana si Maya Teodora [s] Si sa va zic ca deja am recurs la solutia extrema.....mi-am comandat cumparaturile de pe net...caci frigero e sexi rau si seara nu cred ca mai am eu chef de niscaiva cumparaturi....... Incerc si eu o iesire pe langa bloc....ca pe noi numa' la ore d'astea nepotrivite ne apuca.... Revin cu raspunsuri ca am citit "din doi in paishpe"....dar [pup] fete! _________________________________________________ [il] Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai [copil] (05.11.2009) [il]
"Children make you want to start life over." Muhammad Ali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] hai ca poate reusesc sa scriu si eu doua vb cat e printesa la mama. in primul rand scuze pentru mesajele telegrafice da chiar nu am avut timp de mai mult, Maia e mamoasa tare, cu greu reusesc sa o las la mama ca sa pot pune mancarea la foc sau sa dau cu aspiratorul, plus zilele astea am facut febra, ne-au chinuit dintii si tot asa, As vrea sa le urez fulgusorilor sarbatoriti pana acum LA MULTI ANI, si tot binele din lume alaturi de parintilor lor. Ramonika si tie iti doresc un sincer LA MULTI ANI alaturi de cei dragi tie. Ieri ar fi fost si ziua lui tata [q][q], daca ar fi trait ar fi facut 59 de ani, [q][q] as fi dat orice ca Maia sa isi poata cunoaste bunicul dar asta e viata. Imi pare rau sa citesc de fulgusori bolnaviori, le trimit un [pup] mare mare si insanatosire grabnica. Nu in ultimul rand cuscri felicitari pentru burtica [pup], stiu ca te gandesti cum o sa te descurci cu 2 in vremurile astea, dar sunt sigura ca totul o sa fie ok, asteptam sa vedem burticuta la semnatura [pup][:D]. si felicitari si pentru D-NA BLAGA in fata lui D-zeu, asteptam poze, poate cand veniti in Cluj o sa reusim sa ne intalnim si sa le facem cunostiinta fulgusorilor. As fi vrut sa mai scriu dar deja i se aude glasul la mandra pe hol, si are un glas, soprana o fac [:D] Bianca, mami de [zana] Maia Teodora (28.11.2009) [url="http://picasaweb.google.ro/Byara23"] Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...