Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Noi mergem azi la pranz la Meet & Greet, ieri au afisat clasele si invatatoarele, azi mergem sa cunoastem teachera, de marti incepe scoala. De abia astept, Alex era un pic suparat ieri ca nu a nimerit la teachera la care vroia el (avea el una preferata de care a auzit de la alti copii ca e cu arts&crafts si nu prea multa tema), a nimerit la una 'mean' [:)], spre bucuria mea [:D]. In schimb are in clasa cativa dintre prietenii mai apropiati pe care si i-a facut anul trecut si i-a mai trecut supararea [:)] Diseara mergem si la testul de placement la Kumon, inca nu m-am hotarat daca incercam amandoua reading si math sau numai reading, dar il pun sa dea testul la ambele. Ne hotaram diseara. Am terminat in sfarsit si albumul pt aniversare (l-am facut pe snapfish pana la urma), a fost ceva de munca, pana am ales pozele, pana m-am hotarat cum sa le pun, cate pe pagina, am pierdut aproape o zi cu asta. Vine sapt viitoare, mai tarziu decat ar fi trebuit, dar e bine si asa. Abia astept sa vad cum a iesit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
De alintat ii alint foarte bine si-n engleza, dar la cearta imi gasesc mai repede cuvintele in romana.[:D] Lume multa, oameni putini
In propozitia asta ma regasesc intru-totul...("my fuzzy-wuzzy" vs. "de cite ori sa-ti spun"????) Ne-am adunat de pe drumuri din vacanta...am avut o vreme absolut superba...7 zile fara pic de ploaie...eu m-am facut neagra la piele (yikes) iar copiii sint comici cu doar labele de la picioare si miinile prinse de soare (in rest albi ca laptele). Intr-o dupa-amiaza cu barcile pe apa a coborit pe noi o ceata incredibila...ca niste valatuci pufosi si cazuti in citeva secunde. Eram ca in lapte...si era deasa si umeda...o senzatie incredibila. Am fost si in Provincetown...am plecat cu vaporul sa vedem balene (vazut droaie de balene dar nici un delfin)...plimbat prin Provincetwon cu peripetiile de rigoare. Cascam gura pe strada si inn sens invers a apraut un nene (pe la 50 de ani) imbracat in maieu de plasa verde cu shorti din piele lucioasa negri, poseta si bocanci. Alex imi spune: "de ce e imbracat nenea asa?"...i-am raspuns ca asa ii place lui...la care Alex raspunde: "Dar nu se potriveste nimic pe el!!!" Poze cu noi aici (pentru cine are timp si chef): http://travel.webshots.com/album/574265793ZkQhxj Corina, Francesca m-a cucerit...ai "mina" buna la fetite...sa tot faci asa frumuseti!!! Miere, printisorul tau creste ca in povesti...si e un dulce si jumatate...imi plac falcutele lui (sa nu mai zic de zimbetul strengaresc ca lesin). Andrada, ai grija de tine...mai baga un semnal sa stim ca n-ai fugit cu Miguelito...astept infrigurata update la bucatarie...poze, poze, poze.... ABurel, drum bun, da un semnal cind ai timp...pupicei multi si dulci pentru print si printesa!!!! Mai citesc din urma si revin... Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, poti sa vezi pe site-ul ProTV, .. mare lucru n-a spus, a incercat o mediere.. [:-@] Corina, doar 10 ani are Ralu? Puteam sa jur ca are 14[:D].. nu dupa poze, din descrierile tale.. [il] Noi vorbim in casa romaneste si afara in engleza, desi in parc le e mai usor, le e la indemana sa vorbeasca romaneste. Si pentru asta avem un handicap serios la engl., chiar ma gandeam sa caut ceva cursuri unde sa invete engleza buna, sa recite.. poate un curs de teatru, nu stiu.. Eu ma gandesc ca romanii au in structura lor usurinta de a invata limbi straine, nu stiu de ce mi-a ramas in cap asta, si de aceea insist cu romana. Si insist sa stie sa le departajeze, adica nu vreau sa amestece cuvintele engl cu rom. Krissy, am intalnit si eu numerosi romani ca cei descrisi la tine, chiar la biserica, si concluzia mea a fost ca sunt genul care vor sa se integreze cum pot mai bine, cat de bine, daca se poate schimba si numele cand iau cetatenia[:D], scuze, judec, dar incerc sa-i iau cum sunt.. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria [pup]! Macrina acum in octombrie face Ralu 10 ani. Sau le o fi rusine cu tzara de unde vin?! Am avut si noi la scoala la Ralu surorile Ionescu care se prezentau Ionesco englezit la maximum iar mama de cate ori ma intalnea din engleza nu ma scotea. Mentionez ca erau veniti aici de vreo 15 ani, poate scuzabil la fete, dar mama avea peste 30 cand s au mutat aici. Sa fi uitat romaneste??? Ramona asta este si marea mea dilema in legatura cu Francesca, referitor la ce ai zis de Ana si lb. engleza. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J Apoi daca am venit aici ei sint americani in primul rind. Ii invat cit pot despre Romania, pastram traditii si obiceiuri dar in primul rind caut sa ne adaptam locului - zic eu ca asa e mai bine pentru toata lumea. Sper sa nu se supere nimeni, dar daca vroiam sa tin totul suta la suta romaneste, pai ramineam acolo si gata.[flo]
Total de acord, Ramona. Si sa fii cel mai acerb patriot, nu ai cum sa eviti asimilarea copiilor in societatea si limba in care traiesc. Eu nu vorbesc insa de mentinut suta la suta in romaneste, ci de renuntat suta la suta la identitatea lingvistica - eu asta nu pot sa inteleg. Uite, sa va dau un exemplu pe care il admir si pe care vreau si eu sa sa il modelez, pe cat posibil: la mine la firma sunt 2 romani, oameni simpli care lucreaza in fabrica, ambii din Banatul sarbesc. Sunt sarbi de nationalitate romana, care nu au fost in viata lor in Romania, dar am fost surprinsa sa vad ce frumos si perfect vorbesc limba romana si ce mandri se identifica drept romani cand sunt intrebati de unde sunt. Si sunt nascuti in Iugoslavia, au mers la scoala sarbeasca, au muncit numai printre sarbi, si de peste 20 de ani sunt in America, si totusi limba si obiceirurile sunt foarte frumos pastrate. Pe mine oamenii astia doi (Elena si Tiberiu), ma impresioneaza f tare. Cristina, mami de [url="http://www.totsites.com/tot/sophiantonia"]Sophia Antonia [/url] - 1 martie 2007 [url="http://picasaweb.google.com/cristina.sophia07"]Poze[/url] "The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Krissy, am cunoscut si eu multi oameni care si-au pastrat limba si cultura suta la suta. Din pacate multi traiesc intr-un univers paralel, nu s-au integrat deloc aici. De aia spun ca-i mai bine sa le echilibrezi cumva. Corina, se poate dar efortul e mai mare la al doilea copil. Data fiind diferenta mare intre fete poate ca Raluca va fi mai cooperanta sa vorbeasca romaneste cu Francesca. Faptul ca ne-am mutat din NY iar n-a ajutat prea mult. Acolo erau multi copii romani in parc (e drept ca pe masura ce au crescut au cam inceput sa vorbeasca engleza intre ei), oricum erau mult mai multi romani in jurul nostru. Acum ne miram de nu se poate daca auzim pe cineva vorbind romaneste - de fapt s-a intimplat doar de 2-3 ori in cei trei ani de cind sintem aici. Avem citiva romani cu care ne intilnim, dar fiecare locuieste in alt colt al orasului si nu ne vedem foarte des. Plus ca, ati ghicit[:D] - copiii vorbesc in engleza intre ei. Oricum, nu ma dau batuta inca. Ana stie poezioare, am mai zis cum spune "fundu rosie-ti puneam" (in loc de funda rosie).[:D] Acum mai are una tare "I f....d pipi" (carevasazica a facut pipi[:I]). Ma muncesc s-o corectez, sper sa nu zica din astea pe la preschool, ca ne trimit astia Child Protective Services pe cap! Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria v-ati distrat frumos, am vazut pozicile, tu arati ca o zana subtirica, sunt verde de invidie, da?[:D] [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] [url="http://www.eklipsse.net/gallery/"]FineArt gallery [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, incepem pe 3 Sept...o idiotenie. Joi zi plina, vineri jumatate de zi, luni liber si incep din noi marti. Oricum, vrem sa evadam la Boston pentru Labor Day weekend. Miere, hai ca nu-s asa subtirica...eu sint foarte scunda (5'1" abia)... Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...