Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Corina, cum de ai reusit sa o inveti pe Raluca sa scrie si sa citeasca romaneste ? Sau a venit aici cand deja invatase asta in Romania ? Mie mi se pare efort inutil sa ma apuc sa ii invat acasa sa scrie si sa citeasca romaneste - pai numai cand il vad pe Alex cum isi cauta cuvintele in romaneste, ma gandesc ce efort ar fi sa le mai si scrie. Ma gandesc ca decat sa pierd timo cu asta, mai bine ii pun sa lucreze ceva la matematica. Nu spun ca nu mi-ar placea sa o faca, dar nu cred ca sunt dispusa eu sa consum timpul asta ...poate bunicii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ralu cand a venit aici avea doar 3 ani si jumatate, nu avea cum sa invete atunci. NU am invatat o sa citeasca/scrie. La 7/8 ani a primit carti de povesti in romaneste. I am zis doar sa citeasca toate literele asa cum le vede (cum suna in engleza)si sa le zica impreuna si aia este cititul. De scris din nou a invatat singura intrand pe messenger cu prietena ei din RO. La inceput ii scria in engleza si nu se puteau conversa prea mult, fata nu stia asa bine engleza, apoi i am zis ce litere aude sa le puna pe taste. Asta a fost totul. Nu stie care i treaba cu iii sau cratima. Imi vorbeste absolut tot timpul in romaneste. Eu la fel. Am mai incercat eu in engleza dar era si suna aiurea rau... Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma lua maica-mea la trei pazeste daca spuneam vreun cuvint in engleza. Era mare stres sa-mi amintesc fiecare cuvint. Cu timpul s-a mai inmuiat si ea, dar n-a inteles ca-mi era greu sa schimb "macazul" cind veneam de la scoala si dupa 12-14 ore citeodata (faceam si sport dupa program, plus ca aveam commute infernal) de vorbit numai in engleza. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe noi ne "entertain" Alex citeodata. Are talent si prinde foarte bine diferite accente. Sa-l auzi cum vorbeste ca Buni![:D] (in engleza) Eu sint serioasa si-i spun ca nu-i frumos, dar zau ca are haz! Ultima perla a lui Ana: "when the boys kiss me I don't want to turn into a frog"[:D]. Oare o functiona ca sperietoare chestia asta mai tirziu?[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost la scoala ,am cunoscut invatatoarea(e cea aleasa),am vazut unde sta copila in banca. am un gust amar - cu toata imparteala asta pe clase, cunoaste doar 3 fetite[q]si 3 baieti din clasa,e ceva ,... flu vaccin - nu am facut pana acum. si doamne ajuta am fost ok pana acum[pk] de porcina- nu fac si nu ma risc ,cu ceva ce nu a fost testat inca[q] limba romana - vorbesc bine cand mergem /avem musafiri din tara,dupa aceea uita, rapid[bang]....inteleg, dar raspund in engleza.in vacanta asta m-am fortat ,sa le vorbesc cat mai mult in romaneste. cenia - nu stiu daca ti-am spus, felicitari pt sarcina[flo] astazi am fost la o petrecere si erau acolo gemene identice de 3 saptamani[bebic][bebic]- nascute la termen...erau ca 2 papusele dulci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la Parent Information Night. So far so good. Pare desteapta tipa, Alexandru s-a vaitat deja ca-i stricta, I'm happy![:D] Ei sustin ca dupa primele noua saptamini si dupa MAPS testing ii diferentiaza si le dau de lucru in mod diferit la copii. Despre gripa n-au zis nimic, doar daca vrem sa donam extra sanitizers, dezinfectante, din astea de tinut germ-free. Nici n-a fost timp de pus intrebari, practic ne-au spus ce au avut de spus si ne-au trimis acasa. M-am inscris pentru parent-teacher conference, deci inca le mai tin. Anul trecut a fost o singura data, dar de obicei eu le mai trimit e-mails si raspund OK. Desi se tot schimba colegii in fiecare an, Alexandru isi cunoaste de acum toti colegii, are prieteni in clasa paralela, nu-i nici un bai. La inceput nu mi-a placut stilul asta, acum mi se pare benefic. Teacher mi-a spus ca Alexandru s-a vaitat ca nu-s bine aranjate bancile si nu e loc destul de miscat in clasa. Cica are el o solutie mai buna.[:D] A si-nceput! Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de Hand Sanitizer, stiati de fetita care a lins mainile si apoi a intrat in coma alcoolica? Or fi si fabule sau poate a lins mai mult decat mainile(o fi baut din sticla) dar spuneau ca-s periculoase.. Macar sa avertizati copiii. Eu cand eram insarcinata aproape ca as fi baut benzina, eram ingrozitor de atrasa de miros[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LOL, nu mi-a trecut prin cap sa le spun sa nu-si linga miinile. Eu am in masina, copiii stiu si se dau cu el pe miini cind ne intoarcem de la magazin, din parc, de oriunde am fi fost. Iar cind intra in casa se spala pe miini. De aia tot a fost mult bolnava Ana in iarna trecuta. E drept ca a fost primul ei an in colectivitate. Alexandru a avut o viroza scurta, mi se pare ca nici n-a lipsit de la scoala pe chestia asta. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...