Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romanii din Marea Britanie (26)


Recommended Posts

Fetelor, nu vreau sa va fac singe rau, dar azi am mai primit £900 inapoi din taxe. De data asta e pentru prima jumatate a anului fiscal 2010-2011. Ceilalti bani au fost pentru 2008-2009.[:D] Ba ce m-au furat astia de-a lungul anilor. I was bleeding money! nu alta. Mada, pe automata e suuuuuper usor. Ai sa fii incintata. Eu am automata, si am dat examenul pe automata si nu am voie sa conduc o manuala, dar nici nu sint atrasa de asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Letitia moama e anu tau norocos.[:D] Vreau si io.[:-)))] Cu automata da stiu eu am invatat pe manuala si is super happy ca nu tu ambreiaj nu mi se opreste motorul cand imi e mai drag si etc. Tata a insistat sa fie automata si o sa fie super usor. Abia astept is excited da si very nervous, sa vad cum reusesc sa aranjez orele. Manuala e buna pt astia care se cred la curse ca nu vad ce nevoie ai de ea altfel. PS Ai grija cu sumele astea ca acusi sare lumea iar sa vina aici ca da statul bani garla.[:-@] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motanik , "La Multi Ani!", fie sa ai multe impliniri ![flo][flo][flo] ! DarkBendis , poti sa ma ajuti si pe mine cu un info in ceea ce priveste Tax Credit? Tocmai am primit un telefon ca intr-o saptamana e posibil sa ma duc la job (era anuntat pt ianuarie) si ar trebui sa dau fetita la nursery, dar pe moment nu-mi permit...m-am gandit ca alternativa ar fi Childminder...desi mi-e cam frica (paranoia mum) :)). Ideea e ca stiu ca amandoi trebuie sa lucreze..e necesar sa avem amandoi sa avem Nin ?(am programare pe 13 dec, lucky day!); este o ordine anuume, trebuie sa aplicam pentru alocatie..apoi pentru altele..stiu ca mai e ceva...child benefit..dar stiu ca trebuie un nr special de alocatie.. Orice info e bine-venita! Va pupez cu drag![flo] andreiuc mama de MARIUC-05.09.06
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia eu stiu despre ce-i vb.[flo] In ro nu cred ca aveai sanse. Mofturici trebuie sa aveti amandoi NIN, trebuie dupa ce obtii NIN sa suni la 08453003900 si alegi 2 si apoi 3 si te intreaba ei o multimea de infosi apoi iti trimite un application pack. Il completati cu toate datele si trimiteti o sa dureze vreo cateva sapt bune, cam 6 a durat la noi prima oara si apoi o sa va vina o decizie va arata cum v-a calculat banii si cat veti primi. In fiecare an financiar adik aprilie o sa primiti alt formular sa va updatati datele, plus daca sunt ceva schimbari oricat de mici trebuie anuntate ca apoi daca nu le spui ei iti tot dau bani si tre sale dai tu lor dupa aia. E mai simplu sa fii up to date ca sa eviti pb.[flo] Pe prima pagina ai link si pt child benefit si pt tax credits.[flo] _______________________________________________________________________ Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not. Anatole France
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si va multumesc mult pt gandurile voastre frumoase, vi le intorc si voua, sa aveti parte de multa sanatate si fericire! [pup] La mine laptopul arata -1 in dimineata asta, cand a plecat Lari la munca erau -4, brrrr, aveti vreuna zapada la raport? Cica peste weekend ar veni si in sud. Eu nu o astept deloc cu bucurie caci stiu ce nebunie o sa fie si cum o sa dea totul peste cap. Asa ca poa' sa ninga dupa ce plecam noi in Ro [:D] Maine ne serbam si noi cu o mica petrecere, e si ziua lui Lari saptamana viitoare, de asta am ales o zi intre zilele noastre. O sa avem cativa prieteni, azi trebuie sa ma pun pe treaba, fac salata de vinete si salata de boeuf pt aperitiv dar ma apuc de ele pe la pranz. Voi ce faceti in weekend? Mi-am facut mai toate cumparaturile pt acasa, am mai luat si jucarii pt Theo (un keyboard, pianina din aia, cu printesele, o Minnie Mouse mare cat ea si un Donald Duck tot cat ea, asta e pe drum ca am rugat o prietena sa mi-l ia si sa-l aduca maine ca mi-a parut rau ca nu l-am luat eu cand am fost la Disney store, era redus de la 35 la 20 - pt doritori sa stiti ca inca mai sunt reduse maimutoaiele mari, si pe site, sunt Minnie, Micky, Donald, Pooh si prietenii lui, Stitch parca samd; am mai luat si tot felul de prostioare, anul asta ai zice ca a fost extrem de cuminte de vine Mosul asa incarcat [:D][:D][:D]), ca sa imi dau seama ieri ca de fapt mai am cateva persoane la care nu pot merge cu mana goala si o sa trebuiasca weekendul urmator sa mai ies un pic, mi-e groaza deja ce-o sa fie in magazine. Voi cum va descurcati cu aglomeratia asta de sarbatori? Gata, fug la treaba, o zi frumoasa tuturor! -------------------- Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring [url="http://fc07.deviantart.com/fs49/f/2009/180/6/e/Michael_Jackson_Collage_by_Aley_Hand_Rough.jpg"]Michael Jackson[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olim, sigur ca poti sa trimiti bani in contul ei din contul tau, vei avea nevoie de IBAN number al contului surorii tale, BIC/SWIFT code, plus numele si eventual adresa bancii ei. Cand trimiti banii sa-i anunti pe cei de la banca ta ca vrei sa trimiti suma X in lire sterline. Spune-i surorii tale sa ia legatura cu Lloyds, sa le spuna "povestea ei" si sa le mentioneze ca nu intelege ce s-a intamplat, cum le datoreaza atatia bani. Si sa-i roage sa ii explice, pas cu pas, ce s-a intamplat ca s-a ajuns la asta. Adica ceva de genu' "Mrs X, in data de ati scos atatia bani din banca...ati schimbat atatia bani, a ramas atata....apoi in data Y ati facut aia si aia"... exista sigur o lista a tranzactiilor pe statement, deci poate fi verificat si explicat. Mofturici, pentru Tax Credits trebuie ca amandoi sa aveti NIN. Mister al meu merge la childminder, sunt foarte multumita de tipa "mea", iar cel mic o adora. Mai sunt inca 4 copilasi (nu merg toti in aceleasi zile, sunt maximum 3/zi) si jupanul se simte tare bine in compania lor. Azi am facut si eu cumparaturi pentru Sarbatori, vreau sa trimit cadourile in Romania saptamana viitoare. Am luat cam 80% din cadourile necesare, lista e luunga, ne adunam de Craciun la sora sotului in Como, Italia, vor fi socrii, cumnatii, niste prieteni de familie, dar mi-s dragi cu totii si ma bucur sa le pot face cadouri. Si mai ales abia astept sa plecam (4 weeks yesterday), Mister va petrece o saptamana cu cei trei verisori ai lui, plus inca 2 copilasi ai prietenilor... veselie mare si pentru cei mari si pentru cei mici. Cadouri... pentru jupan am luat deja niste carticele (si pentru Xmas, si Mos Nicolae, si ziua lui pe 31 dec) 2 puzzle-uri, un dinozaur, mai planuiesc sa-i iau niste trenulete (set Thomas + accesorii) si un bus (e mare amator de autobuze). I-am luat un set de cuburi de plastic si un set de cuburi de lemn, dar cum sunt voluminoase le pastram pentru ziua lui, nu le putem trambala cu noi pe avion si inapoi. Tot de Craciun va fi si un sevalet de la Ikea + chestii de desenat, dar nici pe alea nu le caram cu noi la Como [:)] [pup][pup] Dark Bendis & Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler] "I dream of wolves. With them I run." "Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri, MissJJ & DarkBendis. De pe site-ul lor incerc sa-mi iau informatiile ca sa pot hotari ce si cum, dar fiind faptul ca stau in casa cu mai multi, toti imi dau sfaturi ce se contrazic cu cele citite..atunci prefer sa pun aceste intrebari pe site, pentru ca e mai multa obiectivitate..:)[flo] DarkBendis , cum ai reusit sa alegi Childminder-ul...a fost usor? Eu tot pe site am dat cautare...am gasit ceva dar astept sa primesc raspunsul in legatura cu job-ul..ca apoi sa sun sa stabilesc niste intalniri sa ma pot hotari...mi-e frica pentru ca fetita nu stie englez...doar cateva cuvinte si sa numere... Se si plictiseste acasa pana vin verisorii de la scoala...si a inceput sa-mi spuna ca vrea in Romania...la gradi ...[:(][:(][:(] andreiuc mama de MARIUC-05.09.06
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mofturici am inteles ca stai in leyton vezi ca este un nursery pe chobam road undeva pe stanga acolo am avut eu fetita.Eu o lasam doar 3 ore pt socializare dar poti sa o lasi la program lung adica pana la 6 sau 7 seara nu stiu sigur si costa 70 lire pe saptamana. Ii scoteau in park ii ducea la ferma.Da o fuga pana acolo si vezi poate ti se potriveste. mami de[fetita]giulia rebeca13.08.2007 si [gravi]5+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...